X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak wykorzystać plan daltoński w nauce i gotowaniu razem z dziećmi?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 14:56
Rodzice, którzy chcieliby, aby ich dzieci odstąpiły od tradycyjnego systemu edukacji mogą wypróbować alternatywną metodę nauczania zwaną planem daltońskim. Jego popularność wynika m.in. z indywidualnej organizacji pracy oraz pobudzania samodzielności zarówno w działaniu i myśleniu. Koncepcję planu daltońskiego można wykorzystać także w kuchni, gotując z dziećmi, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała Agata Ostrowska, współautorka książki "Henio gotuje, czyli plan daltoński na talerzu".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Evgeny Atamanenko

- Plan daltoński idzie za dzieckiem przede wszystkim. Opiera się na filarach: odpowiedzialność, współpraca, samodzielność i refleksja. Trzeba tutaj zaufać dziecku, nie podawać mu wszystkiego na tacy – skomentowała Agata Ostrowska. Pracując według tego planu w przedszkolu nie trzeba korzystać z podręczników czy przewodników metodycznych. Nie oznacza to jednak, że podstawa programowa nie jest realizowana. Według tego systemu dziecko planuje swoją pracę oraz uczy się we własnym rytmie. Nauczyciel określa zakres działań oraz termin, do kiedy mają być one wykonane, natomiast to osoba młodsza tak planuje swój czas, aby zmieścić się z zadaniem w wyznaczonych ramach czasowych. Co więcej, zdarza się, że program zaplanowany na dany dzień przez nauczyciela może ulec zmianie, jeśli pojawi się inny temat, który zaciekawi dzieci. Istotne jest, aby zwracać uwagę na nastrój i zainteresowanie przedszkolaków. 

Posłuchaj
59:42 2021_09_15 21_59_55_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 15 września godz. 22:00

Kiedy Agata Ostrowska zaczęła pracować w przedszkolu, postanowiła, aby zorganizować zajęcia wspólnego gotowania. Niektóre potrawy robione są w sali, podczas gdy inne w szkolnej kuchni przy zachowaniu pewnych zasad, jak np. by nie przekraczać wyznaczonej linii ze względu na bezpieczeństwo. Gotowanie według planu daltońskiego może opierać się także na wizualizacji dni tygodnia według kolorów. Oznacza to, że w poniedziałek gotujemy potrawę koloru czerwonego, a w czwartek zielonego. W książce, która ukaże się za kilka miesięcy podane będą także inne aktywności, które rodzice mogą wykonać razem z dzieckiem w kuchni. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Agata Puścikowska
Gość: Agata Ostrowska
Data emisji: 15.09.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także

Czytaj także

Co to znaczy być dobrym nauczycielem? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 13:58
Praca w zawodzie nauczyciela nie jest prosta. Niemniej jednak, ludzie, którzy decydują się na taką profesję najczęściej wybierają ją, ponieważ chcą podzielić się swoją pasją z innymi. Zdarza się również, że na podstawie własnych doświadczeń wiedzą, że spełnią się w tej roli i nada ona znaczenie ich wysiłkom. Zanim jednak rozpocznie się pracę jako nauczyciel, trzeba przejść odpowiednią drogę, o której w "Strefie Rodzica" opowiedziały Magdalena Swat-Pawlicka oraz Grażyna Sekulska-Gładysz ze Szkoły Edukacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wspierać mocne strony dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 10:50
Każde dziecko ma mocne strony, o których czasami może nawet nie wiedzieć. W ich odkrywaniu, rozwijaniu i wzmacnianiu towarzyszą rodzice, których wsparcie może także pomóc najmłodszym w radzeniu sobie z trudnościami. Oprócz tego, do podbudowywania mocnych stron u dzieci wykorzystać można również bajki, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła Ilona Kostecka, autorka książki  "Matylda Odważna i Pralkowy Potwór".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wspierać pierwszoklasistów? Podpowiada psycholog

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 13:54
Pójście do pierwszej klasy szkoły podstawowej jest ogromną zmianą nie tylko dla dziecka, ale też i całej rodziny. W odróżnieniu od przedszkola, gdzie jedną z największych trudności stanowiło rozstanie z maluchem i zostawienie go pod opieką innego dorosłego, w tym wypadku główny temat stanowi adaptacja dziecka do nowego środowiska i obowiązków. O tym, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości i pomóc swojemu dziecko opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Chrościcka, psycholog i terapeutka dzieci i rodzin.
rozwiń zwiń