!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

"Mały roznosiciel nadziei". Rozmowa z autorką słuchowiska

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 12:00
Kampania BohaterON przygotowała w tym roku akcję "BohaterON w Twojej szkole”, której celem jest edukacja uczniów na temat Powstania Warszawskiego. W zależności od wieku dziecka, program ten oferuje różne materiały do wykorzystania przez placówki i rodziców. Dla uczniów klas 4-6 przygotowane zostało słuchowisko "Mały roznosiciel nadziei”, o którym w "Strefie Rodzica” opowiedziała jego autorka, Magdalena Górska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/oneinchpunch

Historia słuchowiska, które powstało w ramach kampanii edukacyjnej "BohaterON”, opiera się na temacie harcerskiej poczty polowej w czasie Powstania Warszawskiego. Jak się okazuje, w tamtym okresie z pomocą dzieci udało się dostarczyć kilkaset listów od cywilów. Z racji tego, że słuchowisko jest przeznaczone dla osób młodszych, jego autorce zależało na tym, aby główny bohater był w podobnym wieku. Co więcej, materiał ten stara się pokazać tragizm wojny bez utrwalania wizerunku dziecka w hełmie i z bronią.

W trakcie przygotowywania słuchowiska korzystano z pomocy uczestników Powstania, którzy wspominali o ogromnej odwadze i bohaterstwie osób, które zgodziły się, aby ich dzieci wzięły w nim udział. Z tego też powodu stworzona została postać mamy, która daje błogosławieństwo swojej córce, która chce uczestniczyć w Powstaniu Warszawskim. 

Posłuchaj
59:44 2021_09_16 22_00_22_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 16 września godz. 22:00

Słuchowisko jest podróżą w czasie do wydarzeń historycznych w XX wieku. – Wysłuchanie słuchowiska może być jakimś rodzajem przeżycia. Możemy się utożsamić z głównym bohaterem, przejść z nim przez tę Warszawę. Być może wziąć z tego więcej i zapamiętać więcej niż z takiego suchego przeczytania faktów w podręczniku – skomentowała Magdalena Górska. Oprócz bycia wędrówką przez ówczesną stolicę, historia ta również opowiada o zwycięstwie miłości, przyjaźni i nadziei. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Magdalena Górska
Data emisji: 16.09.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Co to znaczy być dobrym nauczycielem? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 13:58
Praca w zawodzie nauczyciela nie jest prosta. Niemniej jednak, ludzie, którzy decydują się na taką profesję najczęściej wybierają ją, ponieważ chcą podzielić się swoją pasją z innymi. Zdarza się również, że na podstawie własnych doświadczeń wiedzą, że spełnią się w tej roli i nada ona znaczenie ich wysiłkom. Zanim jednak rozpocznie się pracę jako nauczyciel, trzeba przejść odpowiednią drogę, o której w "Strefie Rodzica" opowiedziały Magdalena Swat-Pawlicka oraz Grażyna Sekulska-Gładysz ze Szkoły Edukacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wspierać mocne strony dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 10:50
Każde dziecko ma mocne strony, o których czasami może nawet nie wiedzieć. W ich odkrywaniu, rozwijaniu i wzmacnianiu towarzyszą rodzice, których wsparcie może także pomóc najmłodszym w radzeniu sobie z trudnościami. Oprócz tego, do podbudowywania mocnych stron u dzieci wykorzystać można również bajki, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła Ilona Kostecka, autorka książki  "Matylda Odważna i Pralkowy Potwór".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wspierać pierwszoklasistów? Podpowiada psycholog

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 13:54
Pójście do pierwszej klasy szkoły podstawowej jest ogromną zmianą nie tylko dla dziecka, ale też i całej rodziny. W odróżnieniu od przedszkola, gdzie jedną z największych trudności stanowiło rozstanie z maluchem i zostawienie go pod opieką innego dorosłego, w tym wypadku główny temat stanowi adaptacja dziecka do nowego środowiska i obowiązków. O tym, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości i pomóc swojemu dziecko opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Chrościcka, psycholog i terapeutka dzieci i rodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"BohaterON w Twojej szkole". Jak wziąć udział w akcji?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 11:38
"BohaterON" to kampania, która ma celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz głoszenie polskiej historii XX wieku. Jej działalność, która znana jest już od wielu lat, rozpoczęła się od wysyłania kartek do Powstańców. W tym roku, w ramach akcji "BohaterON w Twojej szkole" zainteresowane placówki mogą wziąć udział w specjalnym programie, o którym w "Strefie Rodzica opowiedziała jego organizatorka, Agnieszka Łesiuk-Krajewska.
rozwiń zwiń