Polskie Radio Dzieciom

"Jak to jest być mamą?" Rozmowa z autorką książki

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 13:43
Mimo stresu, strachu i nerwów z jakimi wiąże się rodzicielstwo, dla większości kobiet bycie mamą to jedno z najpiękniejszych doświadczeń życiowych. Czy można się jednak do niego przygotować? Co prawda, kobieta może przypuszczać, jak odnajdzie się w roli mamy, jednak rzeczywistość nie zawsze jest taka, jak nasze oczekiwania. O byciu mamą opowiedziała w "Strefie Rodzica" Iwona Kilińska, autorka kampanii społecznej #Stop Krytyce Mam, blogów parentingowych oraz przewodnika "Jak to jest być mamą", którego pierwsza część ukaże się już niedługo.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Tak naprawdę żadne wcześniejsze wydarzenia czy przeżycia nie przygotują nas do roli mamy. Co więcej, przychodzą czasem takie momenty, gdy czujemy się nie wystarczające, jednak nie chcemy prosić innych o pomoc lub wsparcie, ponieważ dla niektórych może być to równoznaczne z oznaką słabości lub porażki. Może to mieć związek z kreowanym przez media społecznościowe wizerunkiem mamy doskonałej, która nigdy nie popełnia błędów, przez co każda pomyłka lub niedoskonałość może być argumentem do nazwania kobiety złą matką.

- O ile łatwiej by nam było, gdybyśmy wiedziały, gdybyśmy były uprzedzone, że popełnienie takiego błędu, jakiegokolwiek nie jest czymś złym; że taki błąd powinien nas czegoś uczyć, a nie powodować poczucie wstydu, poczucie porażki, poczucie tego, że jesteśmy złymi matkami – skomentowała Iwona Kilińska. Chcąc pomóc mamie czasami wystarczy wyrazić zrozumienie, gdyż poczucie, że nie jest sama doda jej pewności i wiary w siebie. 

Posłuchaj
59:09 2021_11_17 22_00_22_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 17 listopada godz. 22:00

Poradnik "Jak to jest być mamą" przeznaczony jest nie tylko dla mam, ale też dla tych, którzy chcieliby zrozumieć, co przeżywa każda kobieta będąca rodzicem. Jeden z rozdziałów opowiada o presji bycia ocenianą przez innych oraz postrzeganiu siebie na tle innych matek. Jednak tak naprawdę nikt oprócz samej mamy nie może powiedzieć, czy jest wystarczająco dobra, gdyż sprostanie oczekiwaniom wszystkich ludzi jest niemożliwe. Tak więc dobrze jest pogodzić się z tym, że każdy z nas czasem popełnia błędy, a na krytykę możemy odpowiedzieć milczeniem. Z kolei kolejny rozdział dotyczy tzw. "Ciemnych sekretów matki" i opowiada o tym, że rzadko kiedy mówi się o tej mniej popularnej stronie macierzyństwa, która wiąże się m.in. z bólem. – On mówi o tym, co nas przeraża. Jak wygląda ta strona tuż po porodzie. Z czym my się musimy zmierzyć – dodała Iwona Kilińska. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Aleksandra Jasińska-Klimaszewska
Gość: Iwona Kilińska,
Data emisji: 17.11.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

 

Zobacz także
Czytaj także

Jak wspierać mocne strony dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 10:50
Każde dziecko ma mocne strony, o których czasami może nawet nie wiedzieć. W ich odkrywaniu, rozwijaniu i wzmacnianiu towarzyszą rodzice, których wsparcie może także pomóc najmłodszym w radzeniu sobie z trudnościami. Oprócz tego, do podbudowywania mocnych stron u dzieci wykorzystać można również bajki, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła Ilona Kostecka, autorka książki  "Matylda Odważna i Pralkowy Potwór".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rytmy i rytuały mogą wprowadzić do życia spokój

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 10:04
Pewne rzeczy w naszym życiu się powtarzają lub występują po sobie naturalnie, tworząc w ten sposób rytmy i rytuały. Dają one poczucie bezpieczeństwa i wolności oraz są one widoczne zwłaszcza dla dzieci, przez co przerwanie ich może wywołać u młodszych osób niezadowolenie. O tym, dlaczego powtórzenia sprawiają, że życie staje się spokojniejsze opowiedział w "Strefie Rodzica" Andre Stern, autor książki pt: "Rytmy i rytuały dzieci. O rodzicielstwie opartym na zaufaniu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakończył się czas na wysyłanie prac konkursowych

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 09:00
Polskie Radio Dzieciom ogłosiło (8.11.), czwartą edycję rodzinnego konkursu literacko - plastycznego na najpiękniejsze świąteczne wspomnienia. Opowiadania, listy, kartki z pamiętnika, wiersze oraz komiksy ocenią popularni autorzy książek dla dzieci i młodzieży: Justyna Bednarek i Grzegorz Kasdepke, ceniony twórca literatury dla dzieci, rysownik i autor komiksów Tomasz Samojlik oraz dziennikarka PR Dzieciom Martyna Chuderska. Konkurs został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak to jest zostać mamą w bardzo młodym wieku?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 10:10
Przyjście dziecka na świat to moment, który zmienia wiele w życiu kobiety. Pojawia się bowiem osoba, która jest od niej zależna fizycznie, ponieważ wymaga m.in. karmienia oraz psychicznie, gdyż dziecko potrzebuje uwagi i bliskości matki. Chociaż czasami ciąża dla młodej kobiety może być zaskoczeniem, to nie wiek świadczy o naszej dojrzałości. O macierzyństwie w młodym wieku opowiedziała w audycji "Strefa rodzica" Angelika Szelągowska-Mironiuk, psycholożka, psychoterapeutka i autorka bloga Katolwica&Mąż.  
rozwiń zwiń