X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Przemoc wobec dzieci. Co można zrobić, żeby pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 14:39
Czasami dzieci zachowują się w sposób niewłaściwy, ponieważ nie potrafią inaczej zakomunikować swoich potrzeb. U niektórych osób reakcją na niepożądane postępowanie jest krzyk, zastraszanie konsekwencjami lub klaps. Co więcej, okazuje się, że aż 20% społeczeństwa uważa, iż przemoc, także ta fizyczna stanowi dobrą metodę wychowawczą. Z okazji Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci temat ten poruszył w "Strefie Rodzica" Michał Zawadka, ekspert rozwoju mentalnego młodych ludzi i rodzin.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/pikswow

Pomimo że problem przemocy wobec dzieci jest stale poruszany i nagłaśniany, on dalej istnieje. Wynika to m.in. z tego, że wiele zachowań jest akceptowanych społecznie, a przez to nie dostrzeganych jako przemoc, gdyż w danej chwili nikt nie dostrzega ofiary. Mowa nie tylko o przemocy fizycznej, lecz również emocjonalnej, społecznej czy presji ze strony rodziców lub szkoły. Co więcej, ofiary tzw. przemocy w białych rękawiczkach mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że nimi są. 

Przyczyn można doszukiwać się także w dzieciństwie dzisiejszych dorosłych, którzy powielają mechanizmy znane ze swoich młodszych lat. Przykładem może być porównywanie, ośmieszanie, wytykanie czy zarządzanie strachem poprzez karanie. W związku z tym dobrze, aby rodzice wiedzieli, jak zarządzać swoimi emocjami oraz uświadomili sobie, jakie zachowania są równoznaczne z przemocą. 

Posłuchaj
60:00 2021_11_18 21_00_01_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 18 listopada godz. 21:00

U dzieci agresja bardzo często jest konsekwencją działania, niezaspokojonej potrzeby, braku poczucia bezpieczeństwa, czasami strachu, głodu lub niewystarczającego poczucia wartości. – Zatem zawsze zastanówmy się, oddzielając naszą obserwację zachowania dziecka od oceniania. Bo jeżeli zaczniemy oceniać zamiast obserwować i analizować, to zawsze dziecko dostanie informację zwrotną tą negatywną i będzie: "O! On jest zły" i wtedy nasze słowa mogą go krzywdzić zamiast wspierać – skomentował Michał Zawadka.

Edukowanie dzieci na temat inteligencji emocjonalnej jest kluczowe, ponieważ osoby młodsze nie wiedzą, jak nazwać odczuwane emocje oraz jak je wyrażać. Kiedy dziecko jest np. złe, ale stan ten nie jest nazwany, jest ono pozbawione możliwości nauki samoregulacji. Oprócz tego, w momencie gdy dorośli negują emocje młodszych osób, sięgają one wówczas po narzędzia potrzebne do przetrwania, czyli zaczynają zachowywać się agresywnie.

Dla rodziców korzystna jest zatem praca nad komunikacją z dzieckiem oraz zrezygnowanie z oceniania czy ośmieszania osób młodszych, zwłaszcza wśród innych. Skorzystać można z modelu komunikacji, który opiera się na 5 warunkach: najpierw poruszamy fakty poprzez nazwanie sytuacji, następnie skupiamy się na emocjach z nią związanych, potem konsekwencjach, własnych oczekiwaniach, a na koniec sięgamy po swoje wartości. Jak dodał Michał Zawadka – Kiedy nie przepracowujemy emocji z dzieckiem i on nie rozumie tej sytuacji, to zwłaszcza u młodszych dzieci, wieczorem kiedy dziecko zasypia, większość sytuacji na które mama niejako się złościła, dziecko obwinia siebie za to i ten stres narasta. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Michał Zawadka, ekspert rozwoju mentalnego 
Data emisji: 18.11.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także

Czytaj także

Jak zbudować bezpieczną relację z dzieckiem? Rodzic "Gotowy do użycia"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 11:03
Bycie rodzicem jest nieustannym doświadczeniem budowania wzajemnej relacji z dzieckiem. Co więcej, osoby młodsze potrzebują pomocy dorosłych na wielu płaszczyznach. Świadomość, że rodzic jest obecny w ich życiu, towarzyszy im oraz jest gotowy do kontaktu z nimi jest dla dzieci ogromnym wsparciem. Tak więc pojęcie rodzica obecnego, czyli "gotowego do użycia" i emocjonalnie dostępnego jest najzdrowszą formą rodzicielskiej relacji, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała Marta Szperlich Kosmala - Boska Nioska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wspierać mocne strony dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 10:50
Każde dziecko ma mocne strony, o których czasami może nawet nie wiedzieć. W ich odkrywaniu, rozwijaniu i wzmacnianiu towarzyszą rodzice, których wsparcie może także pomóc najmłodszym w radzeniu sobie z trudnościami. Oprócz tego, do podbudowywania mocnych stron u dzieci wykorzystać można również bajki, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła Ilona Kostecka, autorka książki  "Matylda Odważna i Pralkowy Potwór".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jak to jest być mamą?" Rozmowa z autorką książki

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 13:43
Mimo stresu, strachu i nerwów z jakimi wiąże się rodzicielstwo, dla większości kobiet bycie mamą to jedno z najpiękniejszych doświadczeń życiowych. Czy można się jednak do niego przygotować? Co prawda, kobieta może przypuszczać, jak odnajdzie się w roli mamy, jednak rzeczywistość nie zawsze jest taka, jak nasze oczekiwania. O byciu mamą opowiedziała w "Strefie Rodzica" Iwona Kilińska, autorka kampanii społecznej #Stop Krytyce Mam, blogów parentingowych oraz przewodnika "Jak to jest być mamą", którego pierwsza część ukaże się już niedługo.
rozwiń zwiń