Polskie Radio Dzieciom

Jak przejść przez rozwód i nie zwariować?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 10:39
Decyzja o rozstaniu z partnerem nie przychodzi z łatwością. Mamy poczucie, że w naszym życiu zachodzą wówczas nieodwracalne zmiany, których skutki dotykają także dzieci. Ponadto, osoby młodsze mogą obwiniać się za rozwód rodziców, dlatego dobrze jest wiedzieć, jak im to wytłumaczyć w zrozumiały dla nich sposób. O tym, czym dla kobiety jest rozwód oraz jak sobie z nim poradzić opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w "Strefie Rodzica" Joanna Szulc, dziennikarka i autorka książki "Sama mama. Rozmowy o rozstaniu i samodzielnym macierzyństwie".
W rozwodzie poszkodowane są także dzieci
W rozwodzie poszkodowane są także dzieciFoto: fizkes/ Shutterstock

W książce "Sama mama. Rozmowy o rozstaniu i samodzielnym macierzyństwie" autorka opowiada o trudnych momentach związanych z procesem rozwodu oraz tłumaczy, gdzie szukać wsparcia i skąd czerpać siłę. Książka może stanowić także inspirację dla osób, które przechodzą przez podobne doświadczenia i czują się zagubione lub osamotnione. W publikacji swoją wiedzą dzielą się m.in. terapeuci par, psychologowie rodzinni, mediatorzy i adwokaci. 

Tak naprawdę nie można wskazać jednego momentu, który świadczyłby o kryzysie małżeńskim, ponieważ jest to proces, do którego prowadzą różne wydarzenia. – Bardzo ciekawie opowiedział w naszej rozmowie terapeuta rodzinny, który wskazywał takie momenty, takie właśnie sytuacje, w których para oddala się od siebie. Jedną z takich oznak kryzysu, który jest naprawdę trudny do przejścia jest to, kiedy się po prostu przestajemy lubić -powiedziała Joanna Szulc. Stan ten pojawia się wówczas, gdy konflikt trwa od dłuższego czasu i towarzyszą mu pewne obciążenia czy sytuacje związane z utratą zaufania do drugiej osoby. 

Posłuchaj
59:04 2021_12_01 21_00_06_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 1 grudnia godz. 21:00

Niektórzy decydują się, aby być dalej ze sobą, ponieważ mają na względzie dobro dzieci. Jednakże, jeśli dzieci widzą, że rodzice się kłócą lub ze sobą nie rozmawiają, to wpływa na ich postrzeganie związków i relacji w przyszłości, a nawet może wymagać pracy terapeutycznej. Niemniej jednak, jako że rozstanie rodziców to duża zmiana, która wpływa na wszystkie obszary życia, dobrze jest wiedzieć, jak zakomunikować tę decyzję młodszej osobie. 

Posłuchaj
53:33 2021_12_01 21_59_48_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 1 grudnia godz. 22:00

Dziecko potrzebuje wiele czasu, aby zrozumieć co się dzieje. Korzystne byłoby, aby przy ogłoszeniu informacji na temat rozwodu, obecni byli obydwoje rodziców; jeśli tylko nie są w na tyle dużym konflikcie, aby nawzajem się obwiniać w obecności dziecka. Bez względu na przyczyny rozstania, dziecko ma prawo do tego, aby pozytywnie myśleć o jednym, jak i drugim rodzicu. Tak więc dobrze, aby zadbać o to, żeby rozmowa została przeprowadzona w spokojnej i szczerej atmosferze, jednocześnie nie dając dzieciom złudnych nadziei na powrót do siebie w przyszłości, ponieważ wówczas będą one czuły odpowiedzialność, aby zrobić wszystko, by tak się stało.  

Co prawda, wiele osób czuje żal podczas rozstania, jednakże wypominanie winy drugiej osobie będzie skutkowało jedynie eskalacją konfliktu. – O tym mówi też prawniczka, z którą rozmawiam w książce. O tym, że jeżeli to jest tylko możliwe, to bardzo namawia swoich klientów, żeby rozstawali się za porozumieniem stron, bez orzekania o winie, żeby nie eskalować tego konfliktu na sali sądowej, gdzie trzeba powoływać świadków, wywlekać na światło dziennie różne trudne historie. To zawsze uderzy w nas samych – zaznaczyła Joanna Szulc. Dobrze jest zadbać o swoje emocje i poczucie bezpieczeństwa i skupienie się na przyszłości, ponieważ to ułatwi nam uwolnienie się od przeszłości i bolesnych wspomnień. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Aleksandra Jasińska-Klimaszewska
Gość: Joanna Szulc, dziennikarka
Data emisji: 1.12.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak wspierać mocne strony dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 10:50
Każde dziecko ma mocne strony, o których czasami może nawet nie wiedzieć. W ich odkrywaniu, rozwijaniu i wzmacnianiu towarzyszą rodzice, których wsparcie może także pomóc najmłodszym w radzeniu sobie z trudnościami. Oprócz tego, do podbudowywania mocnych stron u dzieci wykorzystać można również bajki, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła Ilona Kostecka, autorka książki  "Matylda Odważna i Pralkowy Potwór".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak to jest zostać mamą w bardzo młodym wieku?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 10:10
Przyjście dziecka na świat to moment, który zmienia wiele w życiu kobiety. Pojawia się bowiem osoba, która jest od niej zależna fizycznie, ponieważ wymaga m.in. karmienia oraz psychicznie, gdyż dziecko potrzebuje uwagi i bliskości matki. Chociaż czasami ciąża dla młodej kobiety może być zaskoczeniem, to nie wiek świadczy o naszej dojrzałości. O macierzyństwie w młodym wieku opowiedziała w audycji "Strefa rodzica" Angelika Szelągowska-Mironiuk, psycholożka, psychoterapeutka i autorka bloga Katolwica&Mąż.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jak to jest być mamą?" Rozmowa z autorką książki

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 13:43
Mimo stresu, strachu i nerwów z jakimi wiąże się rodzicielstwo, dla większości kobiet bycie mamą to jedno z najpiękniejszych doświadczeń życiowych. Czy można się jednak do niego przygotować? Co prawda, kobieta może przypuszczać, jak odnajdzie się w roli mamy, jednak rzeczywistość nie zawsze jest taka, jak nasze oczekiwania. O byciu mamą opowiedziała w "Strefie Rodzica" Iwona Kilińska, autorka kampanii społecznej #Stop Krytyce Mam, blogów parentingowych oraz przewodnika "Jak to jest być mamą", którego pierwsza część ukaże się już niedługo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dbać o relacje w rodzicielstwie?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 11:31
Gdy na świat przychodzą dzieci, dorośli muszą dojść do porozumienia w wielu kwestiach, które wcześniej niekoniecznie mogły były omówione. Jednocześnie wraz z narodzinami dziecka pojawia się mniej czasu i sił, natomiast więcej emocji, co może utrudnić komunikację. O budowaniu porozumienia w rodzicielstwie opowiedziała w "Strefie Rodzica" Małgorzata Musiał, autorka bloga DobraRelacja.pl.
rozwiń zwiń