Polskie Radio Dzieciom

Człowiek bez barier. Rozmowa z Mirosławem Piesakiem

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 14:36
3 grudnia, w Międzynarodowym Dniu Osób z Niepełnosprawnościami, w Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się 19. edycja konkursu „Człowiek bez barier”. Tegorocznym zwycięzcą został Mirosław Piesak – sportowiec, paraolimpijczyk, instruktor, propagator aktywnej rehabilitacji oraz społecznik promujący sport osób z niepełnosprawnościami. Niedawno także powiązana z Piesakiem Fundacja im. Doktora Janaszka została uhonorowana nagrodą "Dla Dobra Wspólnego" im. Piotra Pawłowskiego przyznawaną przez Prezydent RP.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pxhere.com/CC0 Domena publiczna

Na przestrzeni lat zmieniało się podejście do osób z niepełnosprawnościami. Zdecydowanie trudniej było w latach osiemdziesiątych, kiedy brak pełnej sprawności fizycznej kojarzył się raczej z poczuciem wstydu niż z samorealizacją. Właśnie w tych czasach świat Mirosława Piesaka zmienił się o sto osiemdziesiąt stopni - uległ poważnemu wypadkowi, łamiąc kręgosłup wskutek niewłaściwego skoku do wody. Mówi o sobie, że sportowcem był od zawsze. Po wypadku dał potwierdzenie swojej siły. Pokazał, że ma w sobie wszystkie cechy prawdziwego sportowca i stał się inspiracją dla wielu, również tych w pełni sprawnych. Po latach rehabilitacji zaczął uprawiać sport jako osoba niepełnosprawna. 

Z historii Mirosława Piesaka płynie piękne przesłanie – czasem trudności pojawiają się na naszej drodze po to, byśmy swoim przykładem mogli ułatwić życie innym. Po wypadku Piesak zaczął jeździć do osób, które znalazły się w podobnej sytuacji. Rozmawiał i dawał nadzieję. Propagował aktywną rehabilitację. Niejednokrotnie pokazał, że się da. I pokazuje to każdego dnia. Miał jednak chwile poważnego zwątpienia. Ile przeszkód napotkał na swojej drodze ten "Człowiek bez barier"? Kiedy nastąpił przełom?  

Posłuchaj
50:54 8.12. Strefa rodzica_22.00.mp3 8.12. Rozmowa z Mirosławem Piesakiem_Strefa rodzica/PR Dzieciom

Silnie związana z postacią Mirosława Piesaka jest. Fundacja "Podaj Dalej" im. Doktora Piotra Janaszka, której inicjatorkami były między innymi córki doktora – Zuzanna i Olga. Niezwykłym miejscem o wyjątkowej historii jest Osada Janaszkowo – to właśnie w tym budynku ojciec inicjatorek, jako świeżo upieczony lekarz, poprowadził swój pierwszy obóz dla osób z niepełnosprawnościami. Teraz budynek wymaga odświeżenia. W tym roku udało się uruchomić część rehabilitacyjną, po której przyszedł czas na remont części mieszkaniowej.

Po więcej na temat ośrodka oraz zwycięzcy konkursu "Człowiek bez barier" odsyłamy do załączonej audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Agata Puścikowska
Gość: Sławomir Piesak - pływak, zawodnik klubu sportowego Triumf Start Bydgoszcz, multimedalista igrzysk paraolimpijskich.
Data emisji: 8.12.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak się nie poddać mimo trudności w życiu?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 14:35
Kiedy rodzi się dziecko, mamy nadzieję, że w przyszłości będzie miało przed sobą wiele możliwości i szans na zostanie kim chcę. Czasami jednak w życiu napotykamy trudności. Możemy wtedy albo się poddać, albo uwierzyć w siebie i stawić im czoła pomimo przeciwności. O depresji, wychowywaniu niepełnosprawnego dziecka i samodzielności opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Agata Komorowska, autorka bloga "Z miłości do życia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ogród zmysłów. Jak ośrodek dla dzieci niewidomych w Laskach wspiera uczniów?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 14:55
Pod Warszawą, w Laskach położony jest ośrodek szkolno-wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej, do którego przyjeżdżają osoby z Polski i z zagranicy. Obecnie uczy się tam prawie 200 uczniów, jednak oprócz oferowanej opieki i edukacji wczesnoszkolnej i licealnej, w ramach działania Zespołu Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka Niewidomego, wsparciem objęte są także małe dzieci i ich rodzice. Na wiosnę planowane jest również otwarcie Ogrodu Zmysłów; projektu, o którym w Polskim Radiu Dzieciom w audycji wieczornej "Strefa Rodzica" opowiedzieli goście z ośrodków dla osób niewidomych w Laskach, Elżbieta Szczepkowska, siostra Julitta, oraz Dorota Gronowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak młodzi ludzie zmieniają świat na lepsze?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 13:51
Bycie osobą dojrzałą i aktywną społecznie nie jest zależne od wieku. Są bowiem takie osoby, które pomimo tego, że dopiero wchodzą w dorosłość, swoim entuzjazmem i wizją rzeczywistości mogą inspirować innych. Wiedzą one, że aby zmienić świat, dobrze jest zacząć najpierw od siebie oraz są świadome tego, że wielkie rewolucje czasami zaczynają się od małych kroków. Takimi osobami byli goście audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Aleksandra Just, studentka Szkoły Głównej Handlowej i zwyciężczyni konkursu dla liderów "Talent za talent", Kira Sukhoboichenko, uczennica klasy 2 LO, inicjatorka Międzynarodowego Dnia Plecaka, Marysia Świerczyńska, licealistka i delegatka European Youth Parliament Poland oraz Zuza Karcz, studentka Szkoły Głównej Handlowej i aktywistka na rzecz edukacji obywatelskiej, antydyskryminacyjnej i klimatycznej.
rozwiń zwiń