Polskie Radio Dzieciom

Jak się nie poddać mimo trudności w życiu?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 14:35
Kiedy rodzi się dziecko, mamy nadzieję, że w przyszłości będzie miało przed sobą wiele możliwości i szans na zostanie kim chcę. Czasami jednak w życiu napotykamy trudności. Możemy wtedy albo się poddać, albo uwierzyć w siebie i stawić im czoła pomimo przeciwności. O depresji, wychowywaniu niepełnosprawnego dziecka i samodzielności opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Agata Komorowska, autorka bloga "Z miłości do życia".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/nd3000

W momencie, gdy na świat przychodzi dziecko z niepełnosprawnością, rozpoczynają się starania o jego zdrowie. Na początku rodzice mogą przeżywać skrajne emocje, od wyparcia, przez złość do akceptacji. Pojawić się może także strach oraz niewiedza, co dalej. Diagnoza dotycząca niepełnosprawności dziecka zmienia priorytety. Sprawia, że inne rzeczy stają się ważne. To samo czuła Agata Komorowska, kiedy dowiedziała się, że jej syn urodzi się z zespołem Downa. Po walce z depresją przyszedł moment akceptacji. – To dziecko jesteśmy w stanie zaakceptować tylko na tyle, na ile akceptujemy siebie – powiedziała Agata Komorowska. Odsunięcie od siebie pretensji pozwoli dostrzec wcześniej niewdziane zalety dziecka, jak np. ogromną inteligencję emocjonalną. Tak więc pomocne może okazać się również spędzanie większej ilości czasu z dzieckiem, które umożliwi jego lepsze poznanie. Jeśli chodzi o terapię, dobrze jest zadać sobie pytanie, co chcemy przez nią uzyskać oraz jakie będą jej korzyści dla dziecka. 

Posłuchaj
60:17 2021_09_14 21_59_32_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 14 września godz. 22:00

Doświadczenie życiowe Agaty Komorowskiej sprawiło, że zapragnęła pomagać innym osobom poprzez pisanie książek, a także prowadzenie warsztatów. Dotyczą one m.in. poszukiwania szczęścia, akceptacji siebie, osamotnienia czy prawa do swoich pasji i czasu dla siebie. Najbliższe szkolenie odbędzie się  drugiego październiku, w Warszawie. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Agata Puścikowska
Gość: Agata Komorowska
Data emisji: 15.09.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jestem w ciąży i co dalej? Nowy podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 17:14
Najnowszy podcast dotyczący ciąży i macierzyństwa jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. Jego autorką jest Ida Nowakowska, tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna, a także młoda mama. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieśmiałość u dzieci. Jak pomóc ją przezwyciężyć?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 13:05
Bycie nieśmiałym może tworzyć pewne przeszkody na poziomie społecznym, emocjonalnym czy behawioralnym. Ogranicza nas to m.in. w nawiązywaniu relacji partnerskich i przyjacielskich. Stan ten pojawia się zarówno u osób młodszych, jak i u dorosłych, jeśli w dzieciństwie nie próbowali go zwalczyć. Jako że dziecko przez pierwsze lata życia pozbawione jest kompetencji społecznych, które z czasem nabywa pod okiem rodziców i innych osób z otoczenia, np. nauczycieli,  to właśnie wtedy, w okresie przedszkolnym dobrze jest rozpocząć pracę nad nieśmiałością. O tym jak to zrobić opowiedziała w Strefie Rodzica Dorota Maciejec, psycholog dziecięcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wspierać mocne strony dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 10:50
Każde dziecko ma mocne strony, o których czasami może nawet nie wiedzieć. W ich odkrywaniu, rozwijaniu i wzmacnianiu towarzyszą rodzice, których wsparcie może także pomóc najmłodszym w radzeniu sobie z trudnościami. Oprócz tego, do podbudowywania mocnych stron u dzieci wykorzystać można również bajki, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła Ilona Kostecka, autorka książki  "Matylda Odważna i Pralkowy Potwór".
rozwiń zwiń