Polskie Radio Dzieciom

Dziecięce poczucie własnej wartości. Jak je zbudować?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 15:12
Wielu ludzi zmaga się z niskim poczuciem własnej wartości. Co więcej, często zdanie innych osób na nasz temat sprawia, że nasza wiara w siebie maleje, nawet jeśli się z nim nie zgadzamy. Im dłużej żyjemy w takim przekonaniu, tym więcej pracy musimy później włożyć w podbudowanie samooceny i wiarę w swoje umiejętności i możliwości. Chcąc zadbać o poczucie wartości dzieci i ich rodziców powstała książka "Jesteś ważny, Pinku!", o której w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" opowiedziała jej współautorka, Urszula Młodnicka-Kornaś.
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Pink to mały stworek, który poprzez rozmowy z mamą, narratorem książki, na temat m.in. samooceny i swojej wartości odkrywa samego siebie. Oprócz treści silne przesłanie niosą także ilustracje. Co więcej, rodzice mogą tę książkę czytać razem z dziećmi, ponieważ stanowi ona także punk wyjścia do przeprowadzenia dalszych wspólnych rozmów.

Jako że w budowaniu poczucia własnej wartości nierzadko dużą rolę odgrywają rodzice i sposób w jaki rozmawiają z dzieckiem, w książce znajduje się 16 historii, które mogą posłużyć jako inspiracja dla dorosłych. Jedna z nich opowiada o Pinku, który czuje się z siebie dumny, ponieważ jego nauczycielce spodobał się rysunek, który namalował. Jest to dobry moment na zwrócenie dziecku uwagi na fakt, że niektóre rzeczy warto robić dla samego siebie, a nie ze względu na chęć bycia docenionym przez innych. Kiedy chwali się dzieci, korzystnie jest także odnieść się do ich danej umiejętności lub kompetencji. 

Posłuchaj
59:24 2021_10_07 21_00_18_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 7 października godz. 21:00

Często mówi się, że w obecnych czasach ludzie mają niską samoocenę z powodu mediów społecznościowych, które mogą doprowadzać np. do depresji. Co więcej, czasami nasze samopoczucie jest zależne m.in. od ilości komentarzy czy lajków zdobytych pod dodanym zdjęciem. Niemniej jednak, pojęcie pewności siebie odnosi się do nabytych kompetencji w ciągu życia, natomiast poczucie własnej wartości oznacza sposób w jaki postrzegamy siebie niezależnie od umiejętności.

 – Rodzimy się z wysokim poczuciem własnej wartości, tylko właśnie doświadczenia, które nas dotykają w przebiegu całego naszego życia odzierają nas tak naprawdę z tej własnej wartości – skomentowała Urszula Młodnicka-Kornaś. Naturalne jest, że ocenianie nas przez innych jest nieuniknione. W książce jedna z historii opowiada o sytuacji, gdzie Pink nie dostaje zaproszenia na przyjęcie urodzinowe. Przesłanie, jakie dziecko może z niej wynieść pokazuje, że nie każdy musi nas lubić, ale nie oznacza to, że powinniśmy czuć się przez to gorsi.

Chociaż przeżywanie negatywnych emocji jest trudne, doświadczenia te kształtują naszą odporność psychiczną. W związku z tym, kiedy dziecko z czymś się zmaga, dobrze, aby rodzic był w jego pobliżu i dawał mu poczucie bezpieczeństwa. Wówczas, gdy dziecko zechce podzielić się emocjami z rodzicem, ten będzie w stanie mu pomóc. Natomiast w przypadku, kiedy osoba młodsza zrobi coś źle, zamiast skupiać się na błędach, dorosły może wspierać ją podczas nauki i wyciągania wniosków z danej sytuacji. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Urszula Młodnicka-Kornaś
Data emisji: 7.10.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Nieśmiałość u dzieci. Jak pomóc ją przezwyciężyć?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 13:05
Bycie nieśmiałym może tworzyć pewne przeszkody na poziomie społecznym, emocjonalnym czy behawioralnym. Ogranicza nas to m.in. w nawiązywaniu relacji partnerskich i przyjacielskich. Stan ten pojawia się zarówno u osób młodszych, jak i u dorosłych, jeśli w dzieciństwie nie próbowali go zwalczyć. Jako że dziecko przez pierwsze lata życia pozbawione jest kompetencji społecznych, które z czasem nabywa pod okiem rodziców i innych osób z otoczenia, np. nauczycieli,  to właśnie wtedy, w okresie przedszkolnym dobrze jest rozpocząć pracę nad nieśmiałością. O tym jak to zrobić opowiedziała w Strefie Rodzica Dorota Maciejec, psycholog dziecięcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wspierać mocne strony dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 10:50
Każde dziecko ma mocne strony, o których czasami może nawet nie wiedzieć. W ich odkrywaniu, rozwijaniu i wzmacnianiu towarzyszą rodzice, których wsparcie może także pomóc najmłodszym w radzeniu sobie z trudnościami. Oprócz tego, do podbudowywania mocnych stron u dzieci wykorzystać można również bajki, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła Ilona Kostecka, autorka książki  "Matylda Odważna i Pralkowy Potwór".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak się nie poddać mimo trudności w życiu?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 14:35
Kiedy rodzi się dziecko, mamy nadzieję, że w przyszłości będzie miało przed sobą wiele możliwości i szans na zostanie kim chcę. Czasami jednak w życiu napotykamy trudności. Możemy wtedy albo się poddać, albo uwierzyć w siebie i stawić im czoła pomimo przeciwności. O depresji, wychowywaniu niepełnosprawnego dziecka i samodzielności opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Agata Komorowska, autorka bloga "Z miłości do życia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przedszkole - ważny przystanek w życiu dziecka. Rozmowa z terapeutką

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 12:24
Chociaż nie ma obowiązku przedszkolnego, miejsce to jest dla malucha pierwszym przystankiem w drodze do wkraczania i poznawania świata. Co więcej, w trakcie pierwszych lat życia następuje znaczący rozwój dzieci w wielu aspektach. Kształtują się wtedy m.in. możliwości intelektualne człowieka, wrodzone predyspozycje oraz zdolność uczenia się. W związku z tym, obecność dzieci w przedszkolu wpływa na ich dojrzewanie, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, opowiedziała Dorota Lubas, terapeutka i pedagog.  
rozwiń zwiń