Polskie Radio Dzieciom

Eksperymenty chemiczne i doświadczenia fizyczne w zdalnym nauczaniu

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 15:46
Nauka zdalna z dnia na dzień stała się tymczasową codziennością uczniów. To doświadczenie pomogło dostrzec nowe możliwości uczenia się, odmienne od klasycznych metod nauczania. Jednocześnie pozwoliło wyrobić sobie zdanie na temat nauki zdalnej w ogóle i zastanowić się, czy mogłaby ona całkowicie zastąpić uczęszczanie na zajęcia w budynku szkoły. 
Eksperymenty i doświadczenia w nauce zdalnej
Eksperymenty i doświadczenia w nauce zdalnejFoto: Daniel Dmitriew/Forum

Przeprowadzenie nauki zdalnej w odpowiedni sposób wymaga wytworzenia między nauczycielem a uczniem relacji polegającej na dialogu. Ważna jest także obustronna świadomość tego, co powinno dziać się na zajęciach. Jeśli zaangażowanie i chęć poszerzania wiedzy będą u uczniów widoczne, forma, w jakiej odbędzie się lekcja, przestanie mieć pierwszorzędne znaczenie. 

W pewnych sytuacjach może się okazać, że nauczanie on-line daje większe możliwości działania, a tym samym - jest bardziej efektywne. Czy nauka zdalna to rzeczywiście dobry wybór? Czy eksperymenty fizyczne i doświadczenia chemiczne można przeprowadzać w formie zdalnej? Na te i inne pytania odpowiedzieli goście ostatniej Strefy Rodzica. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.  

Posłuchaj
59:02 2022_01_10 22_00_04_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Nauki ścisłe przez internet cz.2

59:22 2022_01_10 21_00_08_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Nauki ścisłe przez internet cz. 1

Audycja: Strefa rodzica

Prowadził: Marcin Perfuński
Gość: Angelika Mazurek, współzałożycielka demokratycznej szkoły podstawowej "Dmuchawiec" w Łodzi, Borys Bińkowski - doktor geografii i Wojciech Gawlik - nauczyciel, rodzic i inspirator edukacyjny.
Data emisji: 10.01.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj więcej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Jak wspierać pierwszoklasistów? Podpowiada psycholog

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 13:54
Pójście do pierwszej klasy szkoły podstawowej jest ogromną zmianą nie tylko dla dziecka, ale też i całej rodziny. W odróżnieniu od przedszkola, gdzie jedną z największych trudności stanowiło rozstanie z maluchem i zostawienie go pod opieką innego dorosłego, w tym wypadku główny temat stanowi adaptacja dziecka do nowego środowiska i obowiązków. O tym, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości i pomóc swojemu dziecko opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Chrościcka, psycholog i terapeutka dzieci i rodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak szkoły dbają o wychowanie fizyczne dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 14:25
Okres pandemii, w którym możliwości uprawiania aktywności fizycznej były ograniczone, pokazał bardzo wyraźnie, jak ważny jest sport dla naszego organizmu i zdrowia. Jednym z miejsc, które chcą wyrobić u dzieci nawyk ruchu i pomagają znaleźć w sobie sportową pasje są szkoły. O lekcjach wf-u, programie "Aktywny powrót do szkoły" oraz zajęciach w sportowych ośrodkach edukacyjnych opowiedzieli w Polskim Radiu Dzieciom, w audycji "Strefa Rodzica", Bartosz Molik, rektor AWF-u, Mateusz Gębarowski, dyrektor sportowy Uczniowskiego Klubu Sportowego oraz trenerzy i dyrektorka Justyna Post z CLXIV Liceum Mistrzostwa Sportowego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak to jest być nauczycielem? Audycja dla rodziców

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 15:21
W szkole uczniowie zdobywają wiedzę, nowe znajomości oraz odkrywają siebie. Ich przewodnikami są wówczas dorośli, którzy za pomocą dialogu i wsparcia prowadzą dzieci i młodzież przez kolejne etapy edukacji. W związku z tym, praca w zawodzie nauczyciela jest nie tylko odpowiedzialna, ale też wymagająca emocjonalnie. W Dniu Nauczyciela o swojej pracy opowiedzieli w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Jarek Szulski, autor książki "Nauczyciel z Polski" oraz dwie nauczycielki.
rozwiń zwiń