X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak pomóc dziecku kiedy odchodzi kochany pupil? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 10:42
Zwierzęta domowe są często traktowane jak pełnoprawni członkowie rodziny. Niektóre z nich żyją dłużej, inne krócej. Prędzej czy później przychodzi jednak czas pożegnania, na które nigdy nie można być w pełni gotowym. Nie ma uniwersalnego sposobu na poradzenie sobie ze stratą. Nieco inaczej niż właściciele do śmierci zwierząt podchodzą osoby z branży weterynaryjnej. W poniedziałkowym wydaniu Strefy Rodzica Anna Budzińska i Maciej Bekier z gabinetu weterynaryjnego Uprzejmy Łoś.
Jak pomóc dziecku kiedy odchodzi ukochany pupil?
Jak pomóc dziecku kiedy odchodzi ukochany pupil?Foto: Shutterstock.com/SvetikovaV

Jako dorośli, jesteśmy w stanie unieść więcej, także w kontekście śmierci. Dzieciom ciężej jest zrozumieć stratę pupila, do którego były bardzo przywiązane. Co więcej - każde dziecko reaguje inaczej i przechodzi żałobę na swój wkładany sposób. 

Niektórzy rodzice nie decydują się na powiedzenie dzieciom prawdy. Dorastają więc one w przekonaniu, że kotek się zgubił, piesek trafił do szpitala, chomik zmienił kolor oczu po ostatniej wizycie u weterynarza, a żółw skurczył się, bo przeszedł na specjalną dietę. 

Posłuchaj
59:55 2022_01_17 21_00_03_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Gdy odchodzi zwierzę domowe cz.1

Przed trudnymi tematami nie należy uciekać, a czasem wręcz się nie da. Życie nie składa się z samych pozytywów i czym prędzej dzieci zaczną to dostrzegać, tym łatwiej będzie im poradzić sobie w przyszłości. 

Posłuchaj
58:31 2022_01_17 22_00_58_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Gdy odchodzi zwierzę domowe cz.2

W książce "Kiedy odchodzi przyjaciel. Refleksje o śmierci zwierząt domowych" Jeffreya Massona Moussaieffa czytamy, że intstynkt zwierzęcy pozwala samym domowym pupilom w pewnym stopniu wyczuć, że właśnie nadchodzi ich koniec.

U zwierzaka można dostrzec pewne symptomy, które wskażą nam, że jest na ostatniej prostej. Wyczuwają to także zwierzęta znajdujące się w pobliżu. Ich zachowanie będzie jednak w dużej mierze zależało od charakteru. Pamiętajmy też, że inaczej do tematu śmierci podchodzą psy, a inaczej koty. 

Więcej o tym, jak zwierzęta reagują na śmierć, a także o tym, w jaki sposób pogodzić się ze stratą pupila i jednocześnie pokazać dziecku właściwą drogę przeżywania żałoby  w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Marcin Perfuński  
Gość: Anna Budzińska i Maciej Bekier - gabinetu weterynaryjny "Uprzejmy Łoś"
Data emisji: 17.01.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Czytaj dalej: 
Dziecięce poczucie własnej wartości. Jak je zbudować?
Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? Podpowiadamy
Jak wspierać mocne strony dziecka?

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także

Czytaj także

Jak zbudować bezpieczną relację z dzieckiem? Rodzic "Gotowy do użycia"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 11:03
Bycie rodzicem jest nieustannym doświadczeniem budowania wzajemnej relacji z dzieckiem. Co więcej, osoby młodsze potrzebują pomocy dorosłych na wielu płaszczyznach. Świadomość, że rodzic jest obecny w ich życiu, towarzyszy im oraz jest gotowy do kontaktu z nimi jest dla dzieci ogromnym wsparciem. Tak więc pojęcie rodzica obecnego, czyli "gotowego do użycia" i emocjonalnie dostępnego jest najzdrowszą formą rodzicielskiej relacji, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała Marta Szperlich Kosmala - Boska Nioska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zrozumieć małe dziecko - tak! Ale jak?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 15:34
Czasami zachowanie kilkulatków jest dla nas niezrozumiałe. W lepszym poznaniu ich natury może pomóc książka "Odpoczynek, zabawa, rozwój. Zrozumieć małe dziecko". Opracowana została na podstawie badań naukowych dotyczących dojrzewania dzieci oraz opowiada o rozwoju człowieka. W związku z tym, mimo że treść książki dotyczy małych dzieci, niektóre informacje w niej zawarte odnoszą się także do ogółu ludzi. Jedną z nich mogą być potrzeby, które do końca życia są takie same, ale sposób ich zaspokajania zmienia się na przestrzeni lat. O tym, jak zrozumieć dziecko opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Joanna Bylinka, psycholożka oraz Dyrektor Regionalny The Neufeld Institute Poland.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dbać o relacje w rodzicielstwie?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 11:31
Gdy na świat przychodzą dzieci, dorośli muszą dojść do porozumienia w wielu kwestiach, które wcześniej niekoniecznie mogły były omówione. Jednocześnie wraz z narodzinami dziecka pojawia się mniej czasu i sił, natomiast więcej emocji, co może utrudnić komunikację. O budowaniu porozumienia w rodzicielstwie opowiedziała w "Strefie Rodzica" Małgorzata Musiał, autorka bloga DobraRelacja.pl.
rozwiń zwiń