Polskie Radio Dzieciom

Zrozumieć małe dziecko - tak! Ale jak?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 15:34
Czasami zachowanie kilkulatków jest dla nas niezrozumiałe. W lepszym poznaniu ich natury może pomóc książka "Odpoczynek, zabawa, rozwój. Zrozumieć małe dziecko". Opracowana została na podstawie badań naukowych dotyczących dojrzewania dzieci oraz opowiada o rozwoju człowieka. W związku z tym, mimo że treść książki dotyczy małych dzieci, niektóre informacje w niej zawarte odnoszą się także do ogółu ludzi. Jedną z nich mogą być potrzeby, które do końca życia są takie same, ale sposób ich zaspokajania zmienia się na przestrzeni lat. O tym, jak zrozumieć dziecko opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Joanna Bylinka, psycholożka oraz Dyrektor Regionalny The Neufeld Institute Poland.
Jakie konsekwencje ma bezstresowe wychowanie?
Jakie konsekwencje ma bezstresowe wychowanie?Foto: Glow Images/East News

Jednym z wątków książki jest osobowość przedszkolaka, która jest charakterystyczna dla każdego dziecka. Jeśli jednak na pewnym etapie życia jego rozwój się zatrzyma, uniemożliwiając tym samym dojrzałość emocjonalną i społeczną, natura ta może pojawić się także u dorosłych, np. podczas trudnych czy napiętych sytuacji. Niemniej jednak, książka ta podkreśla, że chociaż niektóre zachowania dzieci są niepożądane, są one naturalne dla bardzo młodej grupy wiekowej. Przykładem mogą być trudności z przeproszeniem kogoś, wynikające z nie zrozumienia jeszcze norm społecznych. Charakterystyczna jest także dziecięca impulsywność. – Jeżeli maluch ma dużą potrzebę takiej właśnie mocnej zabawy, a nie ma akurat jej zaspokojonej, to o wiele łatwiej wchodzi w impulsy – skomentowała Joanna Bylinka.

Systemy przekonań rodzicielskich wpływają na postawy rodziców oraz sposób, w jaki decydują się wychować dziecko. Chociaż wiele przekonań jest uniwersalnych, są też charakterystycznego dla każdego kraju. W przypadku nieśmiałości, w kulturze azjatyckiej cecha ta jest bardzo ceniona, podczas gdy w krajach zachodnich większe uznanie zdobywa odwaga. Obecny w Polsce silny kult pracy sprawia, że rodzice nie doceniają w pełni istoty odpoczynku, który jest potrzebny zarówno im, jak i dzieciom. Co więcej, wielu z nas uważa, że zabawa to na tyle mało istotny element życia, że może być na końcu listy ważnych dla nas rzeczy. Jeśli natomiast chodzi o rozwój, jako że wynika on z natury człowieka, następuje on samoistnie w momencie, gdy dzieci mają zapewnione przez rodziców odpowiednie warunki, które to umożliwiają.  

Posłuchaj
59:28 2021_10_08 21_00_05_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 8 października godz. 21:00

Potencjał rozwojowy możemy rozpatrywać względem wszystkich ludzi oraz pod kątem indywidualnym. Ciężko jest go ocenić, niemniej jednak wiemy, co mu sprzyja lub hamuje. W przypadku ogółu wszystkich ludzi, korzystne dla potencjału rozwojowego jest bliskość, a negatywne osamotnienie. W kwestii indywidualnej, dla jednych osób lepszy będzie ruch fizyczny, a dla innych np. rysowanie. Co więcej, rodzimy się z zdolnością do budowania głębokiej więzi, która w odpowiednich warunkach, takich jak miłość, akceptacja, wierność może się szybko rozwijać. 

Posłuchaj
59:26 2021_10_08 22_00_11_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 8 października godz. 22:00

W książce "Odpoczynek, zabawa, rozwój. Zrozumieć małe dziecko" czytelnik może zapoznać się z 5 krokami do emocjonalnego zdrowia. Jednym z nich jest nazywanie emocji, które mylnie może wydawać się proste. Jeśli chodzi o przyzwolenie na ekspresje, w naszym społeczeństwie niepotrzebnie tłumimy emocje, zamiast zapewnić im przestrzeń do działania. Dla dzieci jednym ze sposobów na wyrażanie emocji jest zabawa. Tłumienie ich w sobie może skutkować niską samooceną, autoagresją oraz problemami zdrowotnymi. Oprócz tego, hamuje to rozwój człowieka.

- Dla mnie, jeśli chce zapewnić moim dzieciom zdrowe dzieciństwo, to mam świadomość, że są pewne granice, czyli coś co po prostu musi być, żeby one mogły rozkwitać – powiedziała Joanna Bylinka. Istotna w tym wypadku jest znajomość dziecka, jego zrozumienie oraz świadomość jego potrzeb. Aby natomiast nawiązać więź z dzieckiem, korzystne mogą okazać się rytmy i rytuały, np. wspólne jedzenie posiłków. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Mikołaj Foks
Gość: Joanna Bylinka - psycholog
Data emisji: 8.10.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak wspierać mocne strony dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 10:50
Każde dziecko ma mocne strony, o których czasami może nawet nie wiedzieć. W ich odkrywaniu, rozwijaniu i wzmacnianiu towarzyszą rodzice, których wsparcie może także pomóc najmłodszym w radzeniu sobie z trudnościami. Oprócz tego, do podbudowywania mocnych stron u dzieci wykorzystać można również bajki, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła Ilona Kostecka, autorka książki  "Matylda Odważna i Pralkowy Potwór".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wspierać pierwszoklasistów? Podpowiada psycholog

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 13:54
Pójście do pierwszej klasy szkoły podstawowej jest ogromną zmianą nie tylko dla dziecka, ale też i całej rodziny. W odróżnieniu od przedszkola, gdzie jedną z największych trudności stanowiło rozstanie z maluchem i zostawienie go pod opieką innego dorosłego, w tym wypadku główny temat stanowi adaptacja dziecka do nowego środowiska i obowiązków. O tym, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości i pomóc swojemu dziecko opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Chrościcka, psycholog i terapeutka dzieci i rodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rytmy i rytuały mogą wprowadzić do życia spokój

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 10:04
Pewne rzeczy w naszym życiu się powtarzają lub występują po sobie naturalnie, tworząc w ten sposób rytmy i rytuały. Dają one poczucie bezpieczeństwa i wolności oraz są one widoczne zwłaszcza dla dzieci, przez co przerwanie ich może wywołać u młodszych osób niezadowolenie. O tym, dlaczego powtórzenia sprawiają, że życie staje się spokojniejsze opowiedział w "Strefie Rodzica" Andre Stern, autor książki pt: "Rytmy i rytuały dzieci. O rodzicielstwie opartym na zaufaniu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziecięce poczucie własnej wartości. Jak je zbudować?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 15:12
Wielu ludzi zmaga się z niskim poczuciem własnej wartości. Co więcej, często zdanie innych osób na nasz temat sprawia, że nasza wiara w siebie maleje, nawet jeśli się z nim nie zgadzamy. Im dłużej żyjemy w takim przekonaniu, tym więcej pracy musimy później włożyć w podbudowanie samooceny i wiarę w swoje umiejętności i możliwości. Chcąc zadbać o poczucie wartości dzieci i ich rodziców powstała książka "Jesteś ważny, Pinku!", o której w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" opowiedziała jej współautorka, Urszula Młodnicka-Kornaś.
rozwiń zwiń