!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Zrozumieć małe dziecko - tak! Ale jak?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 15:34
Czasami zachowanie kilkulatków jest dla nas niezrozumiałe. W lepszym poznaniu ich natury może pomóc książka "Odpoczynek, zabawa, rozwój. Zrozumieć małe dziecko". Opracowana została na podstawie badań naukowych dotyczących dojrzewania dzieci oraz opowiada o rozwoju człowieka. W związku z tym, mimo że treść książki dotyczy małych dzieci, niektóre informacje w niej zawarte odnoszą się także do ogółu ludzi. Jedną z nich mogą być potrzeby, które do końca życia są takie same, ale sposób ich zaspokajania zmienia się na przestrzeni lat. O tym, jak zrozumieć dziecko opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Joanna Bylinka, psycholożka oraz Dyrektor Regionalny The Neufeld Institute Poland.
Jakie konsekwencje ma bezstresowe wychowanie?
Jakie konsekwencje ma bezstresowe wychowanie?Foto: Glow Images/East News

Jednym z wątków książki jest osobowość przedszkolaka, która jest charakterystyczna dla każdego dziecka. Jeśli jednak na pewnym etapie życia jego rozwój się zatrzyma, uniemożliwiając tym samym dojrzałość emocjonalną i społeczną, natura ta może pojawić się także u dorosłych, np. podczas trudnych czy napiętych sytuacji. Niemniej jednak, książka ta podkreśla, że chociaż niektóre zachowania dzieci są niepożądane, są one naturalne dla bardzo młodej grupy wiekowej. Przykładem mogą być trudności z przeproszeniem kogoś, wynikające z nie zrozumienia jeszcze norm społecznych. Charakterystyczna jest także dziecięca impulsywność. – Jeżeli maluch ma dużą potrzebę takiej właśnie mocnej zabawy, a nie ma akurat jej zaspokojonej, to o wiele łatwiej wchodzi w impulsy – skomentowała Joanna Bylinka.

Systemy przekonań rodzicielskich wpływają na postawy rodziców oraz sposób, w jaki decydują się wychować dziecko. Chociaż wiele przekonań jest uniwersalnych, są też charakterystycznego dla każdego kraju. W przypadku nieśmiałości, w kulturze azjatyckiej cecha ta jest bardzo ceniona, podczas gdy w krajach zachodnich większe uznanie zdobywa odwaga. Obecny w Polsce silny kult pracy sprawia, że rodzice nie doceniają w pełni istoty odpoczynku, który jest potrzebny zarówno im, jak i dzieciom. Co więcej, wielu z nas uważa, że zabawa to na tyle mało istotny element życia, że może być na końcu listy ważnych dla nas rzeczy. Jeśli natomiast chodzi o rozwój, jako że wynika on z natury człowieka, następuje on samoistnie w momencie, gdy dzieci mają zapewnione przez rodziców odpowiednie warunki, które to umożliwiają.  

Posłuchaj
59:28 2021_10_08 21_00_05_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 8 października godz. 21:00

Potencjał rozwojowy możemy rozpatrywać względem wszystkich ludzi oraz pod kątem indywidualnym. Ciężko jest go ocenić, niemniej jednak wiemy, co mu sprzyja lub hamuje. W przypadku ogółu wszystkich ludzi, korzystne dla potencjału rozwojowego jest bliskość, a negatywne osamotnienie. W kwestii indywidualnej, dla jednych osób lepszy będzie ruch fizyczny, a dla innych np. rysowanie. Co więcej, rodzimy się z zdolnością do budowania głębokiej więzi, która w odpowiednich warunkach, takich jak miłość, akceptacja, wierność może się szybko rozwijać. 

Posłuchaj
59:26 2021_10_08 22_00_11_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 8 października godz. 22:00

W książce "Odpoczynek, zabawa, rozwój. Zrozumieć małe dziecko" czytelnik może zapoznać się z 5 krokami do emocjonalnego zdrowia. Jednym z nich jest nazywanie emocji, które mylnie może wydawać się proste. Jeśli chodzi o przyzwolenie na ekspresje, w naszym społeczeństwie niepotrzebnie tłumimy emocje, zamiast zapewnić im przestrzeń do działania. Dla dzieci jednym ze sposobów na wyrażanie emocji jest zabawa. Tłumienie ich w sobie może skutkować niską samooceną, autoagresją oraz problemami zdrowotnymi. Oprócz tego, hamuje to rozwój człowieka.

- Dla mnie, jeśli chce zapewnić moim dzieciom zdrowe dzieciństwo, to mam świadomość, że są pewne granice, czyli coś co po prostu musi być, żeby one mogły rozkwitać – powiedziała Joanna Bylinka. Istotna w tym wypadku jest znajomość dziecka, jego zrozumienie oraz świadomość jego potrzeb. Aby natomiast nawiązać więź z dzieckiem, korzystne mogą okazać się rytmy i rytuały, np. wspólne jedzenie posiłków. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Mikołaj Foks
Gość: Joanna Bylinka - psycholog
Data emisji: 8.10.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak wspierać mocne strony dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 10:50
Każde dziecko ma mocne strony, o których czasami może nawet nie wiedzieć. W ich odkrywaniu, rozwijaniu i wzmacnianiu towarzyszą rodzice, których wsparcie może także pomóc najmłodszym w radzeniu sobie z trudnościami. Oprócz tego, do podbudowywania mocnych stron u dzieci wykorzystać można również bajki, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła Ilona Kostecka, autorka książki  "Matylda Odważna i Pralkowy Potwór".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wspierać pierwszoklasistów? Podpowiada psycholog

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 13:54
Pójście do pierwszej klasy szkoły podstawowej jest ogromną zmianą nie tylko dla dziecka, ale też i całej rodziny. W odróżnieniu od przedszkola, gdzie jedną z największych trudności stanowiło rozstanie z maluchem i zostawienie go pod opieką innego dorosłego, w tym wypadku główny temat stanowi adaptacja dziecka do nowego środowiska i obowiązków. O tym, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości i pomóc swojemu dziecko opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Chrościcka, psycholog i terapeutka dzieci i rodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rytmy i rytuały mogą wprowadzić do życia spokój

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 10:04
Pewne rzeczy w naszym życiu się powtarzają lub występują po sobie naturalnie, tworząc w ten sposób rytmy i rytuały. Dają one poczucie bezpieczeństwa i wolności oraz są one widoczne zwłaszcza dla dzieci, przez co przerwanie ich może wywołać u młodszych osób niezadowolenie. O tym, dlaczego powtórzenia sprawiają, że życie staje się spokojniejsze opowiedział w "Strefie Rodzica" Andre Stern, autor książki pt: "Rytmy i rytuały dzieci. O rodzicielstwie opartym na zaufaniu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziecięce poczucie własnej wartości. Jak je zbudować?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 15:12
Wielu ludzi zmaga się z niskim poczuciem własnej wartości. Co więcej, często zdanie innych osób na nasz temat sprawia, że nasza wiara w siebie maleje, nawet jeśli się z nim nie zgadzamy. Im dłużej żyjemy w takim przekonaniu, tym więcej pracy musimy później włożyć w podbudowanie samooceny i wiarę w swoje umiejętności i możliwości. Chcąc zadbać o poczucie wartości dzieci i ich rodziców powstała książka "Jesteś ważny, Pinku!", o której w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" opowiedziała jej współautorka, Urszula Młodnicka-Kornaś.
rozwiń zwiń