Polskie Radio Dzieciom

Łączność międzypokoleniowa nie tylko w Dniu Babci i Dziadka

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 13:41
Często rozmawiając z babciami i dziadkami zapominamy, że oni też byli kiedyś dziećmi. "Czy wyobrażasz sobie Twoją Babcię, jak robi fikołki na trzepaku, albo Dziadka, który łapie żaby?" - tak brzmią słowa z zeszytu, który może stać się swoistym pomostem między pokoleniami. Współautorką publikacji "Babciu! Dziadku! Opowiedz mi! Zeszyt o dzieciństwie babci i dziadka" jest gość Strefy Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Barbara Caillot-Dubus.
Łączność międzypokoleniowa nie tylko w Dniu Babci i Dziadka
Łączność międzypokoleniowa nie tylko w Dniu Babci i Dziadka Foto: courosa via Foter.com / CC BY-NC-SA

Wspomnienia babć i dziadków są skarbnicą informacji na temat przeszłości, których nie znajdziemy nawet w najlepszych książkach. Z rozmów z rodzicami naszych rodziców możemy dowiedzieć się wiele na temat historii rodziny, a także o tym, jak świat wyglądał kilka dekad wstecz. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że babcie i dziadkowie rozmawiali w dzieciństwie ze swoimi rodzicami i dziadkami, to mamy już do przerobienia sporo cennego materiału. 

Posłuchaj
59:00 2022_01_19 21_00_27_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Łączność międzypokoleniowa nie tylko w Dzień Babci i Dziadka. Cz. 1

Od babć i dziadków możemy dowiedzieć się między innymi tego, jak kiedyś wyglądało życie rodzinne czy szkolne, jakie uczucia i emocje towarzyszyły dawnym dzieciom i czy dziadkowie i babcie mieli w dzieciństwie jakieś trudności i obawy. A mieli na pewno. Takie informacje mogą pomóc wnuczkowi spojrzeć na swoje problemy z innej perspektywy i nie tylko się z nimi oswoić, ale często też rozwiązać. 

Posłuchaj
58:29 2022_01_19 22_00_06_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Łączność międzypokoleniowa nie tylko w Dzień Babci i Dziadka. Cz.2

Tradycje i pokolenia doskonale łączy Anna Malacina-Karpiel, czyli druga gościni Strefy Rodzica. Szczególnie bliskie są jej polskie góry, których klimat postarała się uchwycić w swojej muzyce wraz z zespołem Holeviaters. Jak dawniej wyglądało codzienne życie w górach, a jak na wsi? Skąd się wzięły banany z cukru pudru? Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Agata Puścikowska 
Gość: Barbara Caillot-Dubus - pisarka i Anna Malacina-Karpiel - wokalistka
Data emisji: 19.01.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:
Jak zbudować bezpieczną relację z dzieckiem? Rodzic "Gotowy do użycia"
Jak dbać o relacje w rodzicielstwie?

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Co się dzieje, gdy przywiązujemy zbyt dużą uwagę do wyglądu dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 10:37
Zdarza się, że opinia innych ludzi jest dla nas tak ważna, że przywiązujemy zbyt dużą uwagę do wyglądu dziecka, nie zważając na jego potrzeby i pragnienia. Przez to osoby młodsze mogą rosnąć z przekonaniem, że określony sposób prezentowania się zapewnia akceptację. To natomiast może skutkować rosnącym napięciem, a także przywiązaniem większej uwagi do wyglądu niż na przykład do zdrowia. O tym, dlaczego tak się dzieje opowiedziała w "Strefie Rodzic"a Katarzyna Gałązka, trenerka FamilyLab.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zbudować bezpieczną relację z dzieckiem? Rodzic "Gotowy do użycia"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 11:03
Bycie rodzicem jest nieustannym doświadczeniem budowania wzajemnej relacji z dzieckiem. Co więcej, osoby młodsze potrzebują pomocy dorosłych na wielu płaszczyznach. Świadomość, że rodzic jest obecny w ich życiu, towarzyszy im oraz jest gotowy do kontaktu z nimi jest dla dzieci ogromnym wsparciem. Tak więc pojęcie rodzica obecnego, czyli "gotowego do użycia" i emocjonalnie dostępnego jest najzdrowszą formą rodzicielskiej relacji, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała Marta Szperlich Kosmala - Boska Nioska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plan na zdrową rodzinę, czyli recepta na dobre samopoczucie dzieci i rodziców

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 08:00
Do wychowania dzieci potrzeba całej wioski - mówi stare afrykańskie powiedzenie. Taka metaforyczna wioska może istnieć także w miejskiej dżungli. Nie trzeba leśnej okolicy, by zapoznać się z lokalną społecznością. Osiedla i place zabaw to doskonale miejsca na integrację. Budowanie sąsiedztwa jest świetnym sposobem na znalezienie swojego miejsca.
rozwiń zwiń