Polskie Radio Dzieciom

Jakie są najciekawsze trendy w świecie produktów dla dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 10:49
Na przestrzeni ostatnich lat rynek produktów dla dzieci znacznie się rozwinął. Sposób podejścia twórców jest widoczny przede wszystkim w jakości gotowego produktu. Za nami dwudziesta edycja konkursu "Świat Przyjazny Dziecku". 4 kwietnia odbyła się gala finałowa, podczas której rozdano nagrody i wyróżnienia twórcom ponad setki produktów – książek, gier, zabawek, ale też teatrów, miejsc czy wydarzeń. Świat Przyjazny Dziecku tworzą bowiem nie tylko rzeczy, ale też inicjatywy, a przede wszystkim – ludzie. 
Konkurs Świat Przyjazny Dziecku. Zabawki przyjazne, pomocne i rozwijające
Konkurs „Świat Przyjazny Dziecku”. Zabawki przyjazne, pomocne i rozwijające Foto: Pixabay

- W naszej kapitule, poza tym, że są specjaliści, profesjonaliści, to są także rodzice, dziadkowie, opiekunowie, mamy, ojcowie, czyli osoby, które rzeczywiście siedzą w temacie i tematyce tego, co się dzieje na rynku zabawek, na rynku książek, na rynku nowości – podkreśla Magdalena Stachowiak-

Aleksandrowicz. Konkurs "Świat przyjazny dziecku" jest organizowany przez Komitet Ochrony Praw Dziecka, którego zadaniem jest pomoc dzieciom na każdym etapie rozwoju oraz ich rodzicom w szerokim zakresie. 

Posłuchaj
60:45 2022_04_04 21_00_16_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jakie są najciekawsze trendy w świecie produktów dla dzieci? Cz. 1

Co roku kapituła ocenia co roku coraz większą liczbę zgłoszeń. Bardzo wiele produktów zasługuje co najmniej na wyróżnienie. Po raz pierwszy w historii konkursu przyznano sto sześćdziesiąt pięć nagród. Liczba kategorii nie jest stała. W odpowiedzi na bieżące wydarzenia, w tym roku pojawiła się nowa kategoria  – "nastolatki w czasach pandemii". W konkursie nie brakuje produktów inkluzywnych, które włączają do zabawy grupy, które dotychczas były obok. Jurorzy zwracają też uwagę na to, czy produkty są ekologiczne.  

Posłuchaj
58:01 2022_04_04 22_01_30_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jakie są najciekawsze trendy w świecie produktów dla dzieci? Cz. 2

W ostatnich latach zaszły istotne zmiany na rynku czytelniczym. Nastąpiło znaczące zróżnicowanie książek dziecięcych przeznaczonych dla najmłodszych. Zostały wprowadzone bardzo różne typy książek. Książki popularnonaukowe zaczęły być adresowane do coraz młodszych dzieci. Jednocześnie zauważony został komiks jako ambitna forma czytelnicza – również w tym wypadku obniża się granica wiekowa odbiorców. Na rynku nie brakuje też książek uświadamiających czy książek sensorycznych.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Magdalena Stachowiak-Aleksandrowicz, Dorota Mazurek oraz Ania Oka - członkinie kapituły konkursu świat przyjazny dziecku
Data emisji: 04.04.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj więcej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.


Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Kodowanie i programowanie. Jak się tego nauczyć? Europejska inicjatywa społeczna "Codeweek"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 21:05
Naukę kodowania można rozpocząć już w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Na początku odbywa się ona w formie zabawy, jednak już wtedy uczy logicznego, kreatywnego i analitycznego myślenia. Dzieci poznają wówczas także kompetencje w postaci sprawczości, którą wykorzystuje się w ciągu całego życia. Dla wszystkich osób, które chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z kodowaniem powstała coroczna, europejska inicjatywa społeczna CodeWeek, w której Polska jest liderem. O jej przebiegu i kodowaniu opowiedzieli w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Aleksandra Zacharska, koordynatorka i promotorka CodeWeeka w Polsce, Anna Świć, ekspertka edukacyjna i ambasadorka EduSense oraz Krzysztof Jaworski, trener ze Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozwój dziecka poprzez zabawę zabawkami. Podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 08:23
Jak ważna jest dla dzieci zabawa lalkami, miśkami, zwierzakami. Jakie kompetencje rozwija i dlaczego warto obserwować dzieci podczas tej zabawy? A także czy chłopcy również mogą bawić się lalkami i od kiedy dziecku powinien towarzyszyć bliski, przyjaciel do przytulania? Na te i wiele innych pytań odpowiada gość Idy Nowakowskiej w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Żysko-Pałuba - psycholog i terapeuta. Rozmowa jest dostępna na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zabawa lalkami jako istotny element dzieciństwa [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 14:21
Zabawa lalkami nie jest tylko dla dziewczynek - kulturowe stereotypy mogą pójść w zapomnienie! Na to potrzeba jednak czasu i choć na przestrzeni lat wiele się zmieniło, nie możemy powiedzieć jeszcze, że stereotypy względem płci nie istnieją. Mimo wszystko utrzymanie harmonii między płciami przynosi korzyści każdej ze stron, dlatego warto iść w tym kierunku. O tym, jak wiele korzyści płynie z zabawy lalkami powiedziała na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marta Żysko-Pałuba.
rozwiń zwiń