X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

"Żłóbek, babcia, niania czy ja sama", czyli opieka nad dzieckiem po urlopie macierzyńskim. Jaką opcję wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 12:15
"Żłobek, babcia, niania czy ja sama" -  sposobów opieki nad dzieckiem po zakończeniu urlopu macierzyńskiego jest wiele. Wraz z nimi pojawia się wiele znaków zapytania. Po czym poznać przyjazny żłobek, jak zrekrutować dobrą nianię, jakie zasady ustalić z babcią i skąd wiedzieć, że da się radę samemu – to tylko niektóre pytania, które pojawiają się przed podjęciem decyzji dotyczącej dalszej opieki nad dzieckiem. Na którą formę opieki się zdecydować? Który sposób będzie najlepszy dla dziecka, a także dla całej rodziny? Między innymi na te pytania odpowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" Karla Orban, psycholog rodzicielstwa bliskości i autorka książki "Żłóbek, babcia, niania czy ja sama". 
Jak zaadaptować dziecko do nowej sytuacji, jak rozmawiać o tym, co jest ważne?
Jak zaadaptować dziecko do nowej sytuacji, jak rozmawiać o tym, co jest ważne?Foto: surowa/ Shutterstock

Według gościni Polskiego Radia Dzieciom decyzja, która była tematem ostatniej audycji na antenie Polskiego Radia Dzieciom, nie jest jedynie decyzją dotyczącą tego, gdzie pójdzie dziecko. "W tej decyzji jest przede wszystkim poukładanie sobie w sobie po urodzeniu dziecka trochę swojej roli i zrobienia sobie miejsca w życiu na tę nową rolę" – tłumaczyła Karla Orban. Wybór żłóbka czy zatrudnienie odpowiedniej w naszym mniemaniu niani to pierwszy krok. Po dokonaniu wyboru spotykamy się z tym, co jest dalej, a to oznacza, że decyzja nie jest finalna. Chodzi tu chociażby o oswajanie się z sytuacją, że dziecko trafia pod opiekę kogoś, kogo się właściwie na początku nie zna.  

Posłuchaj
60:33 2022_05_16 22_00_01_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Opieka nad dzieckiem po urlopie macierzyńskim. Jaką opcję wybrać? Cz. 1

 

Po dokonaniu wyboru, jak będzie wyglądała dalsza opieka nad dzieckiem, a co za tym idzie – nowa, często bardzo odmienna codzienność naszego dziecka, pojawiają się pytania dotyczące tego, jak zaadaptować dziecko do nowej sytuacji, jak rozmawiać o tym, co jest ważne, jak zachować się w sytuacji, gdy nasze oczekiwania różnią się od tego, co jest dziecku rzeczywiście oferowane. Bez względu na to, czy zdecydujemy się wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim czy też nie, warto mówić o swoich odczuciach i przemyśleniach w sposób otwarty, nawet jeśli spodziewamy się różnych reakcji zarówno od swojej rodziny, jak i bliskiego otoczenia. 

Posłuchaj
59:16 2022_05_16 21_00_17_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Opieka nad dzieckiem po urlopie macierzyńskim. Jaką opcję wybrać? Cz. 2

Po więcej na ten temat odsyłamy do załączonej audycji. Zapraszamy do wysłuchania ostatniej Strefy Rodzica. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Karla Orban – psycholog rodzicielstwa bliskości, autorka
Data emisji: 16.05.2022
Godzina emisji: 21:00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także

Czytaj także

Jak wspierać mocne strony dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 10:50
Każde dziecko ma mocne strony, o których czasami może nawet nie wiedzieć. W ich odkrywaniu, rozwijaniu i wzmacnianiu towarzyszą rodzice, których wsparcie może także pomóc najmłodszym w radzeniu sobie z trudnościami. Oprócz tego, do podbudowywania mocnych stron u dzieci wykorzystać można również bajki, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła Ilona Kostecka, autorka książki  "Matylda Odważna i Pralkowy Potwór".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozwój dziecka poprzez zabawę zabawkami. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 11:12
Jak ważna jest dla dzieci zabawa lalkami, miśkami, zwierzakami. Jakie kompetencje rozwija i dlaczego warto obserwować dzieci podczas tej zabawy? A także czy chłopcy również mogą bawić się lalkami i od kiedy dziecku powinien towarzyszyć bliski, przyjaciel do przytulania? Na te i wiele innych pytań odpowiada gość Idy Nowakowskiej w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Żysko-Pałuba - psycholog i terapeuta. Rozmowa jest już dostępna na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy umowa z dzieckiem działa na dłuższą metę?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 08:00
Dróg do porozumienia między dziećmi i rodzicami jest wiele. Umowa z dzieckiem to jedna z metod wychowania, która wpisuje się w demokratyczny styl wychowania, lokując dziecko i dorosłego w strefie pomiędzy wolnością działania a odpowiedzialnością za podjęte decyzje, ale też zbudowane porozumienie. Jak twierdzi gościni audycji Strefa Rodzica na  antenie Polskiego Radia Dzieciom, Małgorzata Musiał, gdy rodzic zawiera z dzieckiem umowę, może przekazywać swoje oczekiwania i zachęca w ten sposób dziecko do ich spełnienia poprzez współpracę, gwarantując sobie pewność skuteczności.
rozwiń zwiń