X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Dzieci i młodzież w spektrum autyzmu. Trudności w ich codzienności

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 13:35
W ostatnim czasie, również na antenie Polskiego Radia Dzieciom, wiele mówi się o dzieciach w spektrum autyzmu. Nieco pomijany wydaje się fakt, że dzieci te kiedyś dorosną, a zanim wejdą w dorosłość, będą nastolatkami. O sytuacji osób w spektrum autyzmu mówiła w audycji "Strefa Rodzica" Izabela Hnidziuk-Machnica z fundacji Ale Klasa. 
Młodzi ludzie w spektrum żyją ze świadomością, że są oceniani jako inni, a niekiedy jako dziwni.
Młodzi ludzie w spektrum żyją ze świadomością, że są oceniani jako inni, a niekiedy jako dziwni. Foto: shutterstock.com/Photographee.eu

Mówiąc o osobie w spektrum myślimy najczęściej o tych najmłodszych. Również największe wsparcie otrzymują dzieci w spektrum. Pamiętajmy jednak, że one kiedyś dorastają, a to oznacza, że wokół nas są zarówno dzieci, jak i nastolatki oraz osoby dorosłe ze spektrum autyzmu. Są osoby zdiagnozowane, ale również takie, które nigdy nie zostały poddane diagnozowaniu. Nikogo nie należy z góry określać ani skreślać. Niektórzy potrzebują jedynie więcej empatii, uwagi, ciekawości i cierpliwości. 

Posłuchaj
57:51 2022_06_02 22_00_56_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Dzieci i młodzież w spektrum autyzmu.

 

Nastolatkowie w spektrum autyzmu mogą zmagać się z pewnymi utrudnieniami. - Najtrudniejsza jest ocena świata i ta ocena na starcie jest bardzo negatywna – mówiła Izabela Hndziuk-Machnica.

Młodzi ludzie w spektrum żyją ze świadomością, że są oceniani jako inni, a niekiedy jako dziwni. - Najgorsze jest to, że są tak traktowani zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych” – dodała gość PRD. Tym, co jest częste, nawet w gabinetach lekarskich czy terapeutycznych jest to, że mówi się o nich, jakby nie było ich obok.  

Osoby w spektrum mają swoje potrzeby, by czuć się dobrze w świecie. Nie chodzi o to, by neurotypowa rzeczywistość się do nich dostosowywała – wystarczy zrozumieć punkt widzenia osób w spektrum autyzmu. Warto podkreślić, że osoby w spektrum mają pasje, w które angażują się całym sobą. Są one dla nich między innymi źródłem spokoju i zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Hobby osób w spektrum są często bardziej uszczegółowione, a niekiedy mogą być uznawane za dość nietypowe. 

Więcej o życiu osób w spektrum autyzmu, a także o tym, z jakimi trudnościami zmagają się w życiu codziennym opowiedziała na antenie Polskiego Radia Dzieciom Izabela Hnidziuk-Machnica. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Joanna Ficińska

Gość: Izabela Hnidziuk-Machnica – fundacja Ale Klasa

Data emisji: 02.06.2022

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj więcej:
Autyzm – jak rozpoznać w młodym wieku? Posłuchaj audycji PRD
Jak dieta wpływa na dzieci z autyzmem?

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

Zobacz także

Czytaj także

Jak dieta wpływa na dzieci z autyzmem?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 10:00
U dzieci z autyzmem nierzadko występują dolegliwości jelitowe, które mogą niekorzystnie wpłynąć na ich zachowanie. W związku z tym, aby poprawić samopoczucie i komfort życia dziecka, rodzice decydują się czasem na zastosowanie specjalnej diety. Jednakże z powodu zaburzeń sensorycznych, nie wszystkie produkty będą równie dobre dla każdego dziecka z autyzmem. O tym, na co zwrócić uwagę opowiedziała w "Strefie Rodzica" Justyna Jessa, dietetyk kliniczny i autorka książki "Autyzm i dieta - co jako rodzic powinieneś wiedzieć".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autyzm – jak rozpoznać w młodym wieku? Posłuchaj audycji PRD

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 10:23
Rozpoznanie autyzmu w młodym wieku daje możliwość wczesnego rozpoczęcia właściwego wsparcia zarówno dziecka, jak i rodziców. Jeszcze do niedawna znaczną część pacjentów w spektrum autyzmu stanowiły osoby z towarzyszącą dodatkowo niepełnosprawnością intelektualną. Teraz jest ich o połowę mniej, a wszystko zależy od tego, jak szybko autyzm zostanie zdiagnozowany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteś okej taki, jaki jesteś". Rozmowa z psychologiem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 09:36
Dlaczego tak często opieramy się na starej hierarchii władzy i traktujemy dzieci jak "poddanych", którzy są zdani na naszą łaskę i niełaskę? Jaką rolę chcemy jako rodzice odgrywać wobec swoich dzieci? Czy powinniśmy w ogóle przyjmować jakąś rolę, czy też możemy zachowywać się wobec nich autentycznie jako człowiek?
rozwiń zwiń