Polskie Radio Dzieciom

Jakie kompetencje i umiejętności będą ważne na rynku pracy, kiedy dorosną dzisiejsze maluchy? 

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 17:57
Z badań wynika, że zawody tej stosunkowo niedalekiej przyszłości nie są jeszcze znane. Ponad połowa zawodów, które będą w przyszłości wykonywać nasze dzieci jeszcze nie istnieje. Coraz częściej odchodzi się od traktowania twardych kompetencji potwierdzonych kursami, certyfikatami i zaświadczeniami jako wyznaczniki. 
Jakie zawody będą wykonywać nasze dzieci w przyszłości? Słuchaj PRD
Jakie zawody będą wykonywać nasze dzieci w przyszłości? Słuchaj PRDFoto: shutterstock/Ground Picture

To kompetencje miękkie stają się wyznacznikiem tego, jakie zawody ludzie mogą wykonywać. Do kompetencji miękkich należą: kreatywność, odporność na stres, umiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresowych, udział w projektach czy przejmowanie inicjatywy. Wiele z tych kompetencji już teraz jest elementami poszukiwanymi przez pracodawców.  

Posłuchaj
58:24 2022_09_08 22_00_38_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 8 września godz. 22:00

 

Wybiegając w przyszłość nieco dalej, warto zwrócić uwagę na kompetencje, które są poza zasięgiem maszyn i robotów, dlatego tak ważna jest inteligencja emocjonalna. Roboty są zaprogramowane pod konkretny cel, w osiąganiu którego są precyzyjne, jednak nie nadają się do pracy w grupie. Obycie z innymi ludźmi, odpowiednia komunikacja i sposób, w jaki przekazujemy informacje są bardzo ważne.

Pracownika, który posiada kompetencje miękkie znacznie łatwiej jest przeszkolić z zakresu kompetencji twardych niż odwrotnie. O kompetencje miękkie warto zadbać już w dzieciństwie, a przede wszystkim stwarzać dziecku przestrzeń do rozwoju emocjonalnego i pokazania swoich umiejętności.  

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Katarzyna Kalbarczyk – metodyk
Data emisji: 08.09.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? Podpowiadamy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 10:00
W codziennym życiu dzieci towarzyszą im dorośli, którzy wspierają ich w trudnych momentach. Rodzice uświadamiają dzieciom pewne tematy i rozmawiają w nim na tematy trudne, ale jednocześnie nieuniknione. Może jednak zdarzyć, że rozmowa przybierze taki obrót, w którym dzieci postawią tak trudne pytania, że znalezienie odpowiedzi może się okazać po prostu niemożliwe. CO w takiej sytuacji? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Magdaleną Górską, autorką książki "Aliaszka" gościem audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wspierać mocne strony dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 10:50
Każde dziecko ma mocne strony, o których czasami może nawet nie wiedzieć. W ich odkrywaniu, rozwijaniu i wzmacnianiu towarzyszą rodzice, których wsparcie może także pomóc najmłodszym w radzeniu sobie z trudnościami. Oprócz tego, do podbudowywania mocnych stron u dzieci wykorzystać można również bajki, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła Ilona Kostecka, autorka książki  "Matylda Odważna i Pralkowy Potwór".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak stworzyć lepszą edukację wykorzystując naukę o rozwoju?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 23:19
Bardzo często na grupach o edukacji domowej (i nie tylko na tych) pada pytanie – jak się uczyć. Jakie sposoby, metody, pomysły się sprawdzają, a jakie nie. Jeżeli jesteś rodzicem, to pewnie takie pytania też przebiegają Ci przez głowę. Jak pomóc dziecku się uczyć? Jak nauczyć go uczenia się?
rozwiń zwiń