!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Adaptacja szkolna i przedszkolna. Z pomocą przychodzą bajki psychoedukacyjne

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 22:55
Wrzesień to czas powrotu do szkół i przedszkoli. Grupą, dla której jest to czas największych zmian są bez wątpienia maluchy, których rzeczywistość z dnia na dzień zmienia się nie do poznania. Niektóre maluchy nie mogą doczekać się pójścia do przedszkola i z ekscytacją przekraczają próg "drugiego domu", inne nieco mniej przychylnym okiem patrzą na spędzanie godzin w nowym miejscu, bez rodziców czy opiekunki, którą znają. Adaptacja może więc przebiegać w różny sposób.  
Sprawdzoną formą wspierania dzieci jest opowiadanie bajek psychoedukacyjnych
Sprawdzoną formą wspierania dzieci jest opowiadanie bajek psychoedukacyjnychFoto: shutterstock.com/Syda Production

Na korzyść adaptacji wpływa przede wszystkim doświadczenie. Dziecko idące po raz pierwszy ma już za sobą sytuacje pozostawania poza domem pod opieką osoby innej niż rodzic, a także poznawania nowych osób. - Dziecko, które miało okazję być w przedszkolu, ma to doświadczenie i wyniosło z niego pozytywne wspomnienia, pójdzie do szkoły z większą odwagą i otwartością, a także z niższym poziomem lęku – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marta Chrościcka. 

Oswajanie dziecka z nową sytuacją dobrze jest rozłożyć w czasie, a rozmów o przedszkolu nie kończyć we wrześniu. Gościni Strefy Rodzica radzi, aby nie rozmawiać tylko o tym, jak również podchodzić do tematu pośrednio, poruszając kwestie zmian w życiu w ogóle, uwzględniając etap pójścia do przedszkola. Dobrze będzie, jeśli pokażemy dziecku, że etapy zachodzące po sobie w  życiu są naturalną koleją rzeczy. Kolejną ważną rzeczą jest przybliżenie dziecku planu dnia. 

Posłuchaj
59:50 2022_09_08 21_00_03_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Adaptacja szkolna i przedszkolna. Z pomocą przychodzą bajki psychoedukacyjne

Sprawdzoną formą wspierania dzieci jest opowiadanie bajek psychoedukacyjnych, czyli takich, które przybliżają dziecku dane zagadnienie, a poprzez historię bohatera i zawarte w niej dialogi, pomagają zintegrować i oswoić własne doświadczenie. Autorką takich bajek jest Marta Chrościcka. Więcej o adaptacji za pomocą bajek psychoedukacyjnych w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania.   

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Joanna Ficińska

Gość: Marta Chrościcka - psycholog i terapeuta, autorka bajek psychoedukacyjnych

Data emisji: 08.09.2022

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? Podpowiadamy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 10:00
W codziennym życiu dzieci towarzyszą im dorośli, którzy wspierają ich w trudnych momentach. Rodzice uświadamiają dzieciom pewne tematy i rozmawiają w nim na tematy trudne, ale jednocześnie nieuniknione. Może jednak zdarzyć, że rozmowa przybierze taki obrót, w którym dzieci postawią tak trudne pytania, że znalezienie odpowiedzi może się okazać po prostu niemożliwe. CO w takiej sytuacji? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Magdaleną Górską, autorką książki "Aliaszka" gościem audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Żłóbek, babcia, niania czy ja sama", czyli opieka nad dzieckiem po urlopie macierzyńskim. Jaką opcję wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 12:15
"Żłobek, babcia, niania czy ja sama" -  sposobów opieki nad dzieckiem po zakończeniu urlopu macierzyńskiego jest wiele. Wraz z nimi pojawia się wiele znaków zapytania. Po czym poznać przyjazny żłobek, jak zrekrutować dobrą nianię, jakie zasady ustalić z babcią i skąd wiedzieć, że da się radę samemu – to tylko niektóre pytania, które pojawiają się przed podjęciem decyzji dotyczącej dalszej opieki nad dzieckiem. Na którą formę opieki się zdecydować? Który sposób będzie najlepszy dla dziecka, a także dla całej rodziny? Między innymi na te pytania odpowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" Karla Orban, psycholog rodzicielstwa bliskości i autorka książki "Żłóbek, babcia, niania czy ja sama". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wejść w nowy rok szkolny z pozytywnym nastawieniem?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 21:53
Stres i niepewność – czy są nieodłącznym elementem początku roku szkolnego? Jeśli już się pojawiają, można je zminimalizować.  Oswojenie tematu szkoły jako konkretnej placówki, do której dziecko lada moment zacznie regularnie uczęszczać jest szczególnie istotne w przypadku uczniów klas pierwszych.
rozwiń zwiń