Polskie Radio Dzieciom

Dzieci w sieci. Jak uczyć bezpiecznego korzystania z internetu?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 17:11
Jak rozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie w internecie? Temat obecności dzieci w sieci powraca co chwilę, ale najczęściej rozmawiają o nim dorośli. W kontekście bezpieczeństwa z ust ekspertów padają wówczas trudne pojęcia: cyberprzemoc, seksting, fomo czy child grooming. Wiecie, co się pod nimi kryje? Pewnie wielu z nas miałoby problem z podaniem ich definicji, a co dopiero dzieci. Tymczasem to jedne z wielu niebezpieczeństw, czyhających na nie w cyfrowym świecie, o których powinny one wiedzieć, żeby nie stać się ich ofiarami.
Dostęp do treści, które są dostępne w internecie przez małoletnich powinien być bezpieczny
Dostęp do treści, które są dostępne w internecie przez małoletnich powinien być bezpiecznyFoto: Shutterstock/fizkes

- Dzieci w wieku wczesnoszkolnym są bardzo ważną grupą odbiorców. Kiedy pojawia się internet w ich życiu, należy o tym rozmawiać. Coraz młodsze dzieci sięgają po internet, jest to niemal sto procent dzieci w tym wieku, które mają dostęp do internetu. Ważne, żeby temat podejmować, ważne, żeby od razu korzystaniu z internetu towarzyszyły pewne zasady, rozpoznanie w zagrożeniach, ale też umiejętność unikania tych zagrożeń – podkreślił Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę – Przez lata repertuar tych zagrożeń istotnie się zmienia, bo internet bardzo się zmienia.  

Posłuchaj
59:46 2023_01_09 21_00_00_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Bezpieczeństwo dzieci w sieci_Strefa Rodzica 9 stycznia godz. 21:00

Świadome i bezpieczne korzystanie z sieci nie jest możliwe bez poznania zarówno pozytywów, jak i zagrożeń mogących płynąć z bycia użytkownikiem internetu. Rozmowy z dziećmi o wirtualnym świecie powinny być regularne i wynikać z relacji. Korzystamy z niego wszyscy, chodź dzieci nieco inaczej niż dorośli. Aby poznać perspektywę drugiej strony, trzeba rozmawiać. Jak nauczyć dzieci bezpiecznego korzystania z sieci? Czy da się to zrobić za pomocą języka bajek, a jeśli tak, to jak? Co jest słabym ogniwem Internetu i czy nie jesteśmy nim my sami?  Jak oddawać sprawczość dzieciom w pokonywaniu cyfrowego zła?  

Na te i inne pytania odpowiedział w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom

Łukasz Wojtasik, który jest ekspertem do spraw bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, pomysłodawcą pierwszej polskiej kampanii na temat zagrożeń dla dzieci online oraz prowadzącym wykłady i warsztaty z tego zakresu. Łukasz jest także autorem trzech książek z serii "Sieciaki", w których za pomocą bajek uczy dzieci bezpiecznego korzystania z Internetu. Książki wpisują się w istniejący już 18 lat projekt Sieciaki, który za pomocą środków przyjaznych dzieciom opowiada im o świecie nowych technologii.

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Marcin Perfuński

Gość: Łukasz Wojtasik - Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, autor projektu Sieciaki.pl i książek dla dzieci o bezpiecznym korzystaniu z internetu

Data emisji: 09.01.2023

Godzina emisji: 21:00 

Czytaj dalej:

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


 

Zobacz także
Czytaj także

"Strefa rodzica". Od kiedy zacząć edukację muzyczną dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 15:21
Nasze upodobania muzyczne kształtują się od początku naszego życia i są efektem m.in. muzyki, której słuchają nasi rodzice oraz osoby z najbliższego otoczenia.  Bez względu na rodzaj muzyki, który preferujemy, korzystnie ona wpływ na nasz mózg, emocje i wyobraźnię. Co więcej, ponad 90% osób rodzi się z predyspozycjami do muzykowania, jednak brak aktywności muzycznej w domu sprawia, że zdolności te się nie rozwijają. O edukacji muzycznej dzieci opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Violetta Łabanow-Jastrząb, prezes fundacji "Muzyka jest dla wszystkich".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci w wirtualnym świecie. Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 14:54
Kiedy dziecko powinno stawiać pierwsze kroki w wirtualnej przestrzeni? Jak z głową wprowadzić młodego użytkownika do świata cyfrowego? Dlaczego rodzice obawiają się nowych technologii? W cyberświecie często brakuje obecności rodzica przy dziecku i wzajemnej komunikacji, która mogłaby nie tylko ułatwić mu funkcjonowanie w sieci, ale też uchronić pociechę od czyhających w wirtualnej przestrzeni niebezpieczeństw. Jak o to zadbać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak uczyć odpowiedzialności za pomocą bajek edukacyjnych?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 11:52
Napisanie dobrej bajki edukacyjnej to nie lada wyzwanie. W jednej formie trzeba zawrzeć warstwę zarówno warstwę merytoryczną, jak i atrakcyjną dla odbiorcy opowieść, która zaangażuje młodego, a więc bardzo wymagającego czytelnika. Na dodatek bajka taka musi konkurować z innymi atrakcjami współczesnego świata, które kuszą dziecko wizualnymi fajerwerkami. Bajka edukacyjna ma więc nie tylko uczyć, ale też ciekawić i zwyczajnie być dla odbiorcy atrakcyjna. Nie tylko książka ma być dobra, ale też czytanie powinno być zaangażowane. 
rozwiń zwiń