Polskie Radio Dzieciom

Dieta związana z grupą krwi. Czy warto ją stosować?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 17:34
Historia związana z grupami krwi nie jest długa, ponieważ sięga XX wieku. My sami nie wiemy o nich zbyt wiele, a niekiedy nawet nie mamy świadomości, jaką my sami mamy grupę krwi. Jest to jednak wiedza, którą warto posiąść, ponieważ może nam się przydać w wielu sytuacjach. – W niektórych sytuacjach człowiek może wymagać szybkiego przetoczenia krwi – zauważyła prof. Ewa Bartnik. Jest to zdecydowanie łatwiejsze, kiedy grupa krwi jest znana. – W przypadku ciąży bardzo ważne jest, czy nie ma konfliktu pomiędzy matką, która ma RH- a dzieckiem, które jest RH+.
Dieta a grupa krwi. O tym w audycji PR Dzieciom.
Dieta a grupa krwi. O tym w audycji PR Dzieciom.Foto: Shutterstock/Foxys Forest Manufacture

- Mamy 20 tysięcy genów kodujących białka, w tym mamy tę jedną parę genów kodującą naszą główną grupę krwi. Stosowanie diety dla osób, przykładowo, z grupą A pomaga nie tylko osobom z tą grupą krwi, ale wszystkim osobom, które ją stosują. Jest to po prostu zdrowa dieta – tłumaczyła biolożka – Każda dieta, której się przestrzega będzie działać, póki się jej przestrzega. Po pierwsze musi być ona zrównoważona, po drugie trzeba pamiętać, że po jej zakończeniu powrót do starych nawyków najpewniej sprawi, że wrócimy do punktu wyjścia, a więc sytuacji sprzed stosowania diety. 

Posłuchaj
59:48 2023_01_10 20_59_55_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Dieta związana z grupą krwi. Czy warto ją stosować?_Strefa Rodzica 10 stycznia godz. 21:00

Dieta opierająca się wyłącznie na tym, jaką mamy grupę krwi według prof. Ewy Bartnik nie ma większego sensu. Mowa tu bowiem o eliminacji pewnych produktów bez brania pod uwagę innych czynników. Jeżeli nie chorujemy, eliminowanie niektórych składników pożywienia nie jest wskazane. – Żadne badania naukowe w żaden sposób nie sugerują, że grupa krwi wpływa na to, co możemy jeść, może natomiast wpływać na niektóre choroby – podkreśliła na antenie Polskiego Radia Dzieciom specjalistka z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego.

O czym mówi nam nasza grupa krwi? Do czego przydaje się znajomość swojej grupy krwi? Jaką dietę wybrać, żeby żyć zdrowo? Odpowiedzi na te i inne pytania udzieliła w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom prof. Ewa Bartnik. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.   

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Joanna Ficińska

Gość: prof. Ewa Bartnik - biolog, genetyk, z Instytutu Genetyki I Biotechnologii UW

Data emisji: 10.01.2023

Godzina emisji: 21:00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


 

Zobacz także
Czytaj także

W "Strefie rodzica" cała prawda o suplementach diety

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 08:00
Polacy bardzo cenią sobie zdrowie swoje i swojej rodziny, a producenci suplementów diety wychodzą im naprzeciw. W aptece mamy do wyboru całe spektrum specyfików na niemal każdą dolegliwość. Nie brakuje także reklam, które nie tylko zachęcają do zakupu suplementów diety, ale też wskazują konsumentom coraz to nowsze przypadłości. Opakowania suplementów diety do złudzenia przypominają opakowania leków. Różnią się jednak tym, że leki to substancje przebadane, a zadaniem suplementów jest jedynie uzupełnienie niedoborów w naszej diecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Topinambur – roślina w której kryje się wielka moc

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2022 12:52
Topinambur to roślina niepopularna, choć jej właściwości zdrowotne były znane już setki lat temu. To jadalne warzywo stopniowo zaczyna powracać na nasze talerze, co dzieje się za sprawą nie tylko jego smaku, ale przede wszystkim niesamowitych właściwości. Pierwotnie topinambur obrastał jedynie Wielkie Jeziora Ameryki Północnej, jednak w połowie siedemnastego wieku trafił do Europy Zachodniej i Azji Wschodniej. U nas traktowano topinambur jako warzywo, zaś w Azji skupiono się na jego działaniu prozdrowotnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta antysmogowa. Co jeść a czego unikać?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 20:08
Dieta antysmogowa zyskuje ostatnio na popularności, ale czy naprawdę możemy chronić się przed wpływem zanieczyszczonego powietrza, stosując odpowiednią dietę? Na to pytanie odpowiedziała w Strefie Rodzica Małgorzata Jackowska, dietetyczka. - Okazuje się, że jest to dieta, która rzeczywiście wspiera mechanizmy obronne organizmu – zauważyła gościni "Strefy Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń