Polskie Radio Dzieciom

Jakie zabawki wybierać dla dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 11:12
Zabawki stanowią istotną część dzieciństwa, zarówno tego wczesnego, jak i późniejszego. Ważne, żeby były dostosowane do wieku, a więc nie mają być zbyt łatwe, ale też nie za trudne. Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze zabawek? Jak sprawdzić, że producent jest wiarygodny? Dlaczego kupowanie zabawek niewiadomego pochodzenia na targowiskach nie jest dobrym pomysłem? Na co zwrócić uwagę chcąc samemu sprawdzić zabawkę? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" Magdalena Kordaszewska - ekspertka ds. zabawek.
Jakie zabawki wybierać dla dzieci? O tym w audycji Polskiego Radia Dzieciom.
Jakie zabawki wybierać dla dzieci? O tym w audycji Polskiego Radia Dzieciom.Foto: East News/Glow Images

Nie kupujmy zabawki, na której nie ma adresu i kontaktu do producenta. - Jeżeli coś się stanie, możemy się z nim skontaktować, zapytać go o skład - zapewnia ekspertka do spraw zabawek i artykułów dla dzieci. Duży, znany producent nie pozwoli sobie na to, by zabawki nie były bezpieczne z obawy o swoją renomę.  

Jeśli wybieramy zabawkę dla dziecka do trzeciego roku życia, zwróćmy uwagę na to, czy od zabawki nie oderwą się elementy. Jednym z sygnałów może być też zapach danej zabawki. Bardzo ważna jest jakość zabawki. Starajmy się szukać zabawek z naturalnych tworzyw i zwracajmy uwagę na jakość połączeń. – Najdroższe zabawki to zabawki drewniane, ekologiczne, które wymagają bardzo dużo pracy – zaznaczyła Magdalena Kordaszewska. 

Posłuchaj
60:01 2023_01_26 21_00_05_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jakie zabawki wybierać dla dzieci?_Strefa Rodzica 26 stycznia godz. 21:00

Są zabawki, które pozwalają się wyciszyć i uczą oddechu. Niezmiennie bardzo popularne są zabawki edukacyjne, które uczą cyferek, alfabetu czy całych zwrotów. Bawiąc się tego typu zabawką dziecko mimochodem zapamiętuje informacje, a rodzic może obserwować pierwsze interakcje. 

- Dla dzieci szkolnych jest bardzo dużo zabawek i produktów rozwijających ich wiedzę. Warto im to podsuwać, żeby pokazać im, jak różnorodny jest świat – podkreśliła gościni Polskiego Radia Dzieciom – Są zestawy eksperymentów, mogą robić wybuchy, mogą uczyć się chemii, fizyki, mogą bawić się w matematykę, mogą grać w planszówki, ucząc się np. strategii i bardzo wielu rzeczy. Im większa różnorodność, tym lepiej dziecko się rozwija.  

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Magdalena Kordaszewska – redaktor naczelna serwisu www.zabawkowicz.pl, www.wyborrodzicow.pl, youtuberka, influencerka, ekspertka ds. zabawek i artykułów dla dzieci.
Data emisji: 26.01.2023
Godzina emisji: 21:00.

Czytaj dalej:
Jakie są najciekawsze trendy w świecie produktów dla dzieci?
Czym dla dziecka jest zabawa i co daje ona dzieciom?
Nudzi mi się! Czy istnieją praktyczne podpowiedzi dla dzieci?
Jak wychować szczęśliwe i silne wewnętrznie dziecko?

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Rozwój dziecka poprzez zabawę zabawkami. Podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 08:23
Jak ważna jest dla dzieci zabawa lalkami, miśkami, zwierzakami. Jakie kompetencje rozwija i dlaczego warto obserwować dzieci podczas tej zabawy? A także czy chłopcy również mogą bawić się lalkami i od kiedy dziecku powinien towarzyszyć bliski, przyjaciel do przytulania? Na te i wiele innych pytań odpowiada gość Idy Nowakowskiej w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Żysko-Pałuba - psycholog i terapeuta. Rozmowa jest dostępna na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakie są najciekawsze trendy w świecie produktów dla dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 10:49
Na przestrzeni ostatnich lat rynek produktów dla dzieci znacznie się rozwinął. Sposób podejścia twórców jest widoczny przede wszystkim w jakości gotowego produktu. Za nami dwudziesta edycja konkursu "Świat Przyjazny Dziecku". 4 kwietnia odbyła się gala finałowa, podczas której rozdano nagrody i wyróżnienia twórcom ponad setki produktów – książek, gier, zabawek, ale też teatrów, miejsc czy wydarzeń. Świat Przyjazny Dziecku tworzą bowiem nie tylko rzeczy, ale też inicjatywy, a przede wszystkim – ludzie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nudzi mi się! Czy istnieją praktyczne podpowiedzi dla dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 21:01
Prawdopodobnie każdy rodzic doświadczył takiej sytuacji: dziecko otoczone zewsząd zabawkami i elektronicznymi gadżetami albo chadzające na niezliczoną ilość zajęć dodatkowych w pewnym momencie staje na środku domu i mówi, że się nudzi. Gdy mija nasze pierwsze zaskoczenie, zaczynamy kombinować, zachęcać, ale czy dobrze robimy? A może warto pozwolić dziecku na ponudzenie się, żeby samo znalazło dla siebie najlepsze rozwiązanie? Czy nuda jest stanem, którego trzeba unikać? Skąd się ona bierze i jak sobie z nią radzić? Gdzie szukać leku na nudę i jak znaleźć go w domu? Jak przerobić nudę na szansę spotkania i zbudowania relacji?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym dla dziecka jest zabawa i co daje ona dzieciom?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 14:37
W jaki sposób zabawa kształtuje i rozwija młodych ludzi? Dlaczego zabawa naszych dzieci bywa dla nas frustrująca? Zachowanie dzieci nie musi przecież wywoływać w nas wyłącznie pozytywnych emocji. Ważne jest to, by sobie na emocje pozwolić i zaakceptować, że czasami możemy czuć się gorzej czy możemy nie mieć ochoty na zabawę z dzieckiem. Warto przekazać to dziecku w przystępny sposób. Tym samym nauczymy naszą pociechę stawiania granic i odnalezienia się w sytuacji, kiedy sama nie ma na coś ochoty. O tym w audycji Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy!
rozwiń zwiń