Polskie Radio Dzieciom

Pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty i ortodonty. Na kiedy ja zaplanować?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 13:32
Już od pierwszych dni życia warto zwrócić uwagę na to, jak dziecko oddycha – powinno oddychać noskiem i mieć zamkniętą buzię. Ponadto ważna jest postawa malucha – kiedy dziecko chętniej obraca się na jedną ze stron, warto udać się do fizjoterapeuty czy osteopaty, który zajmuje się niemowlętami, by sprawdzić, czy u dziecka nie ma nieprawidłowych napięć mięśniowych.  
Gabinet stomatologa
Gabinet stomatologaFoto: Glow Images/East News

To, że buzia jest otwarta, nie musi oznaczać, że dziecko oddycha przez usta, może to być tak zwana zaburzona postawa jamy ustnej. – To jest najważniejszy czynnik, który powoduje, że najprawdopodobniej będzie się rozwijała wada zgryzu, dlatego że to pociąga za sobą szereg konsekwencji – tłumaczyła Kamila Wasiluk – Otwarte usta powodują, że język nie leży w tej pozycji, co powinien, czyli on nie spoczywa na podniebieniu i przez to nie modeluje prawidłowego wzrostu szczęki, to szczęka będzie zwężona, w przyszłości będzie się to objawiało brakiem miejsca na wyżynające się zęby stałe, natomiast język, który leży w dole jamy ustnej przy takiej otwartej buzi będzie powodował, że łuk dolny może się nadmiernie rozbudowywać. Będzie to też powodowało tzw. tyłozgryz, a co za tym idzie - zmiany w wyglądzie twarzy. 

Wielu rodziców zastanawia się pewnie, czy powinno się całkowicie zrezygnować ze smoczka. Ortodonta uspokaja, że rozsądnie wykorzystywany, a więc używany w sytuacjach awaryjnych smoczek nie zrobi dziecku krzywdy. Mowa tu przede wszystkim o pierwszym półroczu życia. W drugim półroczu dziecko zaczyna coraz bardziej interesować się światem zewnętrznym, zabawą i nauką – jest to świetny czas, żeby stopniowo się smoczka pozbywać, żeby po pierwszym roku życia nie był już używany.  

Posłuchaj
58:35 2023_02_07 21_00_12_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty i ortodonty. Na kiedy ja zaplanować?_Strefa Rodzica 7 lutego 2023

Na pierwszą wizytę stomatologiczną powinniśmy udać się z dzieckiem, gdy pojawi się pierwszy ząbek. Będzie to rozmowa profilaktyczna nakierowana na rozmowę z rodzicem. W czasie takich pierwszych wizyt dziecko oswaja się z gabinetem stomatologicznym i z dentystą. Takie wizyty powinno się powtarzać co 3-6 miesięcy. Na etapie rozszerzania diety powinnismy zwrócić uwagę na to, czy dziecko chętnie spożywa pokarmy, czy nie ma problemów z gryzieniem i czy nie krztusi się podczas przełykania. Nauka gryzienia, przeżuwania i połykania z punktu widzenia ortodonty wspomaga rozwój zgryzu poprzez ćwiczenie mięśni i wszystkich struktur anatomicznych jamy ustnej. 

Zgryz możemy ocenić, kiedy dziecko ma już pełne uzębienie i to jest około 3 roku życia. Towarzystwa naukowe rekomendują, że 7 rok życia to czas na wizytę ortodontyczną, podczas której sprawdza się, jak przebiega rozwój zgryzu. Są sytuacje, że u ortodonty trzeba pojawić się wcześniej . Zwykle wtedy gdy coś w zgryzie dziecka niepokoi nas jako rodziców lub kiedy inny specjalista, jak pediatra, logopeda czy fizjoterapeuta zaleci udanie się z dzieckiem do ortodonty. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Kamila Wasiluk – lekarz stomatolog, ortodonta
Data emisji: 07.02.2023
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Jak zadbać o sen niemowlaka? Posłuchaj "Strefa rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 12:55
Co zrobić, żeby niemowlak spokojnie zasypiał? Jak zadbać o to, by dziecko przesypiało odpowiednią liczbę godzin? Duży wpływ na to, jak dziecko będzie zasypiało, a także na to, co będzie się działo w ciągu nocy ma przebieg całego dnia. Istotna jest liczba i czas drzemek oraz dzienna aktywność. Im dzieci są starsze, tym więcej potrzebują aktywnego czasu w ciągu dnia. Równie istotna jest kwestia przygotowania dziecka do snu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa. Kiedy jest najlepszy moment?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 09:46
Bardzo często powodem zgłoszenia się do dentysty jest problem w jamie ustnej, który trzeba szybko rozwiązać. Taka wizyta zwykle nie jest przyjemna i wiąże się z bólem. Zamiast udawać się do stomatologa w ostatniej chwili, zdecydowanie lepiej działać profilaktycznie i zapobiegać pewnym sytuacjom. O tym, kiedy wybrać się z dzieckiem do stomatologa po raz pierwszy, a także o tym, w jaki sposób dbać o zęby dziecka w domowym zaciszu, w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościem był lekarz stomatolog, Łukasz Zadrożny.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trwają "Bajkowe ferie" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 08:14
Polskie Radio Dzieciom przygotowało na czas ferii zimowych specjalną propozycję. Od poniedziałku, 16 stycznia, na antenie Polskiego Radia Dzieciom trwa nowa zabawa w bajkowe zagadki. Na słuchaczy czekają zestawy upominkowe.
rozwiń zwiń