Polskie Radio Dzieciom

Sport w życiu dziecka. Jak wybrać właściwą dyscyplinę?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 11:32
Z jednej strony coraz więcej osób dorosłych zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest aktywność fizyczna i zachęca do niej swoje dzieci, z drugiej zaś w pędzie życia trudno jest wypaść z codziennej rutyny i znaleźć czas na ruch. Ponadto udogodnienia, które pojawiły się wraz z rozwojem cywilizacji i ciągle ich przybywa, nie sprzyjają aktywności fizycznej, a wręcz zachęcają do tego, by ruszać się mniej. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock

Ruch jest podstawową formą funkcjonowania organizmu. Ciało ludzkie nie jest skonstruowane, by siedzieć, ale żeby się ruszać. Towarzyszy on przy rozwoju wszystkich funkcji organizmu, pomaga się uczyć, ma znaczenie grafomotoryczne, więc pozwala lepiej pisać. – Od ruchów w łonie matki poprzez każdy miesiąc i rok rozwoju dziecka, ruch jest niezbędny – podkreślił gość Strefy Rodzica. Każda aktywność fizyczna, w dowolnej formie, jest bardzo ważna.

Rola sportu w życiu dziecka

Miejscem, w którym każdy młody człowiek ma styczność z aktywnością fizyczną jest szkoła. Jeżeli lekcje wychowania fizycznego nie wystarczają, a jest zainteresowanie sportem, istnieje możliwość zgłoszenia się do uczniowskiego klubu sportowego i uczestniczenia w zajęciach dodatkowych. Jeśli jedna dyscyplina nie podejdzie, nie warto się zniechęcać, a próbować i szukać swojej ścieżki. Nie trzeba też się ograniczać do jednej dyscypliny sportu, ponieważ one wzajemnie się uzupełniają.  

Posłuchaj
59:17 2023_05_16 21_00_10_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 16 maja godz. 21:00

 

– Jeżeli trenujemy pływanie, ale dodatkowo będziemy grali w tenisa czy gry zespołowe, to tam są inne mięśnie i inne cechy motoryczne, które później w tym pływaniu na wyższym etapie nam się przydadzą – tłumaczył Łukasz Głasek. Aktywność fizyczna powinna jednak towarzyszyć nie tylko zawodnikom, ponieważ płynie z niej wiele korzyści, a ruch powinien być obecny w życiu każdego z nas. 

Czy ćwiczenia wpływają na poprawę naszego zdrowia? Jak rozsądnie planować wysiłek fizyczny dziecka? Czy faktycznie stwierdzenie, że im więcej ćwiczysz tym mniej chorujesz jest w stu procentach prawidłowe? O tych i innych kwestiach związanych z aktywnością fizyczną dzieci w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Łukasz Głasek - trener Kadry Narodowej w Pływaniu osób z niepełnosprawnością intelektualną
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Integracja sensoryczna. Ćwiczyć w domu czy w gabinecie terapeutycznym?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 09:58
Zaburzenia integracji sensorycznej pojawiają się w momencie, w którym układ nerwowy w sposób nieprawidłowy organizuje bodźce zmysłowe. Dysfunkcje w przetwarzaniu bodźców sensorycznych mogą obejmować systemy: czuciowy (dotyk oraz czucie głębokie), słuchowy, wzrokowy, węchowy, smakowy oraz zmysł równowagi. Zaburzenia integracji sensorycznej mogą objawiać się w rozmaity sposób, np. wzmożoną lub obniżoną wrażliwością na bodźce czy zmniejszonym bądź zwiększonym poziomem aktywności ruchowej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nauczyć dzieci dobrze jeść? Rozmowa z dietetyczką

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 13:20
Jak nauczyć dzieci dobrze jeść? Z pewnością niejeden rodzic chociaż raz zadał sobie to pytanie. Na pewnym etapie rozwojowym jego dziecko, które dotychczas jadło wszystko, co mu rodzic podsunął, zaczyna być coraz bardziej wybredne. Relację z jedzeniem człowiek ma od zawsze. Na przestrzeni wieków jedzenie spełniało różne funkcje. Gdy ludzie zaczęli łączyć się w grupy, wspólnie polowali, przechowywali jedzenie i dzielili się nim. Pojawiła się obróbka pożywienia i poszerzanie wiedzy na temat tego, co można jeść, a czego nie. A później i czym jest jedzenie z perspektywy dziecka? O tym poniżej. Zapraszamy!
rozwiń zwiń