Polskie Radio Dzieciom

Rozmowa z Miłką Raulin. Polska Himalaistka o rodzicielstwie i pasji

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2023 13:48
Na swoim koncie ma wiele górskich szczytów, w 2018 roku która zdobyła Koronę Ziemi jako najmłodsza z Polek. Jest mamą siedemnastoletniego już syna, z którym zaczęła chodzić po górach, gdy miał lat siedem i uczyła się być dla niego dobrym przewodnikiem. – Trzeba pamiętać, że góry muszą być dla dzieci przyjemnością, to nie mogą być nasze ambicje w zdobywaniu jakiegoś szczytu, istotnym czynnikiem jest m.in. pogoda – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Miłka. 
Miłka Raulin
Miłka Raulin Foto: screen/Facebook Miłka Raulin - siła marzeń

Oczywiście nie na każdą wyprawę pojechała z synem. Takie wyjazdy wiążą się z często długą rozłąką i tęsknotą matki, o której we wspinaczce nie może być mowy ze względów bezpieczeństwa. Większość wypraw Miłka realizowała w ramach 2-3 tygodniu urlopu, choć zdarzały się i takie liczone w miesiącach, jak chociażby zdobycie Korony Ziemi. Choć tęsknota za dzieckiem jest silna, nie można się na niej skupiać w górach - najważniejsze jest przecież, by wrócić do domu.  

Posłuchaj
58:12 2023_06_15 21_00_18_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Rozmowa z Miłką Raulin. Polska Himalaistka o rodzicielstwie i pasji_Strefa Rodzica 15 czerwca godz. 21:00

 

– Jeździłam w góry wysokie, jak Jeremi był malutki i jednym z takich rytuałów, który się przyjął pomiędzy nami to było to, że Jeremi rysował mi rysunki i to były rysunki, które podróżowały ze mną na sam wierzchołek, one były moimi talizmanami – tłumaczyła Miłka Raulin - Dla niego to była taka trochę atrakcja, żeby mi to gdzieś schować, bo ja nie wiedziałam, gdzie on mi chowa ten rysunek, czyli albo znajdowałam go w kieszeni kurtki, albo w jakimś pokrowcu albo w śpiworze, więc dla niego była frajda, że on może to schować, dla mnie radość, jak mogłam to znaleźć.

Niskie temperatury, silny wiatr, bardzo trudne warunki - wszystko po to, żeby się sprawdzić i mieć z czym się mierzyć. Miłka lubi wyzwania i rywalizację i choć w jej rodzinie nie mówiło się nigdy o górach, bo w domu królowała muzyka, to tata zaszczepił w niej przygodę, a obecnie jest jej fanem. –  Myślę, że naszym zadaniem jako rodziców jest dawanie tej przestrzeni, a jednocześnie pokazywanie różnych rzeczy – podkreśliła polska Himalaistka. Miłość do gór widzi także w swoim synu, który ma jeszcze jedną pasję – jazdę na deskorolce.  

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska 
Gość: Miłka Raulin
Data emisji: 15.06.2023
Godzina emisji: 21:00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

KLIKNIJ I SŁUCHAJ CO GRAMY TERAZ

Zobacz także
Czytaj także

Talent – czy każdy go ma? Jak odkrywać i rozwijać talenty?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2023 12:18
Skupienie się na odkrywaniu i rozwijaniu talentów bez wątpienia pomaga poprawić jakość życia. Ale czym właściwie jest talent? W Biblii talent był niczym innym jak wielkim bogactwem, w języku polskim rozumiany jest jako wyjątkowe obdarowanie, w powszechnym mniemaniu talent kojarzy się głównie z kimś ponadprzeciętnie inteligentnym, artystą czy sportowcem. – Są takie dziedziny, w których wydaje nam się, że te talenty błyszczą, łatwo je znaleźć, łatwo je obrobić i jeśli patrzymy tylko na te dziedziny, szybko może się okazać, że nie mamy talentu – zauważyła Izabela Antosiewicz gość Polskiego Radia Dzieciom dodając, że to błąd w myśleniu. Talenty objawiają się bowiem na wielu płaszczyznach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sport w życiu dziecka. Jak wybrać właściwą dyscyplinę?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 11:32
Z jednej strony coraz więcej osób dorosłych zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest aktywność fizyczna i zachęca do niej swoje dzieci, z drugiej zaś w pędzie życia trudno jest wypaść z codziennej rutyny i znaleźć czas na ruch. Ponadto udogodnienia, które pojawiły się wraz z rozwojem cywilizacji i ciągle ich przybywa, nie sprzyjają aktywności fizycznej, a wręcz zachęcają do tego, by ruszać się mniej. 
rozwiń zwiń