Polskie Radio Dzieciom

Dysleksja, depresja czy ADHD. Jak nie przeoczyć u dziecka objawów, które mogą być początkiem problemów zdrowotnych?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 09:16
- Kiedyś jeśli dziecko miało problemy z czytaniem, ładnym pisaniem czy liczeniem, nikt nie nazywał tego zaburzeniem. Mówiło się, że dziecko jest leniwe. Teraz mamy większą świadomość tych problemów - wyjaśnił dr Kasper Sipowicz, który wraz z prof. Tadeuszem Pietrasem opowiadali o nieróżnorodności i postrzeganiu jej w dzisiejszych czasach, a także sposobach na wykrywanie różnych nieprawidłowości w zachowaniu dziecka.
W Strefie Rodzica jak rozpoznać pierwsze objawy zaburzeń u dzieci
W "Strefie Rodzica" jak rozpoznać pierwsze objawy zaburzeń u dzieci Foto: Shutterstock/Billion Photos

Jak wyjaśnił prof. Tadeusz Pietras, kiedyś zaburzenia psychiczne i zachowania traktowano jako choroby, które były w środowisku stygmatyzowane. - Pod wpływem filozofii postmodernistycznej rozwinął się nurt antypsychiatrii, który zakładał, że nie ma chorób psychicznych, a ludzie różnią się od siebie sposobem myślenia i zachowania. W niektórych krajach doszło do tego, że zamknięto nawet szpitale psychiatryczne, co spowodowało tym, że wielu ludzi z odmiennym zachowaniem nie potrafiło się odnaleźć w świecie. Wrócono więc do poprzedniej teorii, ale jako konstruktu, który jest na pograniczu biologii i nauk społecznych - wyjaśnił prof. Tadeusz Pietras i dodał, że obecnie postrzeganie takich osób w społeczeństwie nie jest równoznaczne z tym że są uznawani za chorych, ale inaczej funkcjonujących. - Co jest bardziej sprawiedliwe. Nie ważne z czym zmaga się człowiek, ważne aby przywrócić go społeczeństwu - wyjaśnił lekarz.

Jeśli chodzi o częstotliwość dysleksji, dysgrafii, czy dyskalkulii to utrzymuje się ona na tym samy poziomie od lat, jednak dawniej nie mieliśmy takiej świadomości ich występowania i objawów jak dziś. Jak zauważył dr Kasper Sipowicz, pierwszą niepokojącą oznaką świadczącą np. o dysgrafii może być nieumiejętność odrysowywania przez dziecko pewnych prostych wzorów, pisania w liniach, ułożenia puzzli czy klocków w tym samym czasie co rówieśnicy, a także brak możliwości nauczenia się wierszyka na pamięć. - Kiedy rodzice to zauważą, pierwszą czynnością powinno być porozmawianie z nauczycielem dziecka i udanie się po pomoc do państwowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, która może wydać zaświadczenie o stwierdzonych zaburzeniach - wyjaśnił pedagog specjalny.

W audycji poruszony został także temat neuroróżnorodności, a także innych zaburzeniach jakie można wykryć już w wieku dziecięcym takie jak: depresja, ADHD, autyzm i zespół Tourette’a. W Polskim Radiu Dzieciom eksperci radzili jak nie przeoczyć u dziecka objawów, które mogą być początkiem dużych problemów zdrowotnych.

A o szczegółach można posłuchać w zapisie rozmowy:

Posłuchaj
56:19 [i] 29042024 - STREFA RODZICA - całość.mp3 Dysleksja, depresja czy ADHD? "Stefa rodzica"_Polskie Radio Dzieciom_9.05.2024
 
 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Artur Wolski
Goście: prof. Tadeusz Pietras - lekarz, biolog, psycholog, nauczyciel akademicki oraz dr Kasper Sipowicz- pedagog specjalny, adiunkt w Szkole Wyższej Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej   
Data emisji: 9.05.2023
Godzina emisji: 21.00

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? Podpowiadamy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 10:00
W codziennym życiu dzieci towarzyszą im dorośli, którzy wspierają ich w trudnych momentach. Rodzice uświadamiają dzieciom pewne tematy i rozmawiają w nim na tematy trudne, ale jednocześnie nieuniknione. Może jednak zdarzyć, że rozmowa przybierze taki obrót, w którym dzieci postawią tak trudne pytania, że znalezienie odpowiedzi może się okazać po prostu niemożliwe. CO w takiej sytuacji? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Magdaleną Górską, autorką książki "Aliaszka" gościem audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka miłość małych ludzi. Jak nauczyć dzieci właściwego rozumienia uczuć?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 13:44
Jak wyglądają "objawy" miłości i przywiązania u dziecka, które rozwija się w zdrowy i właściwy sposób? Na co należy zwrócić uwagę i jak dbać o to, aby dziecko właściwie rozumiało miłość, nie myliło jej z innymi emocjami i wiedziało jak zareagować, kiedy ktoś mógłby chcieć jej nadużyć? Gośćmi Joanny Ficińskiej była psycholog Marta Bąkowska z Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" oraz Lucyna Kicińska, wieloletnia szefowa telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zapraszamy do lektury i do wysłuchania audycji!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozmawiać z dzieckiem o polityce? O tym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2024 13:29
Polityka składa się z pojęć trudnych do wyjaśnienia. Zwłaszcza dzieci mogą mieć trudność w zrozumieniu zagadnień, które się z nią wiążą. Jak w prosty sposób wytłumaczyć definicje takie jak konstytucja, kampania wyborcza, prawa dziecka, system emerytalny czy ochrona klimatu? Jak sprawić, aby dzieci wyrosły na świadomych swoich praw, ale też obowiązków dorosłych obywateli? Eksperci, goście audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Elżbieta Lakowska - autorka książki dla dzieci na temat wyborów oraz Marek Michalak były Rzecznik Praw Dziecka, podjęli się tego zadania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsze kolonie, albo obóz. Od czego rozpocząć naukę samodzielności? Podpowiadamy w "Strefie Rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2024 16:10
Wielu rodziców zastanawia się kiedy jest ten właściwy czas, aby wysłać dziecko na samodzielny wyjazd wakacyjny. Czy przygotowywać dziecko metodą małych kroków, czy od razu rzucić na głęboką wodę? Wątpliwości rozwiały ekspertki "Strefy Rodzica": psycholog dziecięcy Marta Bąkowska i Joanna Narożniak - wieloletnia rzecznik prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Warszawie.
rozwiń zwiń