Polskie Radio Dzieciom

Katarzyna Dołęgowska-Urlich: wsparcia potrzebują silne osoby, po to by mogły być silne

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 23:55
- Słowo wsparcie ma złe skojarzenia w naszej kulturze, zwykle potrzebuje go ten, kto jest słaby. My jednak wychodzimy z założenia, że także ten, kto bardzo dużo z siebie daje. Potrzebuje, by ktoś się nim zajął, lub przestrzeni, w której odetchnie i pobędzie sam ze sobą. Wsparcia potrzebują silne osoby, po to by mogły być silne - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Katarzyna Dołegowska-Urlich z Fundacji Sto Pociech, prowadzącej spotkania online dla rodziców. 
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Jesper Juul, duński terapeuta rodzinny i pedagog twierdzi, że "dzieci nie potrzebują wychowania, ale "przyjaznego przewodnictwa".

shutterstock_248596873 (1).jpg
Pozytywna dyscyplina w szkole i przedszkolu

W jednej ze swoich książek napisał, że w czasie kiedy jak się powszechnie uważa, dzieci są dla rodziców najbardziej kłopotliwe, są one w rzeczywistości dla nich najbardziej wartościowe.

- W tej perspektywie chodzi o wartość rozwoju, jaką ma przed sobą każdy rodzic, gdy zdecyduje się patrzeć na to w taki sposób - mówiła Katarzyna Dołęgowska-Urlich z Fundacji Sto Pochiech. - Są tacy, którzy radzą sobie z tymi wyzwaniami w pojedynkę czy jako para, jednak często potrzebujemy wsparcia innych w tym procesie - podkreślała. 

Fundacja Sto Pociech prowadzi warsztaty i grupy wsparcia online dla rodziców. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

Posłuchaj
59:43 [DAB]Dzieciom (PCM) 2 grudzień 2020 22_00_01_SR_2_JAS_.mp3 02.12.2020 Katarzyna Dołegowska- Urlich (Polskie Radio Dzieciom / Strefa rodzica)

Audycję przygotowała i prowadziła Aleksandra Jasińska-Klimaszewska 

Data emisji: 02.12.2020

Godzina emisji: 22:00

Audycja "Strefa rodzica" od poniedziałku do piątku w godz. 21.00 - 23.00.

***

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Polskie Radio Dzieciom dba o kulturę przekazu i sposób bycia. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych.

Duży nacisk stawiany jest na realizowanie misji edukacyjnej i przestrzegania poprawności językowej. Poprzez audycje pełne dźwięków program ten wpływa na rozwój wyobraźni i buduje w dziecku kreatywność.

Audycje wspomagają proces edukacji dzieci, odnosząc się bezpośrednio, ale również pośrednio do programu nauczania, rozszerzając zakres zdobywanej wiedzy.

Stacja Polskie Radio Dzieciom to bezpieczna przestrzeń medialna, która nie nadaje reklam!


Zobacz także
Czytaj także

Gdy emocje dziecka biorą górę, czyli sztuka samoregulacji

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 23:35
Różne historie mogą się przytrafić każdemu dziecku w wieku wczesnoszkolnym, jego rodzeństwu i opiekunom. Organizacja zdalnej nauki w czasie pandemii, odreagowywanie emocji po powrocie ze szkoły, niska samoocena i niechęć do odrabiania prac domowych, dokuczanie ze strony rówieśników. Takie sytuacje mogą wywołać stres, wybuchy złości, agresję dziecka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak mieć dzieci, pracę i.. energię?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 23:35
Jak łączyć świadome macierzyństwo i ambitną karierę, tak by nie ucierpiała na tym żadna ze sfer życia?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czas ciszy i zatrzymania

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 23:35
Listopad - czasem ciszy i zatrzymania. Słowa są ważne, ale co się dzieje kiedy jest ich nadmiar? Jak nauczyć się doświadczania i dlaczego warto powalczyć o wyciszenie w rodzinie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pozytywna dyscyplina w szkole i przedszkolu

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 23:35
Pozytywna dyscyplina to proces wychowawczy, w którym pozytywnie wyznaczamy dzieciom reguł, przekazujemy kompetencje i umiejętności oraz kształtujemy postawy, które uważamy za ważne. 
rozwiń zwiń