Polskie Radio Dzieciom

"Siedzenie albo zdrowie. Porady z gabinetu fizjoterapeuty". Rozmowa z autorem książki

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 15:53
Trwanie w jednej pozycji przez długi czas nie działa na naszą korzyść. Nasze ciała ewolucyjnie nie są przystosowane do siedzenia, a działanie wbrew naturze może przyczyniać się do licznych chorób, w tym chorób cywilizacyjnych. Często nasze przekonania na temat przyczyn dolegliwości, takich jakich jak ból pleców, mogą okazać się błędne. O tym, jakie zmiany należy wprowadzić do codziennego rozkładu, by poczuć się lepiej we własnym ciele, opowiedział w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Sebastian Król, fizjoterapeuta i autor książki "Siedzenie albo zdrowie". 
Zadbaj o dodatkową porcję ruchu w ciągu dnia
Zadbaj o dodatkową porcję ruchu w ciągu dniaFoto: shutterstock.com/Galina Zhigalova

W dzisiejszym świecie coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Nie chodzi tu tylko o pracę umysłową, która często odbywa się przed ekranem komputera. W naszej codzienności funkcjonuje przecież wiele ułatwień, które odebrały nam przywilej ruchu, jak chociażby winda, pralka, samochód czy robot sprzątający. Choć w zamyśle wszystkie te sprzęty mają czynić życie prostszym, mogą nam je uprzykrzyć, obniżając poziom naszej aktywności do krytycznego minimum. Nie chodzi o to, by od razu się ich pozbywać, jednak warto zadbać o dodatkową porcję ruchu w ciągu dnia i zdecydować się na ruchowe przekąski. 

Posłuchaj
58:52 2022_02_01 22_00_53_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 "Siedzenie albo zdrowie. Porady z gabinetu fizjoterapeuty". Rozmowa z autorem książki

Każde, nawet najmniejsze aktywności, będą miały ogromne znaczenie, gdy je zsumujemy. Wystarczy wybrać schody zamiast windy, a chcąc przełączyć kanał, zamiast iść na łatwiznę i posłużyć się pilotem, podejść do telewizora. Pamiętajmy, że nawet domowa krzątanina wprowadza ruch do codziennej rutyny. Regeneracja i relaks to równie ważne kwestie, jednak w życiu ważna jest równowaga. Jeśli nasza praca opiera się na trybie siedzącym, ruszajmy się więcej po pracy. Oprócz przerw w siedzeniu, dbajmy o siebie także w trakcie siedzenia.  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Sebastian Król - fizjoterapeuta i autor
Data emisji: 01.01.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Jak odwodnienie wpływa na nasz organizm?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 12:15
Około 50%-60% naszej masy ciała stanowi woda, dlatego też jest ona niezbędna dla dobrego funkcjonowania organizmu. Z racji tego, że codziennie tracimy jej pewne ilości, istotne jest aby pić dużo płynów i uzupełniać braki wody. Zwłaszcza wtedy, kiedy panuje wysoka temperatura. W przeciwnym razie może grozić nam odwodnienie. O mitach i faktach na temat wody porozmawialiśmy w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom z prof. dr hab Dariuszem Włodarkiem z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka z Katedry Dietetyki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy lenistwo rodziców ma wpływ na samodzielność dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 15:00
Stwierdzenie, że bycie leniwym rodzicem czasami jest z korzyścią dla dziecka może wywołać mieszane emocje u niektórych osób. Niemniej jednak podejście to jest szansą dla dzieci na bycie bardziej niezależnym i samodzielnym. Nie oznacza to natomiast, że pozbywamy je poczucia wsparcia i opieki. O zaletach takiego podejścia do rodzicielstwa opowiedział gość "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Alicja Kost, autorka bloga mataja.pl.
rozwiń zwiń