Polskie Radio Dzieciom

Dzieci i młodzież w spektrum autyzmu. Trudności w ich codzienności

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 13:35
W ostatnim czasie, również na antenie Polskiego Radia Dzieciom, wiele mówi się o dzieciach w spektrum autyzmu. Nieco pomijany wydaje się fakt, że dzieci te kiedyś dorosną, a zanim wejdą w dorosłość, będą nastolatkami. O sytuacji osób w spektrum autyzmu mówiła w audycji "Strefa Rodzica" Izabela Hnidziuk-Machnica z fundacji Ale Klasa. 
Młodzi ludzie w spektrum żyją ze świadomością, że są oceniani jako inni, a niekiedy jako dziwni.
Młodzi ludzie w spektrum żyją ze świadomością, że są oceniani jako inni, a niekiedy jako dziwni. Foto: shutterstock.com/Photographee.eu

Mówiąc o osobie w spektrum myślimy najczęściej o tych najmłodszych. Również największe wsparcie otrzymują dzieci w spektrum. Pamiętajmy jednak, że one kiedyś dorastają, a to oznacza, że wokół nas są zarówno dzieci, jak i nastolatki oraz osoby dorosłe ze spektrum autyzmu. Są osoby zdiagnozowane, ale również takie, które nigdy nie zostały poddane diagnozowaniu. Nikogo nie należy z góry określać ani skreślać. Niektórzy potrzebują jedynie więcej empatii, uwagi, ciekawości i cierpliwości. 

Posłuchaj
57:51 2022_06_02 22_00_56_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Dzieci i młodzież w spektrum autyzmu.

 

Nastolatkowie w spektrum autyzmu mogą zmagać się z pewnymi utrudnieniami. - Najtrudniejsza jest ocena świata i ta ocena na starcie jest bardzo negatywna – mówiła Izabela Hndziuk-Machnica.

Młodzi ludzie w spektrum żyją ze świadomością, że są oceniani jako inni, a niekiedy jako dziwni. - Najgorsze jest to, że są tak traktowani zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych” – dodała gość PRD. Tym, co jest częste, nawet w gabinetach lekarskich czy terapeutycznych jest to, że mówi się o nich, jakby nie było ich obok.  

Osoby w spektrum mają swoje potrzeby, by czuć się dobrze w świecie. Nie chodzi o to, by neurotypowa rzeczywistość się do nich dostosowywała – wystarczy zrozumieć punkt widzenia osób w spektrum autyzmu. Warto podkreślić, że osoby w spektrum mają pasje, w które angażują się całym sobą. Są one dla nich między innymi źródłem spokoju i zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Hobby osób w spektrum są często bardziej uszczegółowione, a niekiedy mogą być uznawane za dość nietypowe. 

Więcej o życiu osób w spektrum autyzmu, a także o tym, z jakimi trudnościami zmagają się w życiu codziennym opowiedziała na antenie Polskiego Radia Dzieciom Izabela Hnidziuk-Machnica. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Joanna Ficińska

Gość: Izabela Hnidziuk-Machnica – fundacja Ale Klasa

Data emisji: 02.06.2022

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj więcej:
Autyzm – jak rozpoznać w młodym wieku? Posłuchaj audycji PRD
Jak dieta wpływa na dzieci z autyzmem?

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

Zobacz także
Czytaj także

Jak dieta wpływa na dzieci z autyzmem?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 10:00
U dzieci z autyzmem nierzadko występują dolegliwości jelitowe, które mogą niekorzystnie wpłynąć na ich zachowanie. W związku z tym, aby poprawić samopoczucie i komfort życia dziecka, rodzice decydują się czasem na zastosowanie specjalnej diety. Jednakże z powodu zaburzeń sensorycznych, nie wszystkie produkty będą równie dobre dla każdego dziecka z autyzmem. O tym, na co zwrócić uwagę opowiedziała w "Strefie Rodzica" Justyna Jessa, dietetyk kliniczny i autorka książki "Autyzm i dieta - co jako rodzic powinieneś wiedzieć".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Autyzm – jak rozpoznać w młodym wieku? Posłuchaj audycji PRD

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 10:23
Rozpoznanie autyzmu w młodym wieku daje możliwość wczesnego rozpoczęcia właściwego wsparcia zarówno dziecka, jak i rodziców. Jeszcze do niedawna znaczną część pacjentów w spektrum autyzmu stanowiły osoby z towarzyszącą dodatkowo niepełnosprawnością intelektualną. Teraz jest ich o połowę mniej, a wszystko zależy od tego, jak szybko autyzm zostanie zdiagnozowany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jesteś okej taki, jaki jesteś". Rozmowa z psychologiem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 09:36
Dlaczego tak często opieramy się na starej hierarchii władzy i traktujemy dzieci jak "poddanych", którzy są zdani na naszą łaskę i niełaskę? Jaką rolę chcemy jako rodzice odgrywać wobec swoich dzieci? Czy powinniśmy w ogóle przyjmować jakąś rolę, czy też możemy zachowywać się wobec nich autentycznie jako człowiek?
rozwiń zwiń