!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Jak rozmawiać z dzieckiem o niepełnosprawności?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 18:44
Niepełnosprawność dziecięca wciąż pozostaje tematem tabu. Joanna Piróg pisze książeczki, które oswajają z tym tematem zarówno dzieci, jak i rodziców. Jak rozmawiać z naszymi dziećmi o niepełnosprawności i inności w sposób dostosowany do wieku? Książki autorstwa gościni Polskiego Radia Dzieciom traktują o wyjątkowym smoku, Płomyczku, który nie posiada skrzydeł i to wyróżnia go spośród innych smoków.
Jak rozmawiać z naszymi dziećmi o niepełnosprawności i inności w sposób dostosowany do wieku?
Jak rozmawiać z naszymi dziećmi o niepełnosprawności i inności w sposób dostosowany do wieku? Foto: Glow Images/East News

- Pomysł napisania bajki zaczął się kiedy moja córeczka trafiła do hospicjum i wtedy po prostu chciałam jakoś pomóc, coś zrobić dla hospicjum i tak wpadłam na pomysł, że napiszę bajkę – wspominała Joanna Piróg. - Inspiracją do napisania tej opowieści była moja córeczka, która urodziła się z rzadkim zespołem genetycznym, dlatego właśnie smoczek bez skrzydeł, bo w momencie kiedy pisałam tę bajkę, to nie wiedziałam, czy kiedyś moje marzenie o tym, żeby moja córeczka chodziła się spełni – dodała. W kolejnych częściach jest ten sam bohater, jednak spotykają go coraz to nowsze przygody. 

Posłuchaj
57:50 2022_06_08 22_00_00_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak rozmawiać z dzieckiem o niepełnosprawności?

 

Książka o przygodach Smoka Płomyczka została napisana wraz z przypływem weny i bez większego wysiłku. Jak twierdzi autorka, najzwyczajniej w świecie miała tę historię w sercu. Z relacji rodziców dzieci, dla których przeznaczona została książka wynika, że ich pociechy utożsamiają się z bohaterem opowieści, co ułatwia im przetrwanie często trudnej codzienności i przynosi radość.  

Smok Płomyczek urodził się bez skrzydeł i nie potrafił latać jak inne małe smoki. Rówieśnicy mu dokuczali, ale tylko do momentu, kiedy okazało się, że… Po więcej na temat historii wyjątkowego Smoka, odsyłamy rozmowy z autorką bajki dydaktycznej o Płomyczku, Joanną Piróg w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania.  

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Agata Puścikowska
Gość: Wioletta Piróg – autorka
Data emisji: 08.09.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:
Gdy dziecko mówi "nie", zaznacza swoją odrębność
"Jesteś okej taki, jaki jesteś". Rozmowa z psychologiem


Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak wspierać mocne strony dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 10:50
Każde dziecko ma mocne strony, o których czasami może nawet nie wiedzieć. W ich odkrywaniu, rozwijaniu i wzmacnianiu towarzyszą rodzice, których wsparcie może także pomóc najmłodszym w radzeniu sobie z trudnościami. Oprócz tego, do podbudowywania mocnych stron u dzieci wykorzystać można również bajki, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła Ilona Kostecka, autorka książki  "Matylda Odważna i Pralkowy Potwór".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozmawiać o swoim ciele, by nie budzić kompleksów u dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 08:00
Kompleksy dotyczące wyglądu leżą w interesie producentów kosmetyków, ubrań, a także miejsc świadczących usługi związane z poprawianiem urody. Świat, w którym przyszło nam żyć, promuje określone kanony piękna, a celem wielu z nas stało się dążenie do nieistniejącego ideału. Już w dzieciństwie dostrzegamy, co jest w wyglądzie mile widziane, a co mniej. Nie pomaga także matka, która sama zmaga się z kompleksami.
rozwiń zwiń