Polskie Radio Dzieciom

Jak skutecznie stawiać granice w relacji z dzieckiem?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 09:12
Granice w rodzicielstwie często wydają nam się abstrakcją, szczególnie jeśli ulegamy kolejnym prośbom dziecka. Czasem mniejsze zło stanowi dla nas przystanie na prośbę dziecka niż to, w jaki zareaguje ono na odmowę. W praktyce podmiotowego podejścia wychowawczego granice są istotnym narzędziem. Ważna jest optyka: kiedy widzimy dziecko jako osobny byt, skończoną całość, której ramy określane są właśnie przez granice, to łatwiej jest nam zrozumieć istotę podmiotowości.  
Choć rozczarowanie, gniew czy złość dziecka nie są dla żadnej ze stron wymarzone, dobrze jest się z nimi oswoić.
Choć rozczarowanie, gniew czy złość dziecka nie są dla żadnej ze stron wymarzone, dobrze jest się z nimi oswoić. Foto: East News/Glow Images

Gość audycji Strefa Rodzica, Jarek Żyliński rozpoczął swoją książkę „Granice dzieci i dorosłych” od słowa chaos. Jak sam zauważył, - chaos jest momentem, w którym zaczynamy szukać odpowiedzi, zaczyna nam się chcieć coś zmienić i to jest taka frustracja, bezradność, może złość, która prowadzi do tego, że zaczynamy szukać, zaczynamy myśleć, co z tym zrobić – mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Istotnym punktem tego procesu jest zrozumienie, dlaczego znaleźliśmy się w chaosie. Kluczem jest zrozumienie, jak działają granice dzieci i dlaczego ciężko im coś przyjąć. 

Posłuchaj
58:31 2022_09_14 21_00_57_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Podmiotowe traktowanie. Granice dzieci i dorosłych. Koncepcja stawiania granic

Jeżeli będziemy dziecku coś w danym momencie nakazywać, ono zacznie walczyć. Jeżeli już to wiemy, możemy inaczej podejść do sytuacji. Reakcje dzieci na nakazy to reakcje ludzkie. Obrona granic jest bowiem naturalna dla każdego człowieka. - Kiedy przekraczamy granicę, pojawia się zwykle złość, czasami strach, a za nimi reakcja – tłumaczył gość Strefy Rodzica. "Na każdym etapie rozwoju - jako dzieci i jako dorośli - stanowimy podmiot, pełnowartościową osobę. Gdy naruszymy granicę integralności tej osoby, wkraczamy na obcy teren" – czytamy w książce "Granice dzieci i dorosłych".

Dla dziecka bardzo ważna jest świadomość, że jego granice są szanowane. Nawet funkcjonując w życiu mocno osadzonym w codzienności, będzie nam zdecydowanie łatwiej, jeśli weźmiemy pod uwagę nasze dziecko. Wbrew pozorom, szanowanie granic dziecka pozwala oszczędzić czas. Mówiąc o szanowaniu granic, mówimy o poczuciu bezpieczeństwa. Więcej o tym w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zapraszamy do wysłuchania.  

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Gość: Jarosław Żyliński – autor, psycholog wychowawczy
Data emisji: 14.09.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na podcasty.polskierdio.pl.

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Do czego nastolatkom potrzebni są rodzice?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 09:36
Dojrzewanie jest ogromnym wyzwaniem. To wielka zmiana w życiu, złożona z wielu codziennych zmian, zaskoczeń i spotkań z tym, co nieznane. Jak rodzice mogą towarzyszyć nastolatkom w tej drodze? Kiedy rodzic powinien być przyjacielem, a kiedy pozostać jednak rodzicem? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiły Elżbieta Manthey - dziennikarka zajmująca się tematyką edukacji dzieci i mama oraz Małgorzata Stańczyk – psycholog i mama. 
rozwiń zwiń