!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Zastosowanie pozytywnej dyscypliny u przedszkolaka i w przedszkolach

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 23:34
Jak wspierać maluchy (3-6 lat) w stawaniu się coraz bardziej odpowiedzialnymi, zaradnymi, pewnymi siebie i empatycznymi dziećmi? Z pomocą przychodzi pozytywna dyscyplina, czyli podejście skoncentrowane głównie na szacunku, zaufaniu, wsparciu i miłości do drugiej osoby, które zakłada, że warto być uprzejmym, życzliwym i stanowczym jednocześnie.
Pozytywna dyscyplina w przedszkolu tematem Strefy rodzica w PRD.
Pozytywna dyscyplina w przedszkolu tematem "Strefy rodzica" w PRD.Foto: Shutterstock/Lordn

Jednym z istotniejszych założeń pozytywnej dyscypliny jest skupienie się i dążenie do poszukiwania rozwiązań. W relacji rodzica z dzieckiem polega ono na tym, by zachęcać pociechę do tego, by same wpadały na pomysły rozwiązania danej sytuacji. To zapewnia dziecku bardzo ważne poczucie autonomii i sprawczości.  

Z pozytywną dyscypliną ściśle związana jest jedna z najważniejszych potrzeb – potrzeba przynależności i znaczenia, czyli poczucie, które towarzyszy człowiekowi, kiedy zna on swoją wartość i jest świadom własnych zasobów. Dzięki temu, że czuje się dobrze sam ze sobą, przenosi to na środowisko społeczne.  

Posłuchaj
58:36 2022_09_20 22_00_49_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 O pozytywnej dyscyplinie u przedszkolaka w "Strefie rodzica" w PR Dzieciom.

Dzieci wychowane zgodnie z zasadami pozytywnej dyscypliny będą „autonomicznymi jednostkami z dużą dozą asertywności rozumianej w znaczeniu dbałości o własne potrzeby z jednoczesnym szacunkiem do granic drugiego człowieka, empatyczne, wrażliwe na inne osoby i ich potrzeby, mające świadomość swoich zasobów, umiejętności, kompetencji i jednocześnie znające strategię radzenia sobie w trudnych sytuacjach” – mówi Emilia Rodzik. 

O tym, jak stosować pozytywną dyscyplinę w życiu swoim i swoich dzieci w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.   

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Emilia Rodzik - dyrektorka przedszkola, edukatorka pozytywnej dyscypliny
Data emisji: 22.09.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Problematyczne dziecko. Czy aby na pewno?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 16:03
Gdy przestajemy postrzegać nasze dziecko jako dziecko czy drugiego człowieka, z którym można mieć relację i wspólnie przeżywać życie, zaczynamy traktować dziecko jako problem do rozwiązania. Często taka sytuacja trwa niedostrzeżona przez lata. Dobrze, jeśli potrafimy zauważyć, co się dzieje, ale jeszcze lepiej, jeśli odpowiednio zareagujemy. Być może zamiast denerwować się na dziecko, powinniśmy dziecku współczuć. Może się okazać, że to rodzice potrzebują pewnych zmian.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozwijać inteligencję emocjonalną u dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 10:45
Emocje towarzyszą nam przez całe życie, nawet jeśli nie potrafimy ich nazwać, zdefiniować czy opisać oraz funkcjonują niezależnie od wieku. Pojawiające się w nas emocje nieustannie o czymś informują, tylko jak to rozpoznać i zrozumieć? W jaki sposób wyrażać emocje? Czy nad emocjami da się pracować w przedszkolu? Jak angażować do tego dzieci, nauczycieli i rodziców? Co się dzieje, gdy zaniedbujemy edukację emocjonalną? Na te pytania w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom opowiedzieli uczestnicy programu edukacyjnego Land of Emotions, którego celem jest rozwijanie inteligencji emocjonalnej u dzieci przedszkolnych. W jego realizacji biorą udział wszyscy, którzy uczestniczą w życiu dziecka.
rozwiń zwiń