Polskie Radio Dzieciom

W jaki sposób wdrażać samodzielność w życie dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 23:49
Jednym z największych rodzicielskich marzeń jest doświadczenie chwili, w której dziecko staje się samodzielne. Od tego momentu dorosły nie musi się już dwoić i troić, by je jednocześnie sprawnie przewinąć, nakarmić czy ubrać. To okres, w którym dotychczas zaangażowany w każdą najdrobniejszą nawet czynność rodzic może na chwilę odetchnąć i spokojnie wypić zaparzoną wcześniej kawę. Kolejnym krokiem jest zerówka oraz pójście do szkoły. Jak stwarzać dziecku warunki do wzmacniania samodzielności, jednocześnie dbając o jego bezpieczeństwo. O tym w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówił Przemysław Jakóbczyk z Akademii Samodzielności.  
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Wyznaczanie dziecku zadań związanych z czynnościami dnia codziennego wpływa na jego samodzielność. Dobrze jest stwarzać sytuacje, w których dzieci będą mogły zmierzyć się z wyznaczonymi celami. Jeśli tego nie zrobimy, dzieci będą zestresowane i trudno będzie im się odnaleźć w danej sytuacji. Nie należy dziecka wyręczać, jednak nawet samodzielność dziecka wymaga skontrolowania wykonanej czynności przez osobę dorosłą. Jednocześnie starajmy się wzmacniać dzieci pozytywnie, tłumacząc, że każdemu zdarza się popełnić błąd, jednak nie jest to koniec świata, a wręcz lekcja na przyszłość.   

Posłuchaj
60:01 2022_09_22 21_00_42_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 W jaki sposób wdrażać samodzielność w życie dzieci?

- Jeżeli dziecko będzie widziało, że mimo swoich błędów, ma to wsparcie ze strony rodziców polegające na tym, że oni go chwalą, ale chwalą go za te dobre rzeczy, które wykonał w ramach samodzielności, to jest dobry proces, ale zacznijmy od takich drobnych rzeczy – mówił Przemysław Jakóbczyk. Bardzo ważne jest tutaj, aby być dla dziecka przykładem. - Nasza postawa kreuje to, jakie dziecko będzie za parę lat – zauważa gość Strefy Rodzica. Więcej na ten temat w załączonej audycji. Zapraszamy do wysłuchania Strefy Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom.  

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Przemysław Jakóbczyk – Akademia Samodzielności
Data emisji: 22.09.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Oglądanie bajek. Co robić, by uniknąć awantury po skończonym seansie?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 13:00
Oglądanie bajek to wręcz nieodłączna część dnia większości dzieci w różnym wieku. Jak ustalić czas oglądania? Co zrobić w sytuacji, gdy wyłączenie bajki powoduje płacz i krzyk? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marlena Bronhard Puchała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozwój dziecka poprzez zabawę zabawkami. Podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 08:23
Jak ważna jest dla dzieci zabawa lalkami, miśkami, zwierzakami. Jakie kompetencje rozwija i dlaczego warto obserwować dzieci podczas tej zabawy? A także czy chłopcy również mogą bawić się lalkami i od kiedy dziecku powinien towarzyszyć bliski, przyjaciel do przytulania? Na te i wiele innych pytań odpowiada gość Idy Nowakowskiej w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Żysko-Pałuba - psycholog i terapeuta. Rozmowa jest dostępna na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego nie potrafimy odciąć emocjonalnej pępowiny z dorosłym dzieckiem?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 23:45
Nieodcięta pępowina u osób dorosłych - dlaczego nie wszyscy dorośli się usamodzielniają, czy to kwestia wychowania, strach przed rzeczywistością, czy może zbyt silnego przywiązania do rodzica? Czy fakt, że matka chce uczestniczyć w życiu swojego dorosłego dziecka jest czymś niewłaściwym? Dokąd sięga ta granica i kiedy mamy do czynienia z przesadą? Na te pytania odpowiedziały w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Sabina Zalewska oraz Anna Koźlik.  
rozwiń zwiń