!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Dlaczego nie potrafimy odciąć emocjonalnej pępowiny z dorosłym dzieckiem?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 23:45
Nieodcięta pępowina u osób dorosłych - dlaczego nie wszyscy dorośli się usamodzielniają, czy to kwestia wychowania, strach przed rzeczywistością, czy może zbyt silnego przywiązania do rodzica? Czy fakt, że matka chce uczestniczyć w życiu swojego dorosłego dziecka jest czymś niewłaściwym? Dokąd sięga ta granica i kiedy mamy do czynienia z przesadą? Na te pytania odpowiedziały w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Sabina Zalewska oraz Anna Koźlik.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shevchenko Olesya/shutterstock.com

Nieodcięcie emocjonalnej pępowiny i swego rodzaju uzależnienie od rodzica to sytuacja, która może istnieć w naszej rzeczywistości oraz taka, z której nie zawsze zdajemy sobie sprawę, dopóki ktoś nam tego nie uświadomi. Często osobą, która zauważa niezdrową relację rodzica z dorosłym dzieckiem jest partner bądź partnerka. Niekiedy rodzic za bardzo chce uczestniczyć w życiu dorosłego dziecka i dyktuje warunki, nie dając własnej przestrzeni nie tylko swojemu dziecku, ale też osobie, która się z nim związała. 

Posłuchaj
59:51 2022_09_21 21_59_57_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Dlaczego nie potrafimy odciąć emocjonalnej pępowiny z dorosłym dzieckiem?

 

Człowiek uwikłany w tę sytuację najpewniej nie zauważa problemu, a nawet jeśli domyśla się, że coś jest nie tak, najczęściej racjonalizuje sprawę na korzyść rodzica. Dopiero kiedy w życiu  dorosłego dziecka pojawi się nowa osoba, która zaczyna czuć, że relacja partnera z matką czy ojcem jest niewłaściwa, będzie próbowała coś z tym zrobić. „To tak, jakby wchodziła w nowe buty, w których jest kamień i on ją uwiera” – mówi dr Sabina Zalewska. Taka osoba wie, że coś jest nie w porządku, sytuacja jej się nie podoba i na początku będzie o tym mówić delikatnie.  

Jednym z czynników, które są wiążące i uzależniające jest pomoc ekonomiczna. „Trudno się z niej wycofać, czasami jest nam potrzebna” – tłumaczy dr Sabina Zalewska. Jeżeli nie postawi się granicy w odpowiednim momencie, z biegiem lat będzie coraz trudniej. „Dla mnie opowieść o pępowinie to jest opowieść też o tym, że rodzic coś sobie kompensuje relacją z dzieckiem, może jakąś trudną relację małżeńską, jakieś rzeczy nieprzepracowane” – mówi Anna Koźlik.  

Więcej o emocjonalnej pępowinie i o tym, jak w delikatny sposób ją odciąć, by nie krzywdzić żadnej ze stron, a także o tym, jak nie przekładać własnej relacji z rodzicem na relację ze swoim dzieckiem w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania.  

 

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Agata Puścikowska

Gość: Anna Koźlik - doradczyni rodzinna, dr Sabina Zalewska – pedagog, psycholog rodziny

Data emisji: 21.09.2022

Godzina emisji: 21:00

Zobacz także
Czytaj także

Kobieca aktywność sportowa. Jak pogodzić sport i rodzinę?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 10:41
Chciałabym, ale... Zarówno przeciwności, jak i wątpliwości przy podjęciu decyzji o rozpoczęciu aktywności fizycznej mogą się pojawić. Wbrew pozorom taka decyzja wymaga odwagi. O tym, jak wprowadzić ruch do swojego życia opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Ewa Szmitka, która nie tylko gra w piłkę, ale też zrzesza wiele kobiet grających amatorsko w gry zespołowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nastolatek ocenia swoje ciało?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 19:09
Młodzi ludzie osadzeni są w wirtualnym świecie, gdzie na każdym kroku są karmieni nierzeczywistą wizją zarówno ciała, jak i świata. - Młode osoby bardzo często są konfrontowane z bodźcami wzrokowymi, ale też z takim przekazem, który jest bardzo uproszczony, bardzo zmodyfikowany, też często w taki sposób, aby był bardziej atrakcyjny – z punktu widzenia tych aktualnych kryteriów – niż to, co widzimy na co dzień. To wszystko sprawia, że zarówno na poziomie świadomym młodzi ludzie oceniają siebie, porównują się, jak i robią to na poziomie nieświadomym – tłumaczył gość audycji "Strefa Rodzica".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Do czego nastolatkom potrzebni są rodzice?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 09:36
Dojrzewanie jest ogromnym wyzwaniem. To wielka zmiana w życiu, złożona z wielu codziennych zmian, zaskoczeń i spotkań z tym, co nieznane. Jak rodzice mogą towarzyszyć nastolatkom w tej drodze? Kiedy rodzic powinien być przyjacielem, a kiedy pozostać jednak rodzicem? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiły Elżbieta Manthey - dziennikarka zajmująca się tematyką edukacji dzieci i mama oraz Małgorzata Stańczyk – psycholog i mama. 
rozwiń zwiń