Polskie Radio Dzieciom

Dieta antysmogowa. Co jeść a czego unikać?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 20:08
Dieta antysmogowa zyskuje ostatnio na popularności, ale czy naprawdę możemy chronić się przed wpływem zanieczyszczonego powietrza, stosując odpowiednią dietę? Na to pytanie odpowiedziała w Strefie Rodzica Małgorzata Jackowska, dietetyczka. - Okazuje się, że jest to dieta, która rzeczywiście wspiera mechanizmy obronne organizmu – zauważyła gościni "Strefy Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Prawidłowo zbilansowana dieta może wydłużyć nasze życie.
Prawidłowo zbilansowana dieta może wydłużyć nasze życie.Foto: shutterstock/atjana Baibakova

Niemal cała światowa populacja oddycha powietrzem, które przekracza wartości zanieczyszczeń. Obecnie wręcz niemożliwością jest więc zakupienie jedzenia całkowicie pozbawionego zanieczyszczeń. Nasze organizmy mogą się jednak przed nimi chronić. „W diecie antysmogowej polecane są warzywa i owoce, które dostarczają przeciwutleniaczy i witamin, szczególnie witaminy C. Są to też produkty dostarczające kwasów tłuszczowych omega-3, czyli ryby, oleje roślinne, orzechy i nasiona i w ogóle źródła witaminy D – powinniśmy ją suplementować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. 

Dieta antysmogowa. Co powinno znaleźć się w jadłospisie malucha?

Dieta antysmogowa wpisuje się w zasady zdrowego odżywiania. - W codziennych posiłkach, czyli tak naprawdę w każdym posiłku powinniśmy dzieciom proponować owoce lub warzywa i to najlepiej w różnych kolorach, pełnoziarniste produkty zbożowe, czyli kasze, chleb razowy, makarony z mąki z pełnego przemiału, generalnie więcej roślin, czyli na obiad nie tylko mięso, ale też nasiona roślin strączkowych, nasiona i orzechy oraz oleje roślinne, czyli oliwa, olej rzepakowy lub innego rodzaju oleje roślinne – tłumaczyła Małgorzata Jackowska. 

Posłuchaj
59:59 2022_10_04 21_00_23_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Dieta antysmogowa. Co jeść, a czego unikać?

Odpowiednią, urozmaiconą dietę należy stosować przez cały rok, ponieważ zdrowie i odporność kształtują się w każdym miesiącu, nie tylko w porze, kiedy powietrze jest najbardziej zanieczyszczone i smogu jest najwięcej. O tym, w jaki sposób chronić się przed zanieczyszczonym powietrzem nie tylko za pomocą diety w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.  

***

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Małgorzata Jackowska – dietetyk
Data emisji: 04.10.2022
Godzina emisji: 21.00 


Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 
Zobacz także
Czytaj także

Zaburzenia odżywiania u dzieci. Rozmowa z terapeutą [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 12:05
Wśród rodzajów zaburzeń odżywiania możemy wymienić anoreksję, bulimię i otyłość. Na ich wystąpienie wpływa wiele czynników, a jednym z objawów jest np. niejedzenie w stresie lub wręcz przeciwnie, zajadanie emocji. Zaburzenia odżywiania nie dotykają tylko dorosłych, ale także dzieci i młodzież, dlatego w "Strefie Rodzica" temat ten został poruszony z Aleksandrą Dejewską, terapeutką zaburzeń odżywiania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W "Strefie rodzica" cała prawda o suplementach diety

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 08:00
Polacy bardzo cenią sobie zdrowie swoje i swojej rodziny, a producenci suplementów diety wychodzą im naprzeciw. W aptece mamy do wyboru całe spektrum specyfików na niemal każdą dolegliwość. Nie brakuje także reklam, które nie tylko zachęcają do zakupu suplementów diety, ale też wskazują konsumentom coraz to nowsze przypadłości. Opakowania suplementów diety do złudzenia przypominają opakowania leków. Różnią się jednak tym, że leki to substancje przebadane, a zadaniem suplementów jest jedynie uzupełnienie niedoborów w naszej diecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hormony – po czym poznać, że coś z nimi nie tak...

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 15:30
Zmęczenie, brak koncentracji i wzrost masy ciała to główne przyczyny, które kierują pacjentów do endokrynologa. Hormony mają znaczący wpływ na liczne procesy zachodzące w organizmie – ich niedobór lub nadmiar daje konkretne objawy. Niewłaściwa higiena życia codziennego, zaburzony rytm snu i czuwania mogą nasilać zaburzenia hormonalne. Po wywiadzie i badaniach można zastosować odpowiednie leczenie.
rozwiń zwiń