Polskie Radio Dzieciom

Zaburzenia odżywiania u dzieci. Rozmowa z terapeutą [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 12:05
Wśród rodzajów zaburzeń odżywiania możemy wymienić anoreksję, bulimię i otyłość. Na ich wystąpienie wpływa wiele czynników, a jednym z objawów jest np. niejedzenie w stresie lub wręcz przeciwnie, zajadanie emocji. Zaburzenia odżywiania nie dotykają tylko dorosłych, ale także dzieci i młodzież, dlatego w "Strefie Rodzica" temat ten został poruszony z Aleksandrą Dejewską, terapeutką zaburzeń odżywiania.
Przygotowanie posiłku dla niejadka to wyzwanie dla wielu rodziców.
Przygotowanie posiłku dla niejadka to wyzwanie dla wielu rodziców.Foto: Shutterstock

Na wystąpienie zaburzeń odżywiania wpłynąć mogą takie aspekty jak osobowość, temperament, najbliższe otoczenie, czyli szkoła i rodzina oraz coraz częściej środowisko online. W ostatnim czasie nie bez znaczenia była także pandemia wywołująca u ludzi niepokój, którego ciężko było się pozbyć, ponieważ wszystkie miejsca, które mogłyby poprawić humor, jak np. teatr czy kino, zostały zamknięte. W związku z tym, aby podnieść swój nastój niektórzy zaczęli sięgać po produkty spożywcze. Jak się okazuje, jedzenie emocjonalne to fundament dla zaburzeń odżywiania, ponieważ kiedy nie chcemy myśleć o tym, co czujemy, zaczynamy skupiać się np. na liczeniu kalorii sprawiając, że jedzenie lub głodówka staje się odskocznią.  

Posłuchaj
59:45 2021_09_23 21_00_22_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 23 września godz. 21:00

Czasami przyczyn zaburzeń odżywiania możemy szukać w szkole. Wiązać się one mogą ze stresem wynikającym ze sprawdzianu, odpowiedzi lub  dokuczania przez rówieśników. Gdy znajdzie się źródło problemu, można podjąć wtedy odpowiednie kroki, jak np. przeprowadzenie szkoleń czy rozmów. Pomocna jest także edukacja dotycząca zdrowego umiaru w jedzeniu. Innych powodów zaburzeń odżywiania możemy szukać także w domu. Krytykowanie przez najbliższe osoby lub bycie świadkiem stosowania przez rodzica nieustających diet może być szkodliwe dla młodszych osób, które zaczną postrzegać siebie i swoje ciało w inny sposób. Zdarza się także, że u dzieci o większej wrażliwości lęk czy smutek również mogą doprowadzić do niebezpiecznego stanu. 

Posłuchaj
58:51 2021_09_23 22_00_30_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 23 września godz. 22:00

Uważa się, że otyłość to choroba naszych czasów. Cukier, chociaż lubiany przez wiele osób, jest niezdrowym składnikiem dla naszego organizmu. Niemniej jednak, działa on na ośrodek mózgu odpowiedzialny za produkcję dopaminy. – Też występuje element emocjonalnego jedzenia, a mianowicie pacjenci często nie rozpoznają stanu emocjonalnego jako emocji, tylko rozpoznają jako głód, czyli napięcie związane z ciałem. Reagują w ten sposób, że sięgają po jakieś produkty, najczęściej są to wysokokaloryczne, typu czekolady, batoniki – dodała Aleksandra Dejewska.

Z racji tego, że każda choroba może mieć wiele odmian i wyjątków, zaburzenia odżywiania można postrzegać jako spektrum zachorowań związanych z jedzeniem. W ich przezwyciężeniu wesprzeć może dietetyk oraz terapeuta, który pomoże zmienić u pacjentów ich sposób myślenia. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Aleksandra Dejewska, terapeutka zaburzeń odżywiania.
Data emisji: 23.09.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak wspierać integrację sensoryczną? Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 15:00
Kolejny autorski podcast poświęcony ciąży i macierzyństwu dziś ma swoją premierę na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. Ich autorką jest Ida Nowakowska, tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna i młoda mama. W najnowszym odcinku rozmawia o rozwoju integracji sensorycznej dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dbać o florę bakteryjna jelit?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 13:48
Mówi się, że jelita są naszym drugim mózgiem. Ponadto, znajdują się w nich bakterie, które odpowiadają nie tylko za trawienie, ale pomagają przyswajać magnez i wapń oraz mogą chronić przed cukrzycą typu II i otyłością. Tak więc flora bakteryjna jelit ma znaczący wpływ na nasz organizm, w związku z czym dobrze jest ją wzmacniać. O tym jak to robić opowiedziała w "Strefie Rodzica" dietetyczka, Magdalena Czyrynda – Koleda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wspierać mocne strony dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 10:50
Każde dziecko ma mocne strony, o których czasami może nawet nie wiedzieć. W ich odkrywaniu, rozwijaniu i wzmacnianiu towarzyszą rodzice, których wsparcie może także pomóc najmłodszym w radzeniu sobie z trudnościami. Oprócz tego, do podbudowywania mocnych stron u dzieci wykorzystać można również bajki, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła Ilona Kostecka, autorka książki  "Matylda Odważna i Pralkowy Potwór".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przedszkole - ważny przystanek w życiu dziecka. Rozmowa z terapeutką

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 12:24
Chociaż nie ma obowiązku przedszkolnego, miejsce to jest dla malucha pierwszym przystankiem w drodze do wkraczania i poznawania świata. Co więcej, w trakcie pierwszych lat życia następuje znaczący rozwój dzieci w wielu aspektach. Kształtują się wtedy m.in. możliwości intelektualne człowieka, wrodzone predyspozycje oraz zdolność uczenia się. W związku z tym, obecność dzieci w przedszkolu wpływa na ich dojrzewanie, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, opowiedziała Dorota Lubas, terapeutka i pedagog.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rytmy i rytuały mogą wprowadzić do życia spokój

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 10:04
Pewne rzeczy w naszym życiu się powtarzają lub występują po sobie naturalnie, tworząc w ten sposób rytmy i rytuały. Dają one poczucie bezpieczeństwa i wolności oraz są one widoczne zwłaszcza dla dzieci, przez co przerwanie ich może wywołać u młodszych osób niezadowolenie. O tym, dlaczego powtórzenia sprawiają, że życie staje się spokojniejsze opowiedział w "Strefie Rodzica" Andre Stern, autor książki pt: "Rytmy i rytuały dzieci. O rodzicielstwie opartym na zaufaniu".
rozwiń zwiń