Polskie Radio Dzieciom

Zbliża się sezon na topinambur. Jakie ma właściwości lecznicze?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2022 13:41
Zbliża się sezon na rodzimy topinambur. Kopie się go od końca listopada do wiosny – wtedy jest najlepszy do spożycia. Jego bulwy przypominają imbir, a smak topinamburu jest zbliżony do smaku młodego ziemniaka. Topinambur w Polsce, jak i w polskich kulinariach znany jest od siedemnastego wieku, czyli od momentu przypłynięcia do Francji. Stamtąd bardzo szybko rozprzestrzenił się w Europie zachodniej. Z czasem topinambur został wyparty przez ziemniaka, a teraz przeżywa swój renesans. 
Topinambur ma dużo właściwości prozdrowotnych
Topinambur ma dużo właściwości prozdrowotnychFoto: jiangdi/Shutterstock.com

Obrany topinambur smakuje delikatniej, jednak Katarzyna Ziemkiewicz zaleca, by go nie obierać, ponieważ tracimy wówczas całą gamę substancji korzystnych dla naszego zdrowia. – Jest tam bardzo dużo witaminy C, bardzo dużo witamin z grupy B, jest błonnik i to wszystko jest zgromadzone tuż pod skórką – wyjaśnia gościni Polskiego Radia Dzieciom. Skórka topinamburu jest cienka, więc zamiast obierać, zdecydowanie lepiej wyczyścić ją szczoteczką.  

Topinambur zawiera inulinę, co oznacza, że jest przyjazny diabetykom. Ponadto jest tam bogactwo substancji fenolowych, które mają właściwości przeciwutleniaczy, a więc zapobiegają rozwojowi komórek rakowych. Topinambur może stanowić bazę zupy, a także stać się dodatkiem do drugiego dania. Topinambur można jeść na surowo, np. jako składnik surówki. Wygodnym rozwiązaniem jest też spożywanie sproszkowanego topinamburu. 

Posłuchaj
58:41 2022_10_25 22_00_51_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Za chwilę najlepszy moment na topinambur. Jakie ma właściwości lecznicze?

Prozdrowotne właściwości znajdują się w bulwach, a także w liściach i kwiatach topinamburu. Robi się z nich napary i nalewki. – Topinambur posiada w swoim składzie pierwiastki i mikroelementy w ilościach zgodnych z proporcjami zawartości tych substancji w organizmie, więc jest to roślina, która - gdybyśmy nie mieli nic innego do jedzenia - wyżywi nas pod każdym względem – tłumaczyła Katarzyna Ziemkiewicz.

Więcej o zdrowotnych właściwościach wyjątkowej rośliny, jaką jest topinambur w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zapraszamy do wysłuchania.  

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Katarzyna Ziemkiewicz – magister ogrodnictwa, specjalistka ds. żywienia prebiotycznego Data emisji: 25.10.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na podcasty.polskieradio.pl

Zobacz także
Czytaj także

Co się dzieje z naszym organizmem, gdy zjemy muchomora sromotnikowego?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 13:58
Zarówno kalendarz grzybiarza, jak i dowody w lesie podpowiadają, że sezon na grzyby już się rozpoczął. Chociaż dostępność do grzybów hodowlanych, jak i akcje medialne zwiększające świadomość na ich temat przynoszą efekty, wciąż pojawiają się przypadki zatruć po ich spożyciu. Co ciekawe, nawet grzyby jadalne, jeśli są nieodpowiednio przechowywane, mogą doprowadzić do nieprzyjemnych objawów żołądkowo-jelitowych, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła dr n. med. Diana Kamińska z Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii, Pediatrii i Zaburzeń Żywienia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ranking diet na rok 2022 [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 15:27
Na stronie U.S.News.com w zakładce Health co roku pojawia się ranking diet. Wśród kategorii możemy znaleźć między innymi diety odchudzające, roślinne, dla osób z cukrzycą, dla zdrowego życia czy łatwe do stosowania. Niedawno ukazało się zestawienie na rok 2022. Wyniki rankingu zinterpretował w audycji "Strefa Rodzica" prof. Dariusz Włodarek z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W "Strefie rodzica" cała prawda o suplementach diety

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 08:00
Polacy bardzo cenią sobie zdrowie swoje i swojej rodziny, a producenci suplementów diety wychodzą im naprzeciw. W aptece mamy do wyboru całe spektrum specyfików na niemal każdą dolegliwość. Nie brakuje także reklam, które nie tylko zachęcają do zakupu suplementów diety, ale też wskazują konsumentom coraz to nowsze przypadłości. Opakowania suplementów diety do złudzenia przypominają opakowania leków. Różnią się jednak tym, że leki to substancje przebadane, a zadaniem suplementów jest jedynie uzupełnienie niedoborów w naszej diecie.
rozwiń zwiń