Polskie Radio Dzieciom

Jak przestać bać się swoich lęków?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 12:03
Każdy z nas ma jakieś lęki – większe lub mniejsze, przytłaczające lub dyscyplinujące, ale zawsze indywidualne, niepowtarzalne, osobiste. Lęki bywają zrośnięte z nami na stałe albo czasami po prostu przychodzą, gdy okoliczności im sprzyjają. Niekiedy je wypieramy lub z nimi walczymy, a one uparcie w nas trwają. Wydają się nie do pokonania i paraliżują naszą aktywność albo wręcz podkopują nadzieję na lepszą przyszłość. Nie są jednak wszechmocne i można nad nimi zapanować, a także nauczyć się z nimi żyć.  
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o tym jak przestać bać się swoich lęków
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o tym jak przestać bać się swoich lękówFoto: shutterstock

"Bajka o lęku" autorstwa Agnieszki Jucewicz to książka nie tylko dla dzieci, którym spokoju nie dają potwory spod łóżka, ale też dla dorosłych, którym lęk towarzyszy w codzienności lecz brakuje im słów. Swój początek ma w bezsilności, ale także w wierze w to, że do zrozumienia lęku wiedzie droga wyłożona słowami. To właśnie słowa mogą zmniejszyć moc lęku. – Jak wiemy, jak coś nazwać, to lepiej jest nam w świecie. Nam osobiście, ale też ludziom, którzy są wokół nas – mówiła autorka książki.  

Posłuchaj
59:52 2022_11_14 21_00_24_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak przestać bać się swoich lęków? Cz. 1

Książka to historia rodziny Człowieczeńskich złożonej z mamy, taty oraz piątki wyjątkowych dzieci – Radości, Złości, Smutku, Wstrętu i Lęku. Każde z nich jest zupełnie inne, ale równie mocno kochane. Radość cały czas się cieszy, Złość jest bardzo żywiołowa, Smutek popada w melancholie, Wstręt jest przebojowy i doskonale wie, czego nie lubi, a Lęk… Kochanego Lęczka rodzicom najtrudniej zrozumieć. Nie mają pomysłu, jak dotrzeć do tak skrytego i bojaźliwego dziecka.  

Posłuchaj
58:14 2022_11_14 22_00_46_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak przestać bać się swoich lęków? Cz. 2

Emocje, zarówno osób dorosłych, jak i dzieci nie należą do najłatwiejszych tematów. Emocje mocno wiążą się z myśleniem. Zrozumienie, co nami targa, a więc refleksja nad emocjami pozwala dobrze nimi zarządzić. – Chodzi o to, żebyśmy to my kierowali naszymi emocjami, a nie one nami – wytłumaczyła Agnieszka Jucewicz. 

Czym jest lęk i jak odróżnić go od strachu? W jaki sposób lęki rodzą się w naszych dzieciach? Jak zaprzyjaźnić się z własnymi lękami i jak je oswoić? Co jako rodzice możemy zrobić, żeby nie karmić lęków naszych dzieci? O tym w Strefie Rodzica na antenie Radia Dzieciom mówiła Agnieszka Jucewicz, autorka książki "Bajka o lęku".
Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.  

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Marcin Perfuński

Gość: Agnieszka Jucewicz

Data emisji: 14.11.2022

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Czytaj dalej:

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 

Zobacz także
Czytaj także

Jak odnaleźć siebie w życiu? Odpowiedź w "Strefie rodzica" w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 14:28
Poczucie własnej wartości jest nierozłącznie związane z kochaniem samego siebie. Cokolwiek by się z nim działo wcześniej, w każdej chwili życia można się o nie zatroszczyć, nakarmić je i złapać z nim kontakt. Jest z tym łatwiej, gdy mamy obok siebie ludzi, którzy pokażą nam, jak to robić. Ale to nie wszystko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak radzić sobie z napięciem i stresem, w różnych obszarach życia?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 10:56
Jak radzić sobie z napięciem i stresem, w różnych obszarach życia. Stres może być pozytywny. W ekstremalnych sytuacjach uaktywnia adrenalinę, noradrenalinę oraz kortyzol, a hormony te mobilizują do większej aktywności i szybszego działania. Jeśli jednak stres towarzyszy przewlekle, zamienia się w stres negatywny, czyli dystres. Jak on działa na organizm człowieka?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dać dziecku poczucie, że jest szanowane i ważne?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 19:38
Terapia krótkoterminowa ukierunkowana na rozwiązanie opiera się na sprawie, z którą przychodzi klient lub która wynika w trakcie rozmów. Nie problemowi poświęca się całą energię, a poszukiwaniu rozwiązań. - To klient jest ekspertem od swojego życia, to on ma już pewne doświadczenia, swoją historię, swoje umiejętności, które może wykorzystać, żeby ten problem, z którym się boryka rozwiązać, żeby wygenerować taką wizję dobrej przyszłości – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Aga Rogala – Terapeuta jest od tego, żeby mu pomóc nakreślić kroki, które są konieczne do wykonania. 
rozwiń zwiń