Polskie Radio Dzieciom

Zespół downa u dziecka. Czym jest dla rodzica?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 13:57
Kilka dni temu Dominik obchodził dwudzieste pierwsze urodziny. Dzisiaj jest osobą, która bierze udział w zawodach sportowych i przywozi medale, także z międzynarodowych zawodów. Swoim rodzicom daje wiele powodów do dumy, zaskakując nie tylko siebie, ale też swoich najbliższych i otoczenie. – Jest to chłopak, który ma w sobie mega pozytywną energię, bardzo nas zaskakuje przede wszystkim swoją pracowitością i otwartością na drugiego człowieka – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom mama Dominika. 
W audycji Polskiego Radia Dzieciom - czym dla rodziców jest zespół Downa u dziecka
W audycji Polskiego Radia Dzieciom - czym dla rodziców jest zespół Downa u dzieckaFoto: shutterstock.com

To, że Dominik urodził się z zespołem downa, było dla jego rodziców zaskoczeniem, ponieważ wcześniejsze badania na to nie wskazywały. Jak wspomina Marta Ulatowska, początki były trudne, a pierwsze miesiące przeszła bardzo ciężko. – Teraz zaakceptowałam go takim, jakim jest – przyznała mama Dominika. Myślą, która przyświecała młodej parze, było wychowanie dziecka tak, jak się wychowuje wszystkie inne dzieci. – W związku z tym, że my nie mamy z tym problemu, ludzie też inaczej zwracają na to uwagę – dodała Marta Ulatowska. 

Posłuchaj
60:08 2022_11_15 21_00_19_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Zespół downa u dziecka. Czym jest dla rodzica?

Gościni Polskiego Radia Dzieciom wyznała, że wybór przedszkola i szkoły dla dziecka z niepełnosprawnością to temat ciężki nie tyle dla dzieci, gdyż one dobrze się adaptują, a dla rodziców. Swoją historią dotyczącą poszukiwania odpowiedniej placówki opowiedziała w audycji Strefa Rodzica. Teraz przychodzi czas na rozpoczęcie życia zawodowego. – Mi jako matce marzy się, żeby on jednak chociaż trochę pracował, robił jakieś podstawowe rzeczy, żeby miał te obowiązki zawodowe, żeby zobaczył, że ta dorosłość nie jest taka prosta – mówiła mama Dominika. 

Choć obecnie Dominik ma wspaniałą opiekę, jego matkę trapi to, co trapi chyba wszystkich rodziców osób z niepełnosprawnościami – czy dziecko, nawet już dorosłe poradzi sobie, jak zabraknie rodziców. Więcej o tym, czym dla rodzica jest wychowywanie dziecka z zespołem downa, w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania. 

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Joanna Ficińska

Gość: Marta Ulatowska - mama 21-letniego Dominika z zespołem downa

Data emisji: 15.11.2022

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Czytaj dalej:
Jak dieta wpływa na dzieci z autyzmem?
Plan na zdrową rodzinę, czyli recepta na dobre samopoczucie dzieci i rodziców
Hormony – po czym poznać, że coś z nimi nie tak...

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

Zobacz także
Czytaj także

Badania przesiewowe u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Jak dbać o słuch?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 13:00
Ponad połowa rodziców nie jest świadoma tego, że ich dzieci mają kłopoty ze słuchem. Może to wynikać np. z tego, że niektóre problemy narastają stopniowo, przez co trudniej jest je zauważyć. Niemniej jednak, trudności w tym zakresie mogą także negatywnie wpływać na mowę i komunikację.  Dlatego też istotne jest, aby problemy te zostały zdiagnozowane jak najwcześniej. W tym celu przeprowadzane są badania przesiewowe u dzieci w wieku wczesnoszkolnym, o których w Strefie Rodzica opowiedzieli Łukasz Król, logopeda-audiolog oraz dr hab. Zdzisław Kurkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dieta wpływa na dzieci z autyzmem?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 10:00
U dzieci z autyzmem nierzadko występują dolegliwości jelitowe, które mogą niekorzystnie wpłynąć na ich zachowanie. W związku z tym, aby poprawić samopoczucie i komfort życia dziecka, rodzice decydują się czasem na zastosowanie specjalnej diety. Jednakże z powodu zaburzeń sensorycznych, nie wszystkie produkty będą równie dobre dla każdego dziecka z autyzmem. O tym, na co zwrócić uwagę opowiedziała w "Strefie Rodzica" Justyna Jessa, dietetyk kliniczny i autorka książki "Autyzm i dieta - co jako rodzic powinieneś wiedzieć".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Integracja sensoryczna. Ćwiczyć w domu czy w gabinecie terapeutycznym?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 09:58
Zaburzenia integracji sensorycznej pojawiają się w momencie, w którym układ nerwowy w sposób nieprawidłowy organizuje bodźce zmysłowe. Dysfunkcje w przetwarzaniu bodźców sensorycznych mogą obejmować systemy: czuciowy (dotyk oraz czucie głębokie), słuchowy, wzrokowy, węchowy, smakowy oraz zmysł równowagi. Zaburzenia integracji sensorycznej mogą objawiać się w rozmaity sposób, np. wzmożoną lub obniżoną wrażliwością na bodźce czy zmniejszonym bądź zwiększonym poziomem aktywności ruchowej. 
rozwiń zwiń