Polskie Radio Dzieciom

Badania przesiewowe u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Jak dbać o słuch?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 13:00
Ponad połowa rodziców nie jest świadoma tego, że ich dzieci mają kłopoty ze słuchem. Może to wynikać np. z tego, że niektóre problemy narastają stopniowo, przez co trudniej jest je zauważyć. Niemniej jednak, trudności w tym zakresie mogą także negatywnie wpływać na mowę i komunikację.  Dlatego też istotne jest, aby problemy te zostały zdiagnozowane jak najwcześniej. W tym celu przeprowadzane są badania przesiewowe u dzieci w wieku wczesnoszkolnym, o których w Strefie Rodzica opowiedzieli Łukasz Król, logopeda-audiolog oraz dr hab. Zdzisław Kurkowski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Chociaż diagnostyka słuchu jest przeprowadzana w całym kraju, program przesiewowy realizowany na terenie województwa lubuskiego jest rozszerzony, ponieważ nie dotyczy on tylko badania słuchu, ale też głosu i mowy. To dlatego, ponieważ elementy te są ze sobą powiązane. – Jeżeli dziecko nie słyszy dobrze, ma jakikolwiek problem ze słuchem, to najprawdopodobniej będzie miało problem tez z mową, bo nie przyswaja wzorców słuchowych i przez to nie jest w stanie skontrolować tego, jak mówi – skomentował Łukasz Król. Co więcej, nieprawidłowe rozpoznawanie dźwięków może skutkować odbieraniem zniekształconych informacji, a w efekcie tego problemami z nauką czy koncentracją. 

Posłuchaj
53:23 25.05. Badania przesiewowe.mp3 Badania przesiewowe u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Jak dbać o słuch? (strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)_25.05.2021.

 

Badanie rozpoczyna się od założenia dziecku słuchawek, w których słyszy ono tony od 500Hz – 8000Hz. Zaczynając od 30 decybeli, zmniejsza się je co 5 stopni i na każdym poziomie sprawdza, czy osoba dobrze słyszy dany dźwięk. Następnie bada się, czy dziecko jest w stanie zróżnicować jego wysokość. Natomiast test mowy polega na opisaniu pokazanych rysunków, postaci lub historyjek obrazkowych. Dzięki temu można zobaczyć, czy np. występuje wada wymowy. W przypadku sprawdzania głosu dowiadujemy się m.in. czy jest on słaby bądź nie, szorstki lub napięty. 

Kłopoty ze słuchem mogą przełożyć się na problemy z zaburzeniami komunikacyjnymi. – Jest pewien procent dzieci, które mają trudności w przetwarzaniu słuchowym – skomentował dr hab. Zdzisław Kurkowski. Skutkuje to m.in. wolniejszym procesem przetwarzania informacji.  W dbaniu o dobry słuch dziecka istotna jest jego obserwacja.  Uwagę może zwrócić np. sytuacja, gdy podczas rozmowy nadstawia ono jedno ucho, aby lepiej słyszeć. Co więcej, jeśli maluch często przechodzi choroby górnych dróg oddechowych korzystna jest kontrolna wizyta u laryngologa. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: dr hab. Zdzisław Kurkowsk i Łukasz Król, logopeda-audiolog
Data emisji: 21.05.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także
Czytaj także

Gdy zmienia się ciało... Jak rozmawiać z dziećmi o dojrzewaniu?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 20:05
Dojrzewanie to czas, kiedy w ciele każdego człowieka zachodzi wiele zmian, których dzieci i nastolatkowie mogą się nie spodziewać lub nie rozumieć. Duża odpowiedzialność w ich uświadamianiu leży po stronie rodziców, którzy jednak często nie podejmują rozmów na ten temat. Może to wynikać z ich krępacji lub tego, że w przeszłości zagadnienia te traktowane były jako tabu.  W szerzeniu wiedzy o dojrzewaniu mogą pomóc książki i gry, o których w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedzieli Barbara Pietruszczak, dziennikarka specjalizująca się w tematyce obrazu ciała i autorka książki "Twoje ciałopozytywne dojrzewanie" oraz Igor Widawki, projektant gier symulacyjnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy bycie mamą jest trudne? Rozmowa Idy Nowakowskiej z mamą [PODCAST]

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 21:00
Z okazji Dnia Mamy Polskie Radio Dzieciom przygotowało wyjątkowy podcast, w którym Ida Nowakowska rozmawia ze swoją mamą o tym, jak to jest kiedy mama młodej kobiety dowiaduje się o tym, że zostanie babcią oraz o tym, czy Ida była w dzieciństwie grzeczną dziewczynką. Nie zabraknie też wspomnień o ulubionych zabawach małej Idy oraz rozważań o tym, co jest najważniejsze we właściwym wychowaniu małego człowieka. Zapraszamy na bardzo osobistą rozmowę. [POSŁUCHAJ JUŻ TERAZ]
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co nowego dał uczniom ten kończący się szkolny?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 10:19
Już niedługo rozpoczną się wakacje, kończąc tym samym rok szkolny, który w znaczny stopniu był spędzony na nauce zdalnej i społecznej izolacji. Podczas tego trudnego okresu jedni uczniowie i nauczyciele znaleźli w sobie motywację do działania i nie poddawania się, podczas gdy inni mieli z tym trudności. Jak zatem ocenić ostatnie kilkanaście miesięcy? Czy był to czas stracony, a może wręcz przeciwnie? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom zapytaliśmy o to nauczycielkę i wychowawczynię, Magdalenę Niemczuk-Kobosko.  
rozwiń zwiń