Polskie Radio Dzieciom

Choroby wątroby - czy tylko u dorosłych? 

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 14:17
Wątroba jest organem, który cierpi bezboleśnie, ponieważ praktycznie nie jest unerwiona. To właśnie dlatego tak często zdarza się, że osoby nawet z ciężko chorą wątrobą przez lata nie wiedzą, że coś im dolega. Jeśli z wątrobą dzieje się coś bardzo niedobrego, zwykle dowiadujemy się o tym pośrednio, za sprawą innych objawów. 
Choroby wątroby - czy tylko u dorosłych - tematem audycji Polskiego Radia Dzieciom.
Choroby wątroby - czy tylko u dorosłych - tematem audycji Polskiego Radia Dzieciom. Foto: Shutterstock / Leoschka

Niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby - czym jest? 

Choć pierwszym, co przychodzi na myśl w kontekście niszczenia wątroby jest alkohol, istnieje szereg innych czynników, które mają negatywny wpływ na ten organ. - Zwykle są to różne toksyny, które przyjmujemy, przyczyny autoimmunologiczne oraz niektóre choroby wrodzone, ale najczęstszą obecnie chorobą wątroby jest niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby, czyli stłuszczenie związane z nieprawidłowymi zjawiskami metabolicznymi - mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom hepatolog Jan Gietka

Posłuchaj
59:12 2023_05_30 21_00_27_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Choroby wątroby - czy tylko u dorosłych? _Strefa Rodzica 30 maja godz. 21:00

Jeśli chodzi o dietę, większy wpływ na taki stan rzeczy mają nie tłuszcze, a przeładowanie organizmu węglowodanami. To właśnie dla dzieci najsmaczniejsze wydają się być węglowodany proste, których wciąż za wiele jest w menu przedszkoli i szkół. Największy problem z nadmiarem węglowodanów w diecie jest w krajach rozwiniętych. Warto jednak pamiętać, że odpowiednia dieta u dziecka to inwestycja w jego przyszłość, a przede wszystkim w zdrowie. 

Coraz częściej spotykamy się z zapaleniem wątroby albo niealkoholowa chorobą stłuszczeniową u dzieci. Co może być przyczyną takiej sytuacji? Jak od najmłodszych lat dbać o wątrobę? Jakie choroby wątroby obecnie występują u dzieci najczęściej? Co o wątrobie warto wiedzieć i co wiedzieć powinien przeciętny rodzic niebędący specjalistą? Odpowiedzi na te i inne pytania w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania! 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: dr Jan Gietka - hepatolog
Data emisji: 30.05.2023
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Sposoby chińskiej medycyny. Co nas ogrzeje jesienią?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 11:20
Jesienią i zimą chorujemy najczęściej. Szczególnie w tych porach roku pomocna okazać się może medycyna chińska. Co medycyna chińska radzi, gdy zaczynają się pierwsze infekcje jesienno-zimowe? Jak wspierać swoją odporność? Jak ważne w medycynie chińskiej są dieta zgodna z porami roku, rytm dnia i świadomy oddech? Jakie produkty mają naturę ochładzającą, a jakie doskonale nas ogrzeją?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta związana z grupą krwi. Czy warto ją stosować?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 17:34
Historia związana z grupami krwi nie jest długa, ponieważ sięga XX wieku. My sami nie wiemy o nich zbyt wiele, a niekiedy nawet nie mamy świadomości, jaką my sami mamy grupę krwi. Jest to jednak wiedza, którą warto posiąść, ponieważ może nam się przydać w wielu sytuacjach. – W niektórych sytuacjach człowiek może wymagać szybkiego przetoczenia krwi – zauważyła prof. Ewa Bartnik. Jest to zdecydowanie łatwiejsze, kiedy grupa krwi jest znana. – W przypadku ciąży bardzo ważne jest, czy nie ma konfliktu pomiędzy matką, która ma RH- a dzieckiem, które jest RH+.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smacznie i zdrowo - dieta nie tylko dla alergika

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 17:35
Jak sposób odżywania się i codzienne nawyki mogą stać się stylem życia i pomóc w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia? Jak zdobywać wiedzę o zdrowym życiu nie będąc specjalistą w tej dziedzinie?
rozwiń zwiń