Polskie Radio Dzieciom

"Dawno, dawno temu". Jak powstają wynalazki? Przypadek, ciężka praca czy olśnienie?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 09:55
- Wynalazek często kojarzy się nam z czymś nowym, nie jest to końca prawda, często wynalazkiem jest znowu zastosowanie starego przedmiotu, to np. dzwon nurkowy czy eksperymenty Tomasza Edisona z żarówką - mówił Prof. Jan Amos Jelinek (Akademia Pedagogiki Specjalnej).
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/public domain

Motywem przewodnim tegorocznego Pikniku było hasło "Rewolucje naukowe", a centralną postacią - Mikołaj Kopernik, który dokonał jednego z największych naukowych przełomów w historii ludzkości, burząc dotychczasowe wyobrażenie o wszechświecie.

Prof. Jan Amos Jelinek był gościem naszego piknikowego stoiska, opowiadał m.in. historię wynalezienia żarówki. Okazuje się, że był to bardzo długotrwały i żmudny proces. - Tomasz Edison powiedział kiedyś, ze tak bardzo się napocił, gdy wynajdował żarówkę, że 99 proc. tego to był pot a tylko 1 proc. inspiracja - mówił nasz gość, który na stoisku Radia Dzieciom przeprowadził kilka ciekawych eksperymentów. Posłuchajcie!

Prof. Jan Amos Jelinek i Marta Powałowska Prof. Jan Amos Jelinek i Marta Powałowska

Posłuchaj

59:38 Radio Dzieciom 2023_05_27-15-00-02.mp3 26. Piknik Naukowy (Polskie Radio Dzieciom / Dawno, dawno temu)

Na odwiedzających Piknik czekało około stu wystawców z eksperymentami i pokazami naukowymi. Wśród atrakcji są doświadczenia i pokazy m.in. z dziedzin chemii, biologii, astronomii i medycyny. Można było również porozmawiać ze specjalnie do tego zbudowanym robotem, wyglądającym jak.. Mikołaj Kopernik.

Audycję przygotowała i prowadziła Marta Powałowska.

Data emisji: 27.05.2023

"Dawno, dawno temu" w Polskim Radiu Dzieciom, w każdą sobotę o 15.00.

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

26. Piknik Naukowy. Najciekawsze atrakcje

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 08:00
Wodna harfa, karuzela dla bakterii, inteligentne plastiki i kilkaset intrygujących eksperymentów, pokazów oraz doświadczeń - za nami 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świetna zabawa i nauka. Jak było na 26. Pikniku Naukowym?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2023 20:15
"Rewolucje naukowe" to hasło tegorocznego Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Nie mogło na nim zabraknąć ekipy Czwórki. Byliśmy tam z naszymi żółtymi mikrofonami i zaprosiliśmy na rewolucyjne, piknikowe wydanie "Pasjonautów". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi miłośnicy nauki przybyli na Narodowy. Jedynka Dzieciom na Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 11:00
"Rewolucje naukowe" to hasło tegorocznego 26. Pikniku Naukowego. W programie było wiele pokazów i prezentacji, które zachwyciły dzieci. Impreza odbyła się na Stadionie Narodowym, a na miejscu działało nasze studio plenerowe, z którego poprowadzimy "Jedynkę Dzieciom".
rozwiń zwiń