Polskie Radio Dzieciom

Poniedziałkowe propozycje dla dzieci i rodziców w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 07:00
W poniedziałek w "Bajkowym kąciku" usłyszeć można bajkę o kukurydzy, w "Muzycznych podróżach" o wiośnie w piosenkach zaś w "Strefie rodzica" rozmowy o tym jaki będzie świat po społecznej izolacji. Nie zabraknie też lekcji języka angielskiego, a w niej poznamy kolejne słowa związane częściami garderoby. Zapraszamy do słuchania audycji przygotowanych specjalnie z myślą o dzieciach i ich rodzicach.
Propozycje Polskiego Radia Dzieciom dla dzieci i rodziców
Propozycje Polskiego Radia Dzieciom dla dzieci i rodzicówFoto: Polskie Radio

7:00-10:00 "Poranek" - Światowy Dzień Tapira. Wyglądają jak świnie o wysokich nogach, ale są spokrewnione z nosorożcem i koniem. Są jednymi z ocalałych pierwotnych zwierząt na naszej planecie, ponieważ ich przodkowie przemierzali pierwotne lasy około 40 milionów lat temu - i w tym czasie prawie się nie zmienili. Dziś w Poranku przyjrzymy się tapirom.

10:00-11:00 "Muzyczne podróże" (Iza Żukowska) - Inspiracje przyrodą w muzyce, zwłaszcza klasycznej (Czajkowski, de Falla). Wiosna w piosenkach dla dzieci.

12:15 "Bajkowy kącik"- Bajka o kukurydzy. Zapraszamy dzieci do kącika pełnego niezwykłych bajek. Nasz radiowy bohater Miś Michaś i jego przyjaciel Leszek, przeniosą maluchy w spokojny świat zaczarowanych historii, malowniczych krain i niezwykłych przygód

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki"- Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki "O dąbrowskim Upliziu".

16:30 cykl "Języka angielski" - Poznajemy kolejne słowa związane z częściami wiosennej garderoby.  

17:15-17:45 "Skarbonka" - Biedny czy bogaty? Dziś o tym jak państwa radzą dobie ze skrajną biedą i ubóstwem. Czy lepiej dać wędkę czy rybę?  ​

19:10 "Książka do poduszki"od 20 kwietnia przez kolejnych 6 tygodni emitować będziemy książkę Janusza Korczaka "Król Maciuś I", czyta Janusz Zadura.

19:00 - 21:00 "Wieczorne pogaduchy"- Kontynuacja historii o szmacianej lalce i niezwykłym zegarze. Teraz wehikuł przeniósł bohaterów w kosmos na planetę Nemus. Poznajemy nemusan. Uczymy ich naszego języka i dobrych manier. Rozmowy o bliskości, odwadze, o miłości. W przygodzie na stałe uczestniczy 5-letnia Mila, prosiaczki oraz inne maskotki. Audycję tworzy Pascal Kaczorowski.

21:00-23:00 "Strefa rodzica" (Marcin Perfuński)-  Jaki będzie nasz rodzicielski świat po społecznej izolacji i dlaczego będzie inny niż przed? Czy mówienie o powrocie do normalności ma sensu, skoro ta "normalność" będzie nowa i inna? Goście: Dorota Lubas, prowadząca Pracownię Rozwoju i Terapii Kreska oraz Sylwia Czubkowska,  redaktor prowadząca Magazyn Spider’s Web+​.

WTOREK

7:00-10:00 "Poranek" - Dzień sera Camembert - będzie okazja do poznania ciekawostek dotyczących serów. Zastanowimy się: gdzie na świecie zjada się najwięcej sera, które  miejscowości noszą nazwy serów, jak wyglądają zawody w toczeniu sera, jaka jest etykieta układania serów na desce, kiedy ser podbił kosmos. A na koniec sensacyjna wiadomość: z sera może być produkowana energia!

7:30 Słuchowisko "Zuzia w obłokach" - Ostatni odcinek słuchowiska Mariusza Niemyckiego wyprodukowanego przez Teatr Polskiego Radia w 2007 r. Wykonawcy:  Warzecha Magdalena (Mżawka); Przybylski Marcin (Psotnik); Modestowicz Milena (Zuzia); Maciejewski Sylwester (Wiatr Dmuchowiej); Dul Michał; Cygańska Maja (Paulinka).

8:30 cykl "Smak na tak" (prowadzi Agnieszka Ciecierska) - Przygotowujemy sos pomidorowy według przepisu Oli.

9:30 cykl "Warsztat Małego Artysty" (prowadzi Magda Glapińska) - Jak stworzyć piękne, wiosenne kwiaty z krepiny i patyków.

jo

 

Zobacz także
Czytaj także

"Przygody Dzielnej Zuzi" i "Tysiąc tysięcy rękawiczek" w gwiazdorskiej obsadzie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 14:10
Codziennie w "Poranku" o godz. 7.30 Polskie Radio Dzieciom zaprasza na cykl słuchowisk dla najmłodszych. Przez pięć dni w tygodniu stacja przypomina najlepsze produkcje Teatru Polskiego Radia w gwiazdorskiej obsadzie, z niezwykłymi efektami, wciągające i budzące wyobraźnię. Całodobowa i cyfrowa stacja dla dzieci i rodziców wspiera akcję #ZostańWDomu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zrobić makietę Polski? Wie to niestrudzony Detektyw Śladek

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 18:48
Dziś wspaniały detektyw, realizując jeden ze swoich nieprawdopodobnych pomysłów, w myśl zasady #zostańwdomu", przy okazji wykorzystując stół do ping-ponga, zabrał słuchaczy w kolejną niecodzienną podróż. Tak! Z Detektywem Śladkiem taka podróż jest możliwa, nawet bez wychodzenia z domu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak narysować rower? [Zobacz video]

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 21:46
Stworek Potworek zaprasza wszystkich do swojej rysunkowej pracowni. W najnowszej audycji na antenie Polskiego Radia Dzieciom, Stworek powiedział, jak prostymi figurami geometrycznymi narysować rower. Wystarczy odpowiednie połączenie koła, trapezu i trójkąta. Od czego należy rozpocząć rysowanie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wygląda Hiszpania? Smok Adaś i jego wyprawa w czasie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 20:48
Smok Adaś i Wojtek zaprosili dziś słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom na kolejną wyprawę w czasie. Niedawno odbyli już wyprawę do wioski Gallów, a potem pracowali przy budowie katedry w Barcelonie. Tym razem z kryzysowego studia radiowego wyruszyli do Andaluzji, a właściwie do miejscowości Palos de la Frontera - z tego portu Krzysztof Kolumb wypłynął na pierwszą wyprawę do Ameryki.
rozwiń zwiń