X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

"Strefa rodzica". Fakty i mity o trądziku u dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 10:00
Rola skóry jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka. Do jej funkcji można zaliczyć ochronę mechaniczną czy działania termoregulacyjne. Niemniej jednak, może mieć ona swoje niedoskonałości, których objawem jest na przykład trądzik. Chociaż kojarzy się go głównie z okresem dojrzewania, choroba ta może wystąpić u osób w różnym wieku; nawet u małych dzieci. Jak dbać o skórę ze skłonnością do trądziku?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Skóra człowieka ulega ciągłym zmianom w całym okresie naszego życia. W przypadku noworodków,  jest  ona cieńsza i mniej odporna na infekcje. Wraz z wiekiem staje się ona dojrzalsza i zmienia możliwości ochronne. Przyczyny występowania trądziku oraz sposoby jego leczenia są różne, w zależności od wieku. Spotkać się można nawet ze zjawiskiem trądziku niemowlęcego.

Posłuchaj
53:06 23.03. Strefa Rodzica - cera.mp3 Fakty i mity o trądziku u dzieci i młodzieży (Strefa rodzica/PRD)_23.03.2021.

Występuje on dosyć często i objawia się pojedynczymi krostkami. Tego typu trądzik jest efektem zmian hormonalnych po porodzie lub wynika z błędnej pielęgnacji. Zmiany skórne występują najczęściej w łagodnej postaci i nie wymagają aktywnego leczenia.

Najbardziej znanym trądzikiem jest ten, którego przyczyną są zmiany hormonalne występujące w okresie dojrzewania oraz nieprawidłowe rogowacenie skóry. Pojawienie się takich zmian jest bardzo prawdopodobne zwłaszcza wśród osób, które mają predyspozycje genetyczne do rozwoju trądzików. Jednym z jego rodzajów jest trądzik grudkowy z przewagą zaskórników, a także krostkowy. Jednakże najczęstszą postacią trądziku jest jego odmiana o mieszanym charakterze.

- Trądzik jest chorobą, która wymaga leczenia – powiedział dermatolog Dorota Nowicka, gość audycji. Błędnie jest zatem myśleć, że wraz z końcem okresu dojrzewania pozbędziemy się tego problemu. Na jego wpływ mają różne elementy, np. stres lub antykoncepcja hormonalna. Ważne jest, aby nie czekać na pogorszenie się stanu skóry, tylko działać odpowiednio szybko.
Więcej w załączonej audycji.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Neuhoff-Murawska
Goście: dr n. med. Dorota Nowicka, specjalista dermatolog wenerolog, Klinika Dermatologii i Wenerologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Data emisji: 23.03.2021
Godzina emisji: 22.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Zobacz także

Czytaj także

Nasz zegar biologiczny

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 12:00
Chociaż każdy z nas ma swój własny zegar biologiczny, to zdaniem ekspertów da się wyróżnić kilka chronotypów ludzi i dopasować do nich odpowiedni tryb snu oraz plan dnia. Jak to działa i kto może tego dokonać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak opisać zachód słońca osobie, która nigdy nie widziała kolorów?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 14:02
Skąd wiedzieć jaki podarować prezent dziecku, które nie będzie mogło go zobaczyć? Są to pytania, nad którymi większość z nas się nie zastanawia. Jednak w zawodzie tyflopedagoga, specjalisty zajmującego się edukacją, terapią i rehabilitacją osób niewidomych i niedowidzących, stanowią one codzienność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie w rodzinie z dzieckiem z Zespołem Downa

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 18:48
W marcu obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa.  Innymi słowy jest to zespół wad wrodzonych, wynikający z błędnej liczby chromosomów, co skutkuje m.in. niepełnosprawnością intelektualną. Jako że Zespół Downa wciąż objęty jest tematem tabu w niektórych miejscach, gościem audycji była Beata Zipper Malina, terapeuta i pedagog oraz prezes Stowarzyszenia rodzin i przyjaciół osób z Zespołem Downa.
rozwiń zwiń