X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Wielki finał ogólnopolskiego programu "Dobrze Jemy ze Szkoła na Widelcu"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 16:26
W tym roku szkolnym, po raz czwarty, dwa tysiące placówek edukacyjnych realizowało program Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu. Za nami już kolejny rok szkolny, który odbył się w warunkach pandemicznych. Zdrowe nawyki żywieniowe, aktywność fizyczna, to tematy, które dużo trudniej wdrażać w edukacji zdalnej. Ogólnopolski program Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu, działał mimo wszystko, i odnosił wiele sukcesów. Tysiące dzieci gotowało z nauczycielami w trybie on-line i uczyło się z materiałów edukacyjnych, jak dobrze jeść by dobrze żyć.
Program Dobrze Jemy. Wielki finał
Program "Dobrze Jemy". Wielki finałFoto: mat. pras.

W IV edycji ogólnopolskiego programu edukacji żywieniowo-kulinarnej "Dobrze Jemy ze Szkoła na Widelcu", skierowanej do zerówek oraz klas I-III szkół podstawowych wzięło udział 2000 placówek oraz 200.000 uczniów. Program koncentruje się przede wszystkim na edukacji w zakresie prawidłowego i świadomego żywienia. Przygotowany został we współpracy z ekspertami: dietetykami, metodykami i pedagogami w oparciu o zweryfikowaną wiedzę naukową oraz ramy podstawy programowej MEN. W ramach Programu "Dobrze Jemy ze Szkoła na Widelcu", szkoły otrzymują bezpłatne materiały edukacyjne w postaci: scenariuszy zajęć, plakatów edukacyjnych, ulotek dla dzieci i dla rodziców, kart pracy oraz filmów edukacyjnych.

Nie od dziś wiadomo, że żywienie w okresie dzieciństwa w dużym stopniu wpływa również na stan zdrowia w dorosłym życiu. Jeżeli chcemy, aby dzieci prawidłowo się rozwijały i cieszyły dobrym zdrowiem do późnej starości, powinniśmy nie tylko zadbać o jakość diety w okresie rozwoju, ale także zaszczepić w uczniach zdrowe nawyki na całe życie. Fundacja Szkoła na Widelcu, która od 2012 roku działa na rzecz poprawy jakości żywienia dzieci i młodzieży w Polsce stworzyła ten Program i realizuje go od 2017 roku, aby pomóc szkołom w realizacji tego ważnego zadania.

Ten rok pokazał, że nauczyciele bardzo chętnie korzystają z materiałów on-line, z webinarów szkoleniowych, filmów edukacyjnych. Można było zaobserwować też duże zaangażowanie rodziców, którzy wspólnie z dziećmi realizowali część zadań kulinarnych w domu. Na Mapie Działań Szkół można znaleźć ponad 2500 dobrych praktyk ze szkół i przedszkoli z całej Polski. Dzieci gotują w klasach lub w domach, uczą się o tym, jak należy jeść, żeby się dobrze czuć i prawidłowo rozwijać, skąd pochodzą różne produkty, jakie są podstawowe umiejętności kucharza i techniki kulinarne, jak mądrze robić zakupy i nie marnować żywności, co to znaczy sezonowość w kuchni i dlaczego warto mieć świeże zioła na parapecie.

Nauczyciele, którzy realizują wraz ze swoją klasą program Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu uważają, że edukacja żywieniowa działa i ma ogromny sens. W opinii 75% z nich, dzieci, dzięki realizacji scenariuszy edukacyjnych i uczestniczeniu w warsztatach kulinarnych, zmieniają swoje nawyki żywieniowe oraz zdobywają podstawowe umiejętności kulinarne.

"Jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania szkół w realizacje programu w tym roku. Mimo pandemii nauczyciele zrealizowali wiele godzin dobrych zajęć i warsztatów praktycznych. Nasz program pokazuje, że edukacja żywieniowo- kulinarna jest bardzo ważnym elementem kształtowania nawyków młodych Polaków." – podkreśla Agata Gawska, prezeska Fundacji Szkoła na Widelcu

Kulminacyjnym momentem każdej edycji programu jest konkurs z atrakcyjnymi nagrodami, które mają ułatwić nauczycielom prowadzenie regularnej edukacji żywieniowo-kulinarnej w placówce. W tym roku, mimo pandemii padła rekordowa liczba zgłoszeń, zostały nadesłane ponad 130 prace konkursowe. Zwyciężyła Szkoła Podstawowa im. Tony Halika z Warszawy i to właśnie w tej szkole uczniowie w nagrodę będą gotować z edukatorami Fundacji Szkoła na Widelcu i wezmą udział w pokazie kulinarnym ze znanym kucharzem Grzegorzem Łapanowskim.

"Praca z nauczycielami, którzy wierzą, że nauka o dobrym jedzeniu i gotowanie z dziećmi ma moc, jest wspaniała. Zaangażowanie takich pedagogów sprawia, że dzieci naprawdę są przekonane, że jedzenie ma znaczenie. Zaszczepienie tego w najmłodszych uczniach, na samym początku edukacji, jest nie do przecenienia" – zaznacza Julia Antczak, koordynator programu Dobrze Jemy. Więcej informacji na www.dobrzejemy.szkolanawidelcu.pl.

Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym programu "Dobrze jemy ze szkoła na widelcu".

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także

Czytaj także

Tak świętowaliśmy Dzień Ojca!

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 00:02
Polskie Radio Dzieciom zaprosiło do wspólnego świętowania Dnia Ojca! Najmłodsi słuchacze mogli dzwonić na skrzynkę głosową i składać tatusiom życzenia, które 23 czerwca zostały wyemitowane na antenie stacji. Dziennikarze przygotowali także wyjątkową akcję "Laurka dla Taty" oraz audycje nawiązujące do obchodzonego święta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak mądrze planować czas?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 12:06
Pandemia sprawiła, że nasze życie zostało przeorganizowane. Niektórzy z nas zmienili także swoje cele i wartości. Uwagę, którą w znacznym stopniu poświęcaliśmy pracy zaczęliśmy skupiać na sobie i swojej rodzinie. Uświadomiliśmy sobie również, że aby móc doświadczać radosnych chwil, trzeba mieć czas, by w nich uczestniczyć. Jak zatem dobrze ustalać priorytety? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Bożeną Kowalkowską, autorką książki "Odzyskać czas. Jak zrobić porządki w kalendarzu, pracy, głowie i wreszcie mieć czas na życie".
rozwiń zwiń