Polskie Radio Dzieciom

Moda na recykling

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 06:00
Jakie kroki możemy podjąć, aby dbać o środowisko i chronić przyrodę? Oprócz segregowania śmieci równie istotny jest recykling, czyli powtórne wykorzystanie odpadów. W „Podwieczorku z Filipem i Leopoldem” gospodarze audycji porozmawiali z Anną Kubisz, projektantką mody i twórczynią projektu "Moda na recykling", która na warsztatach dla dzieci i młodzieży pokazała, jakie stylizacje można stworzyć z przetworzonych surowców.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/LightField Studios

Przy tworzeniu projektu uwaga była skupiona głównie na elektroodpadach, z których to w trakcie warsztatów powstały kreacje, takie jak np. marynarka z płyt CD. Jeśli chodzi o urządzenia elektryczne i elektroniczne nie powinno wrzucać się ich do zwykłych koszy na śmieci. Zamiast tego możemy znaleźć specjalne punkty, gdzie są one zbierane lub je oddać w sklepie przy zakupie nowego modelu. Dzięki temu zostaną one przetworzone oraz ponownie wykorzystane, co ochroni surowce naturalne Ziemi. 

Posłuchaj
58:48 2021_09_07 18_00_09_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 7 września godz. 18:00

Jednym z głównych przesłań warsztatów było również, aby nie wyrzucać śmieci do lasu oraz by używać rzeczy do końca i starać się je naprawiać, zamiast kupować nowe produkty. Co ciekawe, ilość ubrań wyprodukowanych na świecie jest tak duża, że wystarczyłoby ich dla mieszkańców całej planety. W związku z tym, aby chronić środowisko możemy ograniczyć kupowanie nowych rzeczy lub chodzić do second-handów. Oprócz tego niektórzy decydują się na przekazywanie ubrań innym, wystawianie ich na aukcji lub wymienianie się nimi ze znajomymi. Można je także samemu przerobić w domu, używając naturalnych barwników, np. kawy. 

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Anna Kubisz
Data emisji: 7.09.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Filmy bodźcem do trudnych rozmów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 18:00
Edukacja filmowa stanowi doskonałe narzędzie wspierające proces edukacji i wychowania dzieci. Słowa i dźwięki przekazywane w produkcjach audiowizualnych mogą być dla dorosłych inspiracją do poruszenia pewnych zagadnień z dziećmi i młodzieżą, którym z kolei film pomaga lepiej zrozumieć rzeczywistość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie pływa najwięcej rekinów?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 12:03
Rekiny to jedne z najniebezpieczniejszych i największych ryb na świecie. Potrafią pływać nawet kilkadziesiąt km/h oraz wyczuć krew z bardzo dużej odległości. Co ciekawe, istnieje gatunek rekina, który żywi się planktonem. Jak się nazywa? Odpowiedź można było usłyszeć w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, którego gościem był Konrad Tomaniak z wrocławskiego zoo.
rozwiń zwiń