Polskie Radio Dzieciom

Co wydobywa się w kamieniołomach?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 21:22
Po obejrzeniu filmu o jaskiniowcach, Smok Adaś postanowił dowiedzieć się na więcej na temat pracy w kamieniołomach oraz minerałach, które można tam znaleźć. W zdobywaniu nowej wiedzy towarzyszy mu jego towarzysz i przewodnik w poznawaniu świata, Wojtek.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Kamieniołomy to inaczej kopalnie, w których wydobywa się kamień wykorzystywany m.in. do budowy domów, chodników i krawężników. W niektórych z nich pozyskuje się również granit, bazalt, wapień oraz piaskowiec. Niezwykle cenionym materiałem jest także marmur, z którego kiedyś budowano pałace, a dziś zamożne rezydencje. Oprócz tego, w kamieniołomach wydobywa się także piękne kamienie z których można tworzyć biżuterię. 

Posłuchaj
59:33 2021_08_18 11_00_37_RadioDzieciom_Co_w_smoku_piszczy.mp3 Świat wg Adasia, czyli co w smoku piszczy 18 sierpnia godz. 11:00

W takich kopalniach jest zazwyczaj bardzo głośno oraz unosi się dużo kurzu. Wynika to m.in. z metod, które wykorzystuje się do pozyskania kamieni za pomocą materiałów wybuchowych, które rozsadzają i kruszą skały. Jeśli chodzi o maszyny, zobaczyć tam można np. dźwigi oraz wywrotki.

Smok Adaś zastanawiał się także nad poprowadzeniem warsztatów geologicznych, podczas których chętni uczyliby się o Ziemi, jej budowie i zachodzących w jej wnętrzu zmianach. Geologia to także nauka o minerałach, czyli pierwiastkach lub związkach chemicznych, które zostały ukształtowane na skutek naturalnych procesów działających we wnętrzu Ziemi lub na jej powierzchni. Minerały cechuje m.in. twardość, barwa, połysk, postać kryształu, który może być gładki lub z rysami. Jednym z przykładów jest przydatny w przemyśle szklarskim i ceramicznym fluoryt oraz magnezyt, cenny kamień kolekcjonerski. 

Audycja: Świat według Adasia czyli co w smoku piszczy?
Prowadził: Wojciech Słupiński
Data emisji: 18.08.2021.
Godzina emisji: 11.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Dlaczego Mars nazywany jest Czerwoną Planetą?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 13:00
Coraz częściej zastanawiamy się, czy człowiek mógłby żyć na Marsie. Próbując znaleźć odpowiedź na to pytanie, analizujemy zebrane przez będące tam łaziki informacje, które następnie przesyłane są do nas za pomocą systemu anten poruszających się po orbicie. Więcej na ten temat opowiedział gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem", Jan Amos Jelinek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Myszka Fela odwiedza park trampolin

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 20:55
W tym tygodniu Myszka Fela Reporterka trafiła do świata trampolin. Jest to idealne miejsce dla wszystkich tych, którzy lubią skakać i nie boją się wysokości. Czego można się spodziewać idąc do takiego parku zabaw?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym są kolonie? Poznajemy różne znaczenia słów

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 07:00
W języku polskim istnieją słowa, tzw. homonimy, które można zrozumieć na kilka sposobów.  Dzięki tłumaczeniom Wojtka, swojego niezawodnego kolegi, Smok Adaś poznał już różne znaczenia wyrazu "kolonia", którymi chciałby się teraz podzielić ze słuchaczami Polskiego Radia Dzieciom.  
rozwiń zwiń