Polskie Radio Dzieciom

Zbliża się Dzień Ojca. Polskie Radio Dzieciom i #TataTeżCzyta zapraszają do wspólnej zabawy!

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2023 01:19
Trwa ogólnopolska akcja edukacyjna #TataTeżCzyta, która zachęca mężczyzn, ze szczególnym naciskiem na ojców, do czytania książek swoim dzieciom. Polskie Radio Dzieciom, które objęło patronatem medialnym tę akcję edukacyjną, zaprasza do udziału w specjalnie przygotowanej zabawie, w której liczą się tytuły książek polecanych przez tatę i dziecko. Chcemy je poznać i jesteśmy ciekawi Waszych wyborów czytelniczych. Czekamy na kreatywne odpowiedzi. Na uczestników czekają upominki książkowe. Więcej szczegółów poniżej. Zapraszamy!
Ruszyła ogólnopolska akcja TataTeżCzyta - patronat Polskie Radio Dzieciom
Ruszyła ogólnopolska akcja #TataTeżCzyta - patronat Polskie Radio DzieciomFoto: mat. pras.

Dziś (19.06) w audycji Poranek w Polskim Radiu Dzieciom o godzinie 8.00 startuje akcja-zabawa, w której dajemy Słuchaczom możliwość zarekomendowania i polecenia ulubionych książek taty i dziecka. Która historia urzekła małych i dużych pożeraczy książek? Czy jest tytuł bez którego żadna podróż nie będzie już taka sama? A może są książki do których tata i dziecko lubią wracać wielokrotnie i za każdym razem odkrywają w nich coś niezwykłego? Jesteśmy ciekawi Waszych wyborów. Na najciekawsze i najbardziej kreatywne odpowiedzi "polecajki", czekają upominki – oczywiście książkowe.

Zapraszamy do udzielania odpowiedzi w komentarzach pod specjalnym postem na profilu w mediach społecznościowych Polskiego Radia Dzieciom. Odpowiedzi można udzielić słownie, nagrać w formie video i załączyć w komentarzach albo wysłać zdjęcie okładki książki, polecanej przez tatę i dziecko. Zabawa w Polskim Radiu Dzieciom potrwa do piątku (23.06) czyli do Dnia Ojca. To właśnie z tej okazji zapraszamy do wzięcia udziału w tej zabawie. 

Akcję #TataTeżCzyta, rozpoczęła oficjalna premiera broszury Supermoc książek #TataTeżCzyta, która odbyła się 24 maja brBroszura ma w prosty i przystępny sposób pokazać wszystkim mężczyznom, że wspólne czytanie potrafi dać wiele radości i przyczynić się do rozwoju oraz lepszego życia dzieci. Autorkami publikacji są Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszedniego Czytania oraz Edyta Plich, prezeska Fundacji Wspierania Dzieci w Nauce Edico. 

Problem – Tata (prawie) nie czyta

Według badań na temat stanu czytelnictwa książek w Polsce przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową*, mężczyźni czytają mniej niż kobiety i zdecydowanie rzadziej czytają swoim dzieciom. Chłopcy dużo wcześniej (kiedy mają 9-10 lat) i częściej niż dziewczynki porzucają czytanie książek. Brak męskiego wzorca czytającego sprawia, że czytanie bardzo szybko przestaje być atrakcyjne dla chłopców. Jest często przedstawiane jako niemęskie, przeciwstawia mu się sport jako alternatywną formę spędzania wolnego czasu, a przecież powinniśmy rozwijać się holistycznie.

Ojciec jest dla dziecka przykładem i wzorem, ważnym źródłem postaw, zachowań i nawyków, także czytelniczych. Dlatego tak ważne jest czytanie z dzieckiem. Badania potwierdzają, że głośne czytanie wspiera relacje dziecka z rodzicem.

Jako niewielkie wydawnictwo widzimy pewne mechanizmy jak w soczewce. Zależy nam ogromnie, by czytanie było inkluzywne – i akurat w tym przypadku tymi, których postrzegamy jako niewystarczająco zaproszonych, są mężczyźni. Chcemy, by ojcowie, wujkowie, dziadkowie, opiekunowie czy trenerzy czuli się z czytaniem dobrze, by widzieli w czytaniu świetny sposób na kontakt z dzieckiem, ale też frajdę dla siebie samych – zaznacza Monika Lutz, prezeska wydawnictwa Tatarak, inicjatorka projektu #TataTeżCzyta.  

Jak to zmienić?

To proste! Zachęcać mężczyzn – ojców, wujków, dziadków, opiekunów do czytania. Przekonać ich, że czytanie może być interesujące i atrakcyjne, a także może wpłynąć na jakość spędzanego czasu z dzieckiem oraz na rozwój dziecka teraz i w przyszłości. Ale też pomóc, wesprzeć - dać gotowe podpowiedzi, jak się do tego zabrać, jak i co najlepiej czytać własnemu dziecko w zależności od jego wieku.

W tym właśnie celu powstała ogólnopolska akcja #TataTeżCzyta. Jej pomysłodawcami są Fundacja Powszechnego Czytania i wydawnictwo Tatarak. Na potrzeby  akcji powstała publikacja Supermoc książek #TataTeżCzyta, autorstwa Marii Deskur oraz Edy Plich, od lat zaangażowanych w promocję czytelnictwa i nowoczesną edukację dzieci. Ilustracje do broszury przygotowała Joanna Rusinek, graficzka tworząca piękne ilustracje do wielu książek dla dzieci.

Od dawna krążyliśmy wokół tematu mniej czytających mężczyzn. To jedna z „tajemnic poliszynela” polskiego świata książki. Kampania #TataTeżCzyta jest efektem współpracy i rozmów z wydawnictwem Tatarak, które, najwyraźniej, też znało ową „tajemnicę”. Oczywiście nie chodzi o to, by czytaniem obarczyć wyłącznie mężczyzn. Chciałybyśmy jedynie wesprzeć tych ojców, braci, wujków czy opiekunów, którzy być może nie zdają sobie sprawy jak ważne jest kilka minut dziennie poświęcone na wspólną lekturę – naprawdę niewielka inwestycja, która może zbudować dużo lepszą przyszłość dziecka. – mówi Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania, współautorka publikacji Supermoc książek #TataTeżCzyta.

Od początku pracy nad broszurą autorkom zależało na stworzeniu pozycji, która w prosty, przystępny językowo i jednocześnie atrakcyjny wizualnie sposób pokaże jak zaznajamiać dziecko z książkami, KIEDY, CO, JAK czytać z dzieckiem. I tak się stało. Dodatkowo treści zawarte w broszurze autorki oparły na badaniach z wielu dziedzin: pediatrii, psychologii, neuronauki, psychologii społecznej i socjologii oraz wieloletniej praktyce dydaktycznej.

Pracuję z rodzicami od wielu lat i widzę na co dzień, jak bardzo temat czytania jest oddelegowany matkom. To naprawdę niedobrze. Dziecko powinno mieć różne wzorce czytelnicze – czytająca matka czy siostra to oczywiście świetna sprawa, ale czytający ojciec, brat czy wuj to niemniej ważny przykład. Od dawna staram się pokazywać, szczególnie ojcom, związek między czytaniem a sukcesem szkolnym. Praca nad tą niewielką publikacją była spełnieniem marzenia o wyjściu z tym przekazem szerzej. Mam wielką nadzieję, że wiele ludzi z niej skorzysta – dodaje Edyta Plich, prezeska Fundacji Wspierania Dzieci w Nauce Edico, współautorka publikacji Supermoc książek #TataTeżCzyta.

Z założenia głównymi odbiorcami broszury są ojcowie/mężczyźni, ale autorki nie wykluczają, że chętnie będą z niej korzystać również matki/kobiety.

Publikacja zawiera także tytuły książek polecanych do czytania dzieciom na każdym etapie ich rozwoju. Jest to lista ponad 30 pozycji rekomendowanych przez polskich wydawców literatury dziecięcej, którzy również zaangażowali się w projekt, ogłaszając akcję na swoich kanałach social mediowych oraz podczas wydarzeń promujących czytelnictwo. 

Gdzie znaleźć broszurę?

Supermoc książek. #TataTeżCzyta będzie szeroko dystrybuowana i dostępna nieodpłatnie w 2 wariantach – w wersji e-booka jest do ściągnięcia na stronie www.TataTezCzyta.pl (już od 23 kwietnia – Światowego Dnia Książki), a także w wersji drukowanej od 25 maja na Targach Książki w Warszawie, w wybranych księgarniach oraz w bibliotekach publicznych i przedszkolach.

Na stronie akcji będą dostępne również scenariusze zajęć dla bibliotek promujących czytanie wśród ojców.

Patronat honorowy nad akcją #TataTeżCzyta objęła Biblioteka Narodowa, a wspierają ją znani i lubiani ojcowie: muzyk Krzysztof Zalewski, Łukasz Dominiak „Who’s Your Daddy”, dziennikarz sportowy oraz zawodnik taekwondo i MMA Łukasz Jurkowski „Juras”, a także Wiesław Nowobilski, szef ekipy remontowej z programu „Nasz Nowy Dom”. Na ich kanałach społecznościowych będzie można zobaczyć, jak czytają własnym dzieciom i usłyszeć liczne powody dla których warto to robić. W akcję włączyła się także Anna Lewandowska.

Częścią niskiego czytelnictwa w Polsce jest od wielu lat powtarzający się w badaniach Biblioteki Narodowej znacząco niższy wynik czytelniczy mężczyzn. Dlatego z entuzjazmem odnotowaliśmy propozycję Fundacji Powszechnego Czytania i wydawnictwa Tatarak, by stworzyć kampanię skierowaną do mężczyzn i namawiającą na czytanie właśnie ich: ojców, braci, wujów, trenerów czy dziadków. Biblioteka Narodowa jest patronem honorowym serii publikacji „Supermoc książek” od pierwszego tomu, czyli „Poradnika upowszechniania czytania”. Doceniamy przystępność formy, z jaką te publikacje są tworzone – nie dla wąskiego grona specjalistów, ale realnie z myślą o szerokim odbiorcy. To ważne i cenne – podkreśla Tomasz Makowski, Dyrektor Biblioteki Narodowej.

Bardzo się cieszę, że biorę udział w akcji #TataTeżCzyta, bo książka to ważna sprawa. Sam pochodzę
z małej miejscowości, więc książki to było dla mnie okno na świat. Książka jest też opowieścią, czuję po każdej przeczytanej, że coś nowego wniosła do mojego życia i to jest super. Myślę, że czytanie dzieciom to także sposób na budowanie autorytetu: Tata czyta, tata wie, tata jest osobą, którą widziałem, że czyta jak dorastałem. Poza tym, że czytanie rozbudza wyobraźnię, to daje przyczynek do wielu dyskusji z dziećmi i budowania bliskości
mówi Tata-instagramer Łukasz Dominiak „Who’s Your Daddy”. 

Więcej informacji o akcji #TataTeżCzyta i broszurze można znaleźć na www.tatatezczyta.pl

Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym ogólnopolską akcję edukacyjną #TataTeżCzyta.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.   

Zobacz także
Czytaj także

Rabka Festiwal poszukuje czytelniczego Zwyrtały!

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 08:00
Piąta edycja konkursu. Szukamy "czytelniczego" Zwyrtały, którego pomysł porwał do lektury i rozczytał szkołę, dzielnicę, wieś, miasto… Laureatem konkursu może osoba (lub grupa osób), niezależnie od wieku i miejsca działania, której pomysł zachwyci konkursowe jury w składzie: prof. Anna Janus-Sitarz, prof. Grzegorz Leszczyński, pan Konstanty Przybora. Aby wziąć udział należy zapoznać się z regulaminem konkursu oraz wypełnić i przysłać, pocztą tradycyjną lub mailowo, do 1 czerwca 2023 r., na adres Biblioteki w Rabce-Zdroju krótki formularz z opisem projektu, który znajduje się poniżej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 15:21
Czytanie jako kapitał społeczny, czyli o czym w tym roku na Międzypokoleniowym Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki. Wiele mówi się o tym, że czytanie jest inwestycją w przyszłość naszych dzieci. Stają się mądrzejsze, lepiej wykształcone, będą budować nowy, lepszy świat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

III edycja Polonijnego Turnieju Edukacyjnej Gry Planszowej "Miś Wojtek"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 08:00
Instytut Pamięci Narodowej po raz trzeci organizuje Polonijny Turniej Edukacyjnej Gry Planszowej "Miś Wojtek", skierowany do uczniów szkół polonijnych z całego świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozmowa z Agatą Romaniuk w "Kulturotece"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 09:00
"Chłopcy przychodzili tu z Mamisiem od zawsze. Kiedy jeszcze nie umieli chodzić, kładła ich na kocyku i obserwowali razem chmury, które zbierały się nad górką i wyglądały jak zwierzęta z waty cukrowej". Co się wydarzy, kiedy na skutek pewnej decyzji to ukochane miejsce ma zostać zrównane z ziemią? Czy Lisią Górkę da się uratować? Jak potoczą się sprawy, kiedy dzieci wezmą je w swoje ręce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci Alfabet już za nami!

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2023 00:22
W dającym na co dzień spokój i wytchnienie Ogrodzie Saskim w Lublinie przez cztery dni działy się prawdziwe cuda. Dorośli stworzyli przestrzeń, w której Dzieci miały głos i możliwość nie tylko  wyrażania, ale też nazywania, oswajania i otulania emocji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej Rabka Festival 2023

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2023 17:13
Temat przewodni festiwalu to "Przyszłość". Co nam przyniesie? Czy realizację katastroficznych wizji, czy też możemy myśleć o niej z nadzieją? Wspólnie z zaproszonymi artystami organizatorzy festiwalu będą zastanawiać się czy mamy wpływ na to, w jakim kierunku potoczy się przyszłość naszego świata. "Mamy nadzieję, że wspólne poszukiwania natchną optymizmem, poczuciem sprawczości i zachęcą do działania" - informuje organizator festiwalu. Udział zapowiedzieli, między innymi: Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Barbara Gawryluk, Boguś Janiszewski, Katarzyna Jackowska-Enemuo, Nika Jaworowska, Barbara Kosmowska, Przemek Liput, Wanda Matras-Mastalerz, Joanna Olech, Katarzyna Samosiej, Katarzyna Ryrych, Paweł Skawiński, Marcin Szczygielski, Maciej Szymanowicz, Ryszard Tadeusiewicz i Martin Widmark.
rozwiń zwiń