Polskie Radio Dzieciom

Teatr Sztuki Ciała. Czy spektakl może spacerować?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2023 17:35
Teatr Sztuki Ciała w tym roku będzie chodził i spacerował w wielu miejscach Warszawy, łączący dosłownie ciało i ducha. Teatr ruchu w ruchu spacerowym i paradnym. Idealny zestaw na lato!
Łowca Motyli
Łowca Motyli Foto: Matylda Durka / mat. promocyjne

Teatr kojarzy nam się przede wszystkim z budynkiem teatralnym. Obrazy są w galerii, koncerty w filharmonii, a teatr... w teatrze. Jednak początki teatru to ulica i ruch!

Teatr Sztuka Ciała od kilku sezonów do swoich letnich działań w plenerze dodał parady i spacery. W tym sezonie też ich nie zabraknie!

Kolejne wydarzenia wkrótce!

W projekcie "Latający Teatr Sztuki Ciała" spacer dosłownie latający. Na warszawskie ulice wylecą owady: ćma, mucha, komar. Kostiumy przygotowała Katarzyna Wróbel, ona też jest odpowiedzialna za reżyserię i koncepcję działania z owadami. Zazwyczaj owady są niewidzialnymi mieszkańcami miast. Jeśli spacerują z nami to przypadkowo i nie zawsze z naszą aprobatą. 6 sierpnia będzie inaczej. Będzie można przywitać się komarem, poznać włochatą ćmą, usiąść do stołu z muchą. Oswoić i poznać. Może skutkiem będzie zmiana naszego stosunku i podejścia do tych jakże potrzebnych naszych sąsiadów.

 A jeśli bliski wam jest świat klaunady i śmiechu, to 3 września będziecie mogli dołączyć do parady z udziałem finalistów programu "Mam talent". Naburmuszony Edward, perfekcyjna Perfekcja, …. smętny Smętek, specjalnie dla mieszkańców Warszawy, będą triumfalnie spacerować Bulwarami Wiślanymi. Na pewno wydarzy się wiele niespodziewanych i prześmiesznych katastrof..

Posłuchaj
16:43 Teatr Sztuki Ciała.mp3 Joanna Płóciennik, dyrektor artystyczna Teatru Sztuki Ciała i jej córka Nina Buczyńska opowiadały o Latającym Teatrze Sztuki Ciała w "Poranku w Polskim Radiu Dzieciom"

Będzie okazja do zadumy i tańca. W końcu nie zapomnijmy, że my ludzie to też natura, szczególnie w miejskiej scenerii Bulwarów Wiślanych. Koniecznie spotkajcie się w ruchu z Latającym Teatrem Sztuki Ciała - teatrem ruchu.

 Plan imprez: 

- Natura i kultura Ursynowa

- 2.07 (niedziela), godz. 16.00 – MAK – rośliny lecznicze i marakasy | Ogród Botaniczny Powsin

- 29.07 (sobota), godz. 11.00 – SKRZYP – rośliny pradawne |Teren przy placu zabaw Olkówek przy ul. Puszczyka

- 5.08 (sobota), godz. 11.00 – MUCHOMOR –   w królestwie grzybów | Ogród Botaniczny Powsin

- 2.09 (sobota), godz. 16.00 – KOLCZURKA  –  rośliny ruderalne | Ogród Botaniczny Powsin

Spacery teatralne po ursynowskich parkach (w tym po Ogrodzie Botanicznym PAN Powsin), ilość miejsc ograniczona, wstęp wolny dla zapisanych mailowo: katka.mb@gmail.com

- Kulturalne spotkania z przyrodą

Pawilon Edukacyjny Kamień, Wybrzeże Puckie 1.

2.07 (niedziela), godz. 11.00 – Szalona Botaniczka i rośliny ruderalne - sekretny urok chwastów

16.07 (niedziela), godz. 11.00 – Łowca na tropie owadów

30.07 (niedziela), godz. 11.00 – Szalona Botaniczka, rośliny i zapylacze – o relacji, która karmi

6.08 (niedziela), godz. 11.00 – Z Szaloną Botaniczką w Królestwie Grzybów

- Latający Teatr Sztuki Ciała - Śródmieście

2.07 (niedziela), godz. 12.15 (dla wszystkich) Parada Flower Power z Brass Federacją | start: Pomnik Stefana Starzyńskiego pod Błękitnym Wieżowcem, meta: Park Krasińskich

6.08 (niedziela), godz. 12.30 - Parada Łowcy na tropie owadów | Bulwary Wiślane | start: okolice Centrum Nauki Kopernik, meta: Płyta Desantu - Grunt i Woda

Wydarzenia odbywają się dzięki wsparciu m. st. Warszawa, więcej informacji na stronie Teatru Sztuka Ciała

* * * 

2 lipca można było spacerować i paradować z naturą i w naturze w Kamieniu - Pawilonie Edukacyjnym miał miejsce spacer botaniczny z Szaloną Botaniczką (Katarzyną Markowską), której towarzyszyły jej ulubione rośliny w zjawiskowych kostiumach stworzonych przez Annę Rudzińską. Okolica Kamienia to pozostałości lasów łęgowych i unikalny dziki brzeg Wisły. Scenografia naturalna gotowa do działań.

Z Placu Bankowego wyruszyła zaś Parada Flower Power.

2 lipca wyruszy z Placu Bankowego w Warszawie Parada Flower Power 2 lipca wyruszy z Placu Bankowego w Warszawie Parada Flower Power

Była to okazja, by poznać zjawiskowego Maka, lekko niepokojącą Kolczurkę, fascynującego Skrzypa i łamiącą serca Naparstnicę. Parada wędrowała przy wyjątkowo wyrafinowanej muzyce pod nogę – muzyce Brass Federacji. Jazz i flow, trąby i ruch!

* * * 

Początki teatru to uroczysta procesja dla Dionizosa, wędrówka z tancerzami przez ulicę greckiego miasta. Potem triumfalne i widowiskowe przejazdy rzymskich wodzów, parady przebierańców w renesansowej Wenecji, przejazdy kuglarskich wozów przez wioski. Wreszcie współczesne parady i marsze, gdzie można poczuć się częścią wspólnoty. Parady nie tylko aktywizują widzów, czynią z nich uczestników spektaklów, ale też ożywiają mapy miasta, tworzą nowe konteksty, zmieniają codzienną rzeczywistość ulic w świąteczną. Wędrówka jest zawsze rodzajem przygody, opowieści, od miejsca do miejsca, od jednego działania do drugiego, od niespodzianki do niespodzianki. Teatr w ruchu jest teatrem wspólnego wędrowania.

Poza tym ruch to zdrowie. Chodzenie jest nie tylko dobre dla ciała, ale i ducha. Spacery, przechadzki po pandemii na stałe wkroczyły do naszych nawyków. A najlepiej ruch w naturze, chociażby w miejskim parku, na brzegu rzeki, między ogródkami. A co jeśli dołożymy do spaceru teatr: piękne kostiumy, elektryzującą muzykę i aktorów w zaskakujących rolach? Wtedy mamy idealne połączenie.

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.


Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

"Lato z Radiem 2023". Polskie Radio Dzieciom było w Poddębicach i Toruniu!

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2023 10:00
W tym roku ekipa Lata z Radiem odwiedzi łącznie 10 miejscowości w Polsce. W miniony weekend (24-26.06) spotkać nas można było w Poddębicach i w Toruniu. Na słuchaczy Polskiego Radia czekały audycje z udziałem dzieci, zagadki dla całych rodzin, wakacyjny quiz i koncerty życzeń ze specjalnymi dedykacjami dla najbliższych. Po szczegóły zapraszamy poniżej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kulturoteka" prosto z Torunia na trasie "Lata z Radiem". Co warto zobaczyć w tym mieście?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2023 14:24
Zapraszamy na plenerową Kulturotekę prosto z Torunia, miasta, które bardziej kojarzy się z piernikiem, niż Kraków ze smokiem wawelskim. Może wydawać się więc zaskakujące, że przez długi czas w Toruniu nie było muzeum z piernikiem w roli głównej. Zmieniło się to za sprawą inicjatywy Elżbiety i Andrzeja Olszewskich, którzy w 2006 roku założyli Żywe Muzeum Piernika w Toruniu. 
rozwiń zwiń