Polskie Radio Dzieciom

Czy w Bałtyku pływają rekiny?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 10:00
Prowadzący "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" w PR Dzieciom, postanowili wybrać się na wycieczkę na północ Polski, gdzie o Morzu Bałtyckim opowiedział im Rafał Jankowski, autor książki "Bałtyk". Co ciekawe, w przeszłości zbiornik ten nazywany był jeziorem, ponieważ poruszający się lodowiec spowodował wypiętrzenie lądu, co skutkowało dwukrotnym odcięciem morza do wszechoceanu.
Rekin wielorybi
Rekin wielorybiFoto: Shutterstock.com/Krzysztof Odziomek

Bałtyk to jeden z najsłodszych zbiorników morskich na świecie. Odpowiedzialne za to są m.in. rzeki, które wpadając do morza dostarczają słodką wodę. Ponadto, rzadko kiedy Bałtyk miesza się z wodami Atlantyku, które dostają się do nas przez Morze Północne. Ciekawostką jest, że woda w okolicach Zatoki Gdańskiej będzie miała inny smak niż przy Świnoujściu. To dlatego, ponieważ im dalej od Morza Północnego, tym woda staje się mniej słona. Różne zasolenie w innych miejscach Bałtyku sprawia także, że roślinność będzie inna u wybrzeży Polski, Estonii czy Finlandii. 

Posłuchaj
59:23 2021_10_06 18_00_02_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 6 października godz. 18:00

Na odcień wody w Morzu Bałtyckim wpływa jego zawartość. Nasze wody są nieco bardziej zawiesiste oraz mają więcej mikroorganizmów. Kolor morza zależy też od jego głębokości. Maksymalna głębokość Bałtyku to ok 450 metrów, natomiast w przypadku Rowu Mariańskiego jest to ponad 11 kilometrów.  Jeśli chodzi o mieszkańców morza, występują tam 3 gatunki fok: obrączkowana, pospolita i szara. Są także ryby, takie jak śledzie, dorsze, szproty, a nawet 3 gatunki rekinów. Największy z nich, lamna śledziowa, może mieć nawet 3 metry długości, ale żywi się głównie śledziami. Kiedy wybierzemy się nad morze, poczujemy bryzę morską, czyli delikatny wiaterek. Na jej zapach wpływa m.in. zdrowotny pierwiastek jod oraz sól morska. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Rafał Jankowski
Data emisji: 6.10.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Gdzie pływa najwięcej rekinów?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 12:03
Rekiny to jedne z najniebezpieczniejszych i największych ryb na świecie. Potrafią pływać nawet kilkadziesiąt km/h oraz wyczuć krew z bardzo dużej odległości. Co ciekawe, istnieje gatunek rekina, który żywi się planktonem. Jak się nazywa? Odpowiedź można było usłyszeć w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, którego gościem był Konrad Tomaniak z wrocławskiego zoo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siostry rzeki ratują Wisłę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 11:42
Metody mające na celu ochronę środowiska dotyczą m.in. rzek, które nierzadko z powodu czynności człowieka są zanieczyszczane. Uwagę na społeczną wartość czystych, naturalnych rzek postanowiły zwrócić Siostry Rzeki, które razem z Cecylią Malik, gościem "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, przeprowadziły akcję na ratunek Wiśle.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile owiec jest na Wyspach Owczych?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 14:45
Wyspy Owcze, które należą do Królestwa Danii składają się z 18 wulkanicznych skrawków lądów, które położone są na północy Atlantyku. O tamtejszej kulturze i życiu na wyspach opowiedziała w "Podwieczorku z Filipem i Lepoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, blogerka, autorka przewodników turystycznych, Sabina Poulsen.
rozwiń zwiń