Polskie Radio Dzieciom

Jak chłodzić się w upalnie dni?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 15:43
Kiedy przychodzi lato, na dworze staje cię coraz cieplej. Słońce rozgrzewa zarówno ziemię, jak i nas. Chłodny wiatr przychodzi tylko czasem, a my potrzebujemy szybkich i skutecznych rozwiązań. Jednym z tych ponadczasowych sposobów na wysokie temperatury latem jest chłodzenie się za pomocą temperatur niskich. Choć lód w cieple prędko się rozpuści, odda swoją temperaturę i będzie nam nieco chłodniej. 
Jest wiele sposobów na schłodzenie się w upalne dni. O nich w PRD
Jest wiele sposobów na schłodzenie się w upalne dni. O nich w PRDFoto: Shutterstock.com/praszkiewicz

Kostkę lodu można wrzucić do napoju, ale możemy również sięgnąć po smaczne lody, sorbety i mrożone owoce. Macie pomysł, co jeszcze można zamrozić? A próbowaliście kiedyś zamrozić batonik? My znamy kogoś, kto spróbował i zapewnia, że się da!


Pamiętajcie, żeby lepiej nie mrozić butelki wody. Zamarzająca woda zwiększa swoją objętość, a to może oznaczać, że nie zmieści się w butelce i w efekcie zniszczy ją, przedostając się na zewnątrz. Jeżeli chcecie wykonać eksperyment, który potwierdzi zwiększanie się objętości wody podczas przechodzenia w stały stan skupienia, wykorzystajcie do tego balonik, a właściwie dwa baloniki. Do pierwszego z nich wlewamy wodę i zawiązujemy. Do drugiego balonika również wlewamy wodę, ale zabarwioną farbką. Oba balony wkładamy do zamrażalnika, starając się, by były one zaokrąglone.

Audycja: Popołudnik

Prowadzi: Patryk Bartoszewski
Data emisji: 08.07.2022
Godzina: 15.00.

Czytaj dalej:

 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Miś Michaś i smok Adaś na wakacjach

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 10:57
Miś Michaś i smok Adaś pojechali na wakacje nad jezioro. Czy wiecie, czym basen różni się od jeziora czy morza? Przede wszystkim został stworzony przez człowieka i w zdecydowanej większości przypadków ma równą głębokość w każdym miejscu. Akweny takie jak jeziora i morza stworzyła natura, a to oznacza, że ich głębokość nie jest rozłożona równomiernie - wchodząc do wody, trzeba być bardzo uważnym. Jak zauważa smok Adaś, człowiek tworzy to, co ludziom jest potrzebne, a natura to, co jest piękne.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poranek PRD w wakacyjnym miasteczku

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022 10:10
Jesteście w stanie wyobrazić sobie wakacyjne miasteczko idealne? Jaką miałoby nazwę i jak wyglądałby jago herb? A czy zastanawialiście się kiedyś, co oznaczają poszczególne nazwy ulic? Warto zwrócić na nie uwagę, gdyż wiele z nich mówi nam o historii danego miasta.
rozwiń zwiń