Polskie Radio Dzieciom

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego. Znamy finalistów 

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 10:00
W czwartek 25 listopada poznaliśmy finałową piątkę publikacji nominowanych do Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego. Nazwa nagrody to nawiązanie do kochanego przez dzieci psiego bohatera, którego w 1963 roku stworzył Ludwik Jerzy Kern. O tegorocznych wyborach jury opowiedziała w "Kulturotece" Martyna Chuderska.
Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego. Nominowani
Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego. NominowaniFoto: mat. pras.

Festiwal Literatury dla dzieci pod hasłem "Palce lizać" zbliża się wielkimi krokami. To już ósma edycja wydarzenia poświęconego literaturze dziecięcej. Festiwal rozpocznie się w środę (1 grudnia) i potrwa do niedzieli (5 grudnia) w Krakowie. Każdy dzień pozwoli na doświadczanie słowa wszystkimi możliwymi zmysłami. W programie między innymi: spotkania z autorami i ilustratorami, warsztaty, projekcje filmowe, spacery, wystawy oraz czytanki po zachodzie słońca. Ponadto, z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, zaplanowano specjalne warsztaty nawiązujące do twórczości autora, który w swoich książkach przewidział chociażby powstanie internetu, inteligentych robotów czy e-booków. Wydarzenie nie jest dedykowane wyłącznie dzieciom. W ramach festiwalu będzie można wysłuchać także konferencji "O gustach się dyskutuje!" dla nauczycieli i bibliotekarzy. Podczas finału zostanie wyłoniony laureat Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki roku. 

Posłuchaj
59:03 2021_11_28 17_00_05_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Kulturoteka 28 listopada godz. 17:00

W finałowej piątce znajdują się:

  • "Nolens volens czyli chcąc nie chcąc. Prawie 100 sentencji łacińskich i kilka greckich" Zuzanny Kisielewskiej. Autorka pokazuje, że łacina, będąc językiem martwym, jest wszędzie wokół nas. W książce aż roi się od ciekawych faktów. Ilustracje stworzyły Agata Dudek i Małgorzata Nowak.
  • "Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!" Justyny Bednarek. Fragment rozmowy z autorką znajdziecie w ostatniej "Kulturotece". Audycja została zamieszczona poniżej. Ilustracje do "Skarpetek" wykonał niezastąpiony Daniel de Latour.
  • "Lato na Rodos" Katarzyny Ryrych. Miejscem akcji nie jest malownicza wyspa na Morzu Egejskim, a Rodzinne Ogródki Działkowe Otoczone Siatką, gdzie każdemu wolno być sobą. Autorka nie boi się trudnych tematów, a jej poruszająca książka skłania do refleksji na temat normalności.
  • "Oczy Michaliny" Marcina Szczygielskiego. Tytułowa bohaterka powieści posiada wyjątkową zdolność. Widzi rzeczy, których nikt poza nią nie dostrzega. W zależności od emocji, jakie towarzyszą wizjom, dziewczynka przypisuje rzeczy specjalne do odpowiednich kategorii, starając się uporządkować swój świat.
  • "Ściskam w pasie, kontrabasie!" Doroty Gellner. Ta książka to zbiór króciutkich historii o instrumentach i ich nie zawsze utalentowanych (ale jakże oddanych swej pasji) właścicielach. Pozycja dowcipna, w której nie brakuje zabawy słowem. Świat instrumentów zobrazował młodym czytelnikom ilustrator Marcin Minor.

Więcej na temat nominowanych książek i ich autorów, a także o samej nagrodzie w "Kulturotece".

Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja "Kulturoteka"  
Prowadzi: Martyna Chuderska
Data emisji: 28.11.2021.
Godzina emisji: 17:00

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Festiwal, że palce lizać! - kolejna edycja literackiego festiwalu dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 12:15
Spotkania, warsztaty, projekcje filmowe, spacery, wystawy i  czytanki po zachodzie słońca - to wszystko czeka uczestników 8. edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci, która w Gdańsku odbywa się od 7 do 9 października b.r. Organizatorzy zapewniają, że można doświadczać tam literatury "wszystkimi możliwymi zmysłami". Wśród propozycji festiwalowych są między innymi specjalne warsztaty o robotach i sztucznej inteligencji zorganizowane z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema i  konferencja pt. "O gustach się dyskutuje" - propozycja dla animatorów i animatorek czytelnictwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Literatury dla Dzieci. Rozmowa z Łukaszem Dębskim

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 12:15
"Palce lizać" to hasło tegorocznej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci. Ósma odsłona wydarzenia odbędzie się w Krakowie i rozpocznie się już w najbliższą środę. Przez pięć festiwalowych dni "będziemy się spotykać, przyglądać najciekawszym tytułom i rozmawiać o czytaniu - wszak lektura wyostrza apetyt na rzeczywistość, tą bliższą i tą daleką". O tym, co będzie się działo podczas festiwalu opowiedział gość  "Kulturalnej Strefy" Łukasz Dębski, członek rady programowej i współtwórca festiwalu.
rozwiń zwiń